ویاگرا چیست و چگونه عمل می کند ؟

ویاگرا چیست و چگونه عمل می کند ؟

 

سیلد نافیل که با نام ویاگرا شناخته شده است توسط شرکت دارویی فایرز برای درمان بیماری قلبی ساخته شد اما در طی آزمایش های این دارو مشاهده شد در اثر مصرف ویاگرا ، افزایش نعوظ اتفاق می افتد . از آن به بعد این دارو به عنوان اولین داروی درمان ناتوانی جنسی استفاده شد .

ویاگرا چیست و چگونه عمل می کند ؟

 

ویاگرا به چه صورت عمل می کند :
اکثر مردان گاهی اوقات مشکلات نعوظ را تجربه می کنند اما اگر این امر زیاد اتفاق بیفتد ، نیاز به درمان دارد . از جمله عواملی که باعث اختلال در نعوظ مردان می شود می توان به : دیابت ، فشار خون بالا ، مشکلات قلبی ، عوارض مصرف دارو ، نگرانی ، افسردگی و عدم اعتماد به نفس اشاره کرد .

ویاگرا عضلات آلت تناسلی مردانه را شل کرده و در نتیجه باعث نفوذ مقدار بیشتری خون به آلت شده که در نتیجه آن نعوظ افزایش می یابد . با مصرف ویاگرا میزان هورمون جنسی تستوسترون هم افزایش می یابد . این دارو که بیشتر به شکل قرص است ، اغلب برای درمان اختلال نعوظ مردان مورد استفاده قرار می گیرد ولی موارد مصرف دیگری نیز دارد که با نظر پزشک تعیین می شود .

بعضی از مصرف کنندگان تصور می کنند که این قرص باعث تحریک جنسی آنها می شود ولی در واقعیت اینگونه نیست و این قرص فقط به نعوظ وی کمک می کند . اگر مصرف کننده مشکل عصبی داشته باشد و این مساله در رابطه جنسی او مشکلی ایجاد کرده باشد ویاگرا راه درمان آن نیست . ویاگرا یک درمان موقتی بوده و برای مشکل جنسی شفا بخش نیست . بنابراین اگر فرد در نعوظ مشکلی داشته باشد برای هر بار رابطه جنسی به این قرص نیاز خواهد داشت .

ویاگرا یا سیلدنافیل به صورت قرص هایی با روکش آبی رنگ 25 ، 50 و 100 میلی گرمی در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد .

ویاگرا چیست و چگونه عمل می کند ؟

نحوه مصرف قرص ویاگرا :
به طور معمول ویاگرا به شکل یک قرص و در زمان مورد نیاز مصرف می شود . این زمان می تواند بین نیم تا 4 ساعت قبل از رابطه جنسی باشد . مصرف غذاهای چرب همراه این قرص باعث تاخیر در تاثیر دارو می شود . به طور معمول از قرص های 50 میلی گرمی ویاگرا برای درمان اکثر افراد استفاده می شود . البته باید توجه داشت حتی در صورت مصرف ویاگرا باز هم جهت ایجاد نعوظ احتیاج به تحریک جنسی و تمایل مرد به انجام رابطه جنسی می باشد .

بیمارانی که از داروهایی مانند Erythromycin, Ketoconzole, Itraconazole, Ritonavr يا Saquinavir استفاده می کنند می بایست از دوز پایین ویاگرا مثلا 25 میلی گرمی استفاده کنند .

اگر بیمار در سلامت کامل است و هیچ داروی دیگری مصرف نمی کند در این صورت قرص 50 میلی گرمی ویاگرا می تواند مشکل نعوظ وی را حل کند . اگر استفاده از قرص 50 میلی گرمی موثر واقع نشد ، بیمار می تواند دوز 100 میلی گرمی ویاگرا را مصرف کند (البته در نوبت بعدی نه همان روز !)

بیمارانی که ناراحتی های قلبی ، زخم معده و مشکلات تنفسی دارند یا افرادی که سکته کرده اند و دچار حمله قلبی شده اند و فشار خون بالا دارند ، به هیچ عنوان نباید از ویاگرا استفاده کنند . اگر این افراد از ویاگرا استفاده کنند نتایج خطرناکی را به همراه خواهد داشت .

به طور کلی ویاگرا برای مصرف مردان ساخته شده است بنابراین زن های باردار و زن هایی که کودکی را شیر می دهند نباید از این دارو استفاده کنند .

ویاگرا چیست و چگونه عمل می کند ؟

عوارض جانبی مصرف ویاگرا :
ویاگرا عوارض بسیار زیادی دارد که در بعضی موارد می تواند با خطر مرگ همراه شود . شایع ترین عوارض جانبی ویاگرا شامل سردرد ناراحتی معده ، احساس گرما در قسمت فوقانی بدن و صورت ، عطسه های مکرر و آبریزش بینی و بروز تغییر در بینایی است . نعوظ طولانی و دردناک (بیش از 4 ساعت) نیز از دیگر عوارض مصرف ویاگرا است .

در افرادی که دارای حساسیت می باشند ، مصرف این دارو می تواند واکنش های حساسیتی مانند احساس بسته شدن حنجره ، پیدایش کهیر ، درد در قفسه سینه ، تورم لب ها ، زبان و صورت ، سنگینی سینه و کوتاهی نفس ایجاد کند .

 

تداخلات دارویی با ویاگرا :
مصرف بعضی از داروها ، همراه ویاگرا باعث تغییر اثربخشی و عوارض ویاگرا می شود . به طور نمونه داروهای قلبی حاوی نیترات ، داروهای ضد ایدز ، کاربامازپین ، سایمتیدین ، فنوباربیتال و ریفامپین با داروی ویاگرا تداخل دارند و مصرف همزمان این داروها با ویاگرا می بایست با احتیاط زیاد صورت گیرد .

مصرف بعضی داروها ، همراه ویاگرا نیز منع مصرف دارند . به طور نمونه می توان به نیتروگلیسیرین یا داروهای نیتراتی مانند ایزوسورباید ، مونونیترات ایزوسورباید ، دی نیترات ، قرص ها یا اسپری زیرزبانی نیتروگلیسیرین نوارها و برچسب ترابوستی نیتروگلیسیرین اشاره کرد .

 

نکاتی در مورد ویاگرا :
1- افراد مسن و افرادی که از داروهای خاصی مثل نیترات ها (داروهای بیماران قلبی ) استفاده می کنند می بایست زیر نظر پزشک از این دارو استفاده کنند در غیر این صورت این دارو می تواند خطرناک باشد .

2- اگر نعوظ آلت تناسلی بیشتر از 4 ساعت طول بکشد مراجعه به پزشک ضروری است .

3- اگر در هنگام نزدیکی علائمی مانند گیجی ، تهوع ، یا دردهای قلبی (درد سینه ، احساس فشار در قفسه سینه ، کرختی ، و گزگز در سینه یا شانه و فک تحتانی ) مشاهده شد می بایست از ادامه رابطه جنسی خودداری کرد و به پزشک مراجعه نمود .

4- مصرف بیشتر از یک قرص ویاگرا در روز توصیه نمی شود . در صورت مصرف بیشتر از یک می بایست به پزشک مراجعه کرد .

5- مصرف ویاگرا در بیماران مبتلا به زخم معده و دوازده باید با احتیاط صورت گیرد .

ویاگرا چیست و چگونه عمل می کند ؟

ویاگرای زنانه چیست ؟
ویاگرای زنانه در سال 2012 از سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز تولید و فروش گرفت و با نام عمومی ویاگرای زنانه مشهور شد . اگر چه فرمول ویاگرای زنانه با ویاگرای مردانه متفاوت است اما عملکردی کاملا مشابه دارد و در واقع با استفاده از ماده ای به نام فلیبانسرین به افزایش جریان خون به سمت ناحیه واژینال مخصوصا کلیتوریس کمک می کند و زن آمادگی بیشتری برای برقراری رابطه جنسی پیدا می کند .

متاسفانه ویاگرای زنانه به اندازه داروی مردانه موفق نبوده است و در مورد عوارض جانبی آن تردید هایی وجود دارد . سردرد شدید ، عوارض فشار خون ، تنگی نفس ، گر گرفتنی و دردهای عضلانی از جمله عوارض ویاگرای زنانه است اگر چه این عوارض برای همه مصرف کنندگان پیش نمی آید و موقتی است اما منجر به کاهش استفاده از آن شده است .

باید توجه کرد که مشکلات جنسی زنانه دارای دلایل مختلفی مانند مسائل روحی و عاطفی ، عفونت و خشکی واژن و … است و ویاگرا تنها نقش خون رسانی به آلت تناسلی را ایفا می کند به همین علت است که استفاده از ویاگرا ، تنها در موارد کمی موثر واقع می شود .

 

بنابراین با توجه به موارد ذکر شده پیشنهاد می شود ویاگرای زنانه تنها در صورت توصیه پزشک استفاده شود .

 

 

Leave a reply:

Your email address will not be published.


CAPTCHA Image
Reload Image

Site Footer