راه های افزایش عزت نفس

  راه های افزایش عزت نفس

یکی از عوامل موفقیت در انسان ها عزت نفس بالا می باشد . اگر فردی عزت نفس بالایی داشته باشد وقتی با مشکلی مواجه می شود سعی می کند آن ها را حل کند در غیر این صورت خود را مقصر دانسته و حسرت می خورد . وقتی فردی عزت نفس بالایی داشته باشد از شکست های زندگی درس عبرت گرفته و دوباره از نو شروع می کند . چنین شخصی هیچ وقت دست از تلاش کردن برنمی دارد . وقتی شخصی نسبت به خودش احساس خوبی داشته باشد و خود را دوست بدارد ، دیگران نیز نسبت به آن شخص حس خوبی خواهند  داشت و او را دوست خواهند داشت .

 

عزت نفس هر فرد بر اساس محیط پیرامون و اعتقادات خاص او در مورد جایگاهش در زندگی ایجاد شده است و همین مساله باعث می گردد که فرد نسبت به شخصیت خودش حس خوبی داشته باشد . البته برای همه ممکن است موقعیت هایی پیش بیاید که عزت نفس خود را از دست داده و حس خوبی نسبت به خودشان نداشته باشند ولی اگر عزت نفس پایین به یک مشکل بلند مدت تبدیل شود می تواند مشکلات حادی را در زندگی فرد ایجاد کند . همیشه توجه داشته باشید که برگشت به گذشته امکان پذیر نیست ولی ساختن آینده از امروز امکان پذیر می باشد . هر فرد می تواند با ایجاد تغییرات در نگرش و ذهنیت خودش ، عزت نفسش را افزایش بدهد .

 

دلیل عزت نفس پایین چیست ؟
عزت نفس پایین به طور معمول از کودکی ریشه می گیرد . وقتی کودک با اعضای خانواده ، دوستان و … ارتباط برقرار می کند ممکن است آن ها به اشتباه پیام هایی را به کودک القا کنند که همین مساله سبب می شود  عزت نفس فرد از همان کودکی پایین بماند . هم چنین شخصیت فرد نیز می تواند بر عزت نفس او تاثیر گذار باشد . بعضی افراد به طور معمول منفی نگر و برخی دیگر بسیار مثبت اندیش بوده و معیارهایی دست نیافتنی برای خود در نظر گرفته اند .

 

راه های افزایش عزت نفس

نداشتن عزت نفس چه ایرادی دارد ؟
اگر فردی عزت نفس نداشته باشد از قرار گرفتن در موقعیت های اجتماعی خودداری می کند و از رویارویی با چیزهای تازه اجتناب می ورزد در نتیجه ممکن است موقعیت های خوبی که در مسیر زندگی اش قرار می گیرد را به راحتی از دست بدهد . اگر چه فرار کردن از مسائل جدید می تواند احساس امنیت موقت به فرد بدهد ولی در بلند مدت این دوری کردن می تواند به ضرر فرد تمام شود . زندگی کردن بدون عزت نفس می تواند منجر به افسردگی و اضطراب گردد . فردی که عزت نفس ندارد ممکن است برای کاهش احساسات منفی نسبت به خودش عادت های زیان باری مانند سیگار کشیدن یا اعتیاد به الکل پیدا کند .

روش های افزایش عزت نفس

راه های افزایش عزت نفس

ندای دورن خود را اصلاح کنید
هر فردی صداهایی در ذهن خود می شنود که مربوط به شخصیت او می باشد با این صداها ندای درون می گویند . نداهایی مانند اینکه من نمی توانم موفق شوم یا من ظاهر خوبی ندارم و … بعد از مدتی عزت نفس فرد را کاهش می دهند . باید توجه داشت که انسان نمی تواند ندای درون خود را تغییر دهد تا فقط نداهای مثبت به او القا کنند اما می تواند از جملات مثبت استفاده کند . بنابراین هنگامی که ندای درون شما شروع به ایجاد احساسات منفی کرد شما آن نداهای منفی را متوقف کنید و جملات مثبت را جایگزین کنید . به طور مثال من می توانم ، من معرکه هستم ، من موفق خواهم شد و …

راه های افزایش عزت نفس

شخصیت محبوب خود را تصور کنید
این کار هم مانند اصلاح ندای درون می باشد ، منتهی برای این کار از تصاویر استفاده می شود . اگر شما قصد دارید وارد کار جدیدی شوید کافیست کمی از وقت خود را برای تصور کردن خود در سمت جدیدتان اختصاص بدهید به این صورت پذیرش رفتارهایی که باعث می شود شما در آینده به سمت جدید برسید ، آسانتر خواهد شد .

 

از تجریبات دیگران درس بگیرید
افراد موفق را پیدا کنید و سعی کنید مشکلات و مسائل آن ها را به عنوان الگوهای زندگی خود قرار داده و از آن ها درس بگیرید . هم چنین می توانید از کتاب ها برای خواندن سرگذشت زندگی افراد موفق هم استفاده کنید .

خود را وارد مسائل جدید کنید
وقتی انسان روی یک جنبه از زندگی بیش از حد متمرکز می گردد عمق نگری خود را از دست می دهد و نسبت به زندگی کوته بین می گردد . در این حالت مسائل بسیار کوچک اهمیت بسیار زیادی در زندگی فرد پیدا می کنند . برای خارج شدن از این وضعیت یک سفر ماجراجویانه می تواند موثر واقع شود .

راه های افزایش عزت نفس

هدف هایتان را مشخص کنید
اگر هدف خود را در زندگی مشخص کنید ، همین امر باعث می شود عادت های مثبت و اثر بخش داشته باشید و در نتیجه در آینده فرد موفقی خواهید شد . اما اگر هدفی برای خود تعیین نکرده باشید ، در نتیجه عادت های شما بیهوده است و مدام در حال تغییر دادن عادت ها خواهید بود و آینده ی مبهمی نیز خواهید داشت . در نتیجه این وضعیت عزت نفس و اعتماد به نفس شما را هم کاهش می دهد .

 

از وقایع ناخوشایند درس گرفته و آن ها را دور بریزید
در زندگی هر فردی ممکن است اتفاقات ناخوشایندی بروز دهد که از کنترل خارج است و کاری برای جلوگیری از آن نمی توان انجام داد . افراد می بایست زندگی را با همین اتفاقات ناگوار بپذیرند و از عم و اندوه و نگرانی که فقط ایجاد خودخوری می کند پرهیز نمایند . از این اتفاقات درس گرفته و برای زندگی خود برنامه ریزی مجدد انجام دهید .

 

تحت درمان قرار بگیرید
برخی از مواقع ممکن است با مشکل بزرگی در زندگی مواجه شوید که کمک دیگران می تواند کلید حل مشکل شما باشد . مشکلاتی مانند بیکاری ، طلاق یا بیماری خطرناک و یا عادت های خطرناکی مانند اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکی از نوع مشکلاتی می باشند که معالجات گروهی می تواند برای حل آن ها بسیار ثمربخش باشد .

 

بر عادت های منفی خود غلبه کنید
عادت های منفی عادت هایی هستند که به سراغ شما می آینده  چنین وانمود می کنند که انگار تا ابد دست از سر شما برنخواهند داشت در صورتی که اگر دو دقیقه صبر کنید می بینید که ناپدید خواهند شد . این عادت ها مانند دخانیات ، الکل ، کافئین و … می باشند . هر گاه هوس عادت های منفی به سراغ شما آمد ، روی آن تمرکز کرده و آن را تحمل کنید و سعی نکنید آن را نادیده بگیرید .

 

بر عادت های مثبت 21 روز مداومت داشته باشید
از نظر علمی ثابت شده است اگر فردی بتواند یک کار را به مدت 21 روز به صورت مداوم در زمان مشخصی انجام دهد بعد از این مدت آن کار به صورت یک عادت درآمده و انجام عادت بسیار راحت تر از کار انجام خواهد شد .

راه های افزایش عزت نفس

با افراد مثبت اندیش دوستی کنید
این گونه افراد شما را در پیشرفت در زندگی ترغیب می کنند و متقابلا شما نیز می توانید آن ها را ترغیب کنید . بنابراین سعی کنید بیشتر با افراد مثبت اندیش دوستی و مشورت کنید. این کار بخشی از فلسفه زندگی و دوستی می باشد .

 

علایق خود را پیدا کنید
همه ی افراد در موضوعی مهارت دارند و دوست دارند کارهایی که در انجام آن مهارت دارند را انجام بدهند زیرا این کار می تواند احساس مثبت در وجودشان ایجاد نماید . این کارها می تواند  حل جدول ،   کشیدن نقاشی ، خوانندگی و … باشد .

 

با خودتان نرم تر باشید
اگر احساس کردید رفتار شما نسبت به خودتان منتقدانه است بهتر است کمی با خودتان نرم تر و مهربان تر رفتار کنید . اگر دوست صمیمی شما در وضعیت فعلی شما بود شما چه توصیه ای به او می کردید ؟ چون افراد غالبا به دیگران توصیه های بهتری می کنند تا به خودشان !

 

جسور باشید
جسور بودن به این معنا نیست که تظاهر کنید شخصی هستید که در واقع نیستید . بلکه به این معنی است که نکاتی را از افراد موفق بیاموزید و به خود واقعی تان اجازه بدهید تا ظاهر شود . فایده ای ندارد اگر فقط بگویید من می خواهم فلان شخص معروف باشم ولی اگر عادت های رفتاری او را شناسایی کنید و آن ها را انجام بدهید می تواند در آینده شما موثر واقع شود .

 

نه گفتن را یاد بگیرید
افرادی که عزت نفس پایینی دارند نمی توانند به دیگران نه بگویند . در واقع آن ها فکر می کنند همیشه مجبور هستند از دیگران اطاعت کنند ، حتی اگر تمایلی به این کار نداشته باشند . اثرات منفی این کار آن است که فرد دچار افسردگی و خشم خواهد شد . بنابراین سعی کنید نه گفتن را تمرین کنید تا در نه گفتن مهارت پیدا کنید .

 

در پایان اگر تمام کارهای بالا جواب ندهد می توانید از کمک مشاور برای افزایش عزت نفس خود استفاده کنید .

 

Leave a reply:

Your email address will not be published.


CAPTCHA Image
Reload Image

Site Footer