پریود چیست ؟ معرفی تمام محصولات و بیماری های پریود

پریود چیست ؟ 

پریود

پریود :
حیض ( که در زمان پریود رخ می دهد) ، فرآیند تخلیه رحم است . به حیض قاعدگی هم می گویند . قاعدگی بخش طبیعی از سلامت جنسی زنان در طی سال های تولید مثل است .

 

حیض که شامل خونریزی از واژن است عمدتا میان انسان ها و حیوانات پستاندار یافت می شود . در حیض ، بافت آندومتر از رحم جدا شده و از طریق واژن خارج می شود . زنان تقریبا هر 28 روز یک دوره قاعدگی دارند . به هر حال این دوره ثابت نیست و در دامنه 24 روزه تا 35 روزه متغیر خواهد بود . حیض بخشی از چرخه قاعدگی زن است که نشان می دهد که بدن به صورت طبیعی کار می کند .

 

حقایقی در مورد پریود
در ادامه به برخی از نکات کلیدی پریود اشاره می شود :
پریود به صورت طبیعی بین سن 8 تا 16 سالگی شروع می شود .
– به طور میانگین ، حدود 5 تا 12 قاشق غذاخوری خون ، خارج می شود .
– نشانه های سندرم پیش از قاعدگی (PMS) ، نفخ ، کج خلقی و حساسیت سینه هستند .
– پریودهای نامنظم بسیاری از زنان را تحت تاثیر قرار می دهد ، اگر از این قضیه نگران شدید باید به پزشک مراجعه کنید .

پریود چیست ؟
پریود چیست ؟ معرفی تمام محصولات و بیماری های پریود

پریود چیست ؟
زنان جوان با خارج شدن خون از واژن متوجه اولین پریودشان خواهند شد . پریود (قاعدگی) علامت شروع سال های تولید مثل است . زن از زمانی که اولین قاعدگی اش را تجربه می کند یا چند روز قبل از آن ، می تواند باردار شود . با یائسه شدن زن که معمولا در سن 45 تا 55 سالگی اتفاق می افتد ، قاعدگی تمام شده و زن دیگر قادر به باردار شدن نیست .

زنان دو تخمدان دارند که هر کدام از آن ها شامل تعدادی تخم است . در طول سال های تولید مثل ، هر ماه یک تخم آزاد می شود . هم چنین هر ماهه رحم بستری را آماده می کند تا تخم بارور شود . اگر تخم بارور نشود ، دیگر به تخم و بستر آن نیازی نیست و آن ها با همدیگر از طریق واژن خارج می شوند که ما آن را به صورت لخته خونی می بینیم و به آن پریود شدن می گوییم . اگر تخم بارور شود ، رحم به بستر نیاز دارد بنابراین آن را بیرون نمی ریزد . به همین دلیل است که در طول حاملگی پریود اتفاق نمی افتد .

 

از چه زمانی پریود شروع می شود ؟
اولین دوره قاعدگی (Menarche) نامیده می شود و زمانی رخ می دهد که تمام قسمت هایی که سیستم تولید مثل را تشکیل می دهند بالغ شده و با همدیگر کار می کنند .
پریود دخترانه معمولا بین سن 12 تا 14 سالگی شروع می شود ، اما می تواند از 8 تا 16 سالگی متغیر باشد . یکی از نشانه های فیزیکی که نشان می دهد یک دختر وارد دوران زنانگی اش شده است و یک مرحله بسیار مهم در بلوغ دختران قاعدگی است .ممکن است دختر ، حدود 6 ماه قبل از اولین پریود ، ترشحات واژینال شفاف تر را تشخیص بدهد . به جز اینکه ترشحات بوی زننده داشته باشند یا باعث خارش شوند ، بقیه موارد طبیعی هستند و جای نگرانی وجود ندارد . پریود به صورت منظم اتفاق می افتد تا زمانی که زن به سن یائسگی اش برسد .

پریود
پریود چیست ؟ معرفی تمام محصولات و بیماری های پریود

چرخه قاعدگی
هورمون ها توسط غده هیپوفیز در مغز آزاد می شوند تا تخمدان ها را تحریک کنند . این هورمون ها باعث ایجاد تعداد تخم در زنان می شوند که در فولیکول ها (کیسه ها) ی تخمدان ذخیره می شوند تا رشد کرده و بالغ شوند .فولیکول ها شروع به تولید هورمون استروژن می کنند . افزایش هورمون استروژن موجب می شود بستر رحم جهت دریافت تخم نطفه دار غلیظ تر شود .

اگر زن در طول چند روزی که تخم ها شروع به آزاد شدن می کنند رابطه جنسی داشته باشد و اسپرم در لوله فالوپ او باشد ، ممکن است تخم بارور شده و او حامله شود . به هر حال باید توجه کرد که در صورت برقراری رابطه جنسی محافظت نشده ، حاملگی ممکن است در هر زمانی در طول چرخه قاعدگی اتفاق بیفتد .

اگر تخم بارور نشود ، سطح استروژن و پروژسترون کاهش می یابد و بستر رحم (اندومتر) شروع به تخریب می کند و این نشانه شروع پریود است . پریود شامل مقدار کمی خون و اندومتر است .خونریزی هنگامی ایجاد می شود که در فرآیند نابود سازی ، رگ های خونی ظریف داخل رحم پاره می شوند .

پریود معمولا حدود 5 روز طول می کشد و در طول 2 روز اول خونریزی شدید تر خواهد بود . حتی زمانی که خونریزی شدید به نظر می رسد مقدار خون از دست رفته معمولا 5 تا 12 قاشق غذاخوری است .بعضی از زنان پریودهای سنگین تری را تجربه می کنند که منوراژی نامیده می شوند . منوراژی باید توسط دکتر بررسی شود زیرا به دلیل کمبود خون می تواند منجر به مشکلاتی مانند کم خونی شود .

پریود و سندرم پیش از قاعدگی
پریود چیست ؟ معرفی تمام محصولات و بیماری های پریود

سندرم پیش از قاعدگی (PMS)
سندرم پیش از قاعدگی مجموعه ای از نشانه های عاطفی ، روحی و جسمی است که به چرخه قاعدگی مربوط است . نشانه هایی که ممکن است برخی زنان در روزهای قبل از قاعدگی احساس کنند شامل موارد زیر است :
– نفخ شکم
– آکنه (جوش)
– سردرد (شامل میگرن)
– تحریک پذیری
– درد (به خصوص در ناحیه کمر)
– احساس ناراحتی و ناخوشی
– احساس مشکل عمومی یا عاطفی
– بی خوابی
– عدم تمرکز
– حساسیت یا ورم سینه
– کاهش وزن
– افزایش اشتها

به محض اینکه پریود آغاز می شود و زنان خونریزی می کنند ، این علائم به طور کلی ظاهر می شوند . در بیشتر موارد این علائم با تمام شدن پریود ، از بین می روند .

 

عوامل زیر می تواند احتمال بروز سندرم پیش از قاعدگی (PMS) را افزایش دهد :
– مصرف زیاد کافئین
– استرس
– سابقه افسردگی یا بیماری روانی دیگر
– مصرف سیگار و الکل
– سابقه خانوادگی سندرم پیش از قاعدگی (PMS)
– سطح پایین بعضی ویتامین ها و مواد معدنی ، کلسیم و ویتامین های B

پریود نامنظم
پریود چیست ؟ معرفی تمام محصولات و بیماری های پریود

پریود های نامنظم
متوسط چرخه قاعدگی 28 روز است ولی می تواند بین 21 تا 40 روز متغیر باشد .
در اکثر زنان طول چرخه قاعدگی و میزان خونریزی تقریبا برابر است . با این وجود بعضی از زنان پریودهای نامنظم دارند .

ممکن است تغییراتی در موارد زیر وجود داشته باشد :

– طول فاصله بین دوره ها
– مقدار خونریزی
– مدت زمان خونریزی

پریودهای نامنظم دلایل مختلفی دارند و درمان آن بستگی به علت بروز مشکل دارد . داشتن پریودهای نامنظم بعد از 6 سال از شروع قاعدگی یا دوران قبل از یائسگی (زمانی که بدن برای یائسگی آماده می شود) طبیعی است .اکثر زنان در برخی مواقع یکی از پریودها را از دست داده اند . این امر می تواند بدون دلیل مشخص یا حاملگی و شاید به دلیل اضطراب و نگرانی باشد .

پریودهای منظم می تواند به دلایل مختلف از جمله موارد زیر باشد :
– توده های خوش خیم مانند فیبروئیدهای رحمی ، پولیپ آندومتر و زخم
– عدم تعادل هورمون
– اختلالات خونریزی
– داروها
– تغییر در روش پیشگیری از بارداری
– عفونت در ناحیه رحم
– سرطان رحم یا سرطان دهانه رحم

اگر در مورد پریودهای نامنظم دچار نگرانی شده اید بهتر است به پزشک مراجعه کنید .

 

آمنوره (فقدان پریود) چیست ؟
آمنوره زمانی تشخیص داده می شود که زن سه دوره پشت سر هم پریود نداشته باشد و هم چنین اگر دختری که به سن 15 سالگی رسیده است و پریود او شروع نشده باشد ، آمنوره تشخیص داده می شود .

دلایل آمنوره (فقدان پریود ) :
– ورزش بیش از حد و کاهش وزن
– استرس و نگرانی
– عوارض مصرف برخی از داروها ، از جلمه داروهای پیشگیری از بارداری
– مشکلات هورمونی
– حاملگی

احتمال دارد پزشک درمان هورمونی را برای درمان آمنوره تجویز کند .

 

درد
درد شدید رحم در طول قاعدگی می تواند دلیل پزشکی داشته باشد . اکثر زنان درد جزئی را در طول قاعدگی تجربه می کنند ، اما اگر درد بسیار شدید بود به صورتی که باعث اختلال در فعالیت های روزمره شود ، این درد دیسمنوره (dysmenorrhea) نامیده می شود و ممکن است به مصرف دارو نیاز داشته باشد .

بعضی از زنان در روزهای قبل از پریود درد را تجربه می کنند در حالی که بقیه در طول پریود دیسمنوره دارند . به محض اینکه حیض از بین می رود ، درد هم به طور کلی از بین می رود .بعضی از زنان دیسمنوره و منوراژی (خونریزی بیش از حد) را همزمان تجربه می کنند

در این حالت ممکن است علائم زیر وجود داشته باشند :
– درد و گرفتگی در ناحیه پایین شکم
– اسهال
– سردرد
– کمردرد
– حالت تهوع
– دردی که تا پاها امتداد می یابد
– خستگی و کوفتگی
– ضعف
– استفراغ

احتمال دیسمنوره برای افراد زیر بیشتر است :
– زنان بالاتر از 30 سال سن
– سیگاری ها
– افراد چاق یا لاغر
– کسانی که پریودشان قبل از 12 سالگی شروع شده است
دیسمنوره ثانویه در برخی از وضعیت های سلامتی مربوط به سیستم تولید مثل رخ می دهد . این وضعیت ها شامل آندومتریوز و فیبروئید هستند .

پریود و بارداری
پریود چیست ؟ معرفی تمام محصولات و بیماری های پریود

بارداری :
در ادامه به برخی حقایق درباره قاعدگی و حاملگی پرداخته می شود .
– هر چند به نظر بعید می رسد ولی اگر در طول قاعدگی رابطه جنسی برقرار کنید احتمال بارداری وجود دارد . این مساله به چرخه ماهیانه شما بستگی دارد زیرا اسپرم می تواند تا 5 روز زنده بماند .
– هدف پریود آماده کردن رحم برای لقاح است . اگر لقاح انجام نشود ، تخم استفاده نشده و بستر ، دفع می شوند و رحم مجددا تلاش می کند . پریود در طول حاملگی اتفاق نمی افتد زیرا لقاح انجام شده است .
– بعید است که در طول بارداری پریود داشته باشید اما ممکن است در طول بارداری ، همان زمانی که پریود داشته اید خونریزی داشته باشید .
– ممکن است خونریزی در هفته ششم بارداری رخ بدهد ( یعنی زمانی که پلاسنتا در حالت تغذیه جنین قرار می گیرد )
– خونریزی می تواند علامت حاملگی خارج از رحمی یا عدم حاملگی باشد . هر گونه خونریزی باید به دکتر گزارش شود .

 

درمان
برای زنانی که در ارتباط با پریودشان علائم ناراحت کننده را تجربه می کنند ، درمان هایی ارائه می شود که در ادامه به آن ها می پردازیم .

– مسکن ها : برای دردهای پریود ، مسکن ها می توانند موثر باشند . مسکن ها شامل استامینوفن (تیلنول) ، ایبوپروفن و آسپرین هستند .
– پیشگیری : قرص پیشگیری از بارداری ، اغلب درد پریود را کاهش می دهد . در اثر مصرف قرص پیشگیری دهانه رحم نازک تر خواهد شد (ورود اسپرم مشکل می شود) و در نتیجه منجر به انقباض کمتر در طول پریود خواهد گردید .
– ورزش : ورزش کردن به کاهش درد در زنانی که به مشکلات پریود مبتلا هستند کمک شایانی می کند .
– تکنیک های آرامش بخش : این تکنیک ها می توانند شامل تمرینات تنفسی ، ماساژ و دارو باشند . برخی از زنان برای کاهش درد و استرس یوگا تمرین می کنند .
– درمان حرارتی : قرار دادن کسیه آب گرم روی شکم می تواند به کاهش درد و ناراحتی کمک کند .
– حمام آب گرم : به غیر از ریلکسیشن ، یک دوش آب گرم همی می تواند به کم شدن درد و ناراحتی کمک کند .

 

محصولات
محصولات قاعدگی که برای جذب یا گرفتن خونریزی عادت ماهیانه استفاده می شوند در فرم های یکبار مصرف یا قابل استفاده مجدد تولید می شوند .

محصولات قاعدگی یکبار مصرف
– نوار بهداشتی : نوار بهداشتی را در لباس زیر قرار بدهید و خون قاعدگی را جذب می کند .
– تامپون : تامپون ها لوله هایی هستند که داخل واژن وارد می شوند و جریان قاعدگی را جذب می کنند . آن ها از ابریشم مصنوعی ، پنبه مخلوط یا پنبه 100 خالص ساخته می شوند .

تامپون برای دوران پریود
پریود چیست ؟ معرفی تمام محصولات و بیماری های پریود

محصولات قاعدگی قابل استفاده مجدد
– پدهای پارچه ای :
معمولا از پنبه ، پارچه پشمی یا فلانل ساخته شده اند . آن ها در ناحیه بیرونی قرار می گیرند و قابل شست و شو هستند .
– کاپ های قاعدگی : کاپ قاعدگی مستقیما وارد واژن شده و جریان قاعدگی را جذب می کند . کاپ ها در نوع یکبار مصرف و قابل استفاده مجدد وجود دارند .
– لباس زیر با قابلیت استفاده مجدد : اغلب “شلوار پد شده” نامیده می شود . این لباس زیر از پنبه ساخته شده که لایه های دارای خاصیت جذب کنندگی روی آن دوخته شده است . این لباس قابلیت شست و شو و استفاده مجدد را داراست .
– روکش : روکش ها به عنوان حوله نیز شناخته می شوند . این ها تکه های بزرگ پارچه هستند که در حین خواب بین پاها قرار می گیرند . این روکش ها را می توان شست و دوباره استفاده کرد .

 

Leave a reply:

Your email address will not be published.


CAPTCHA Image
Reload Image

Site Footer