روش هایی برای جوانسازی واژن زنان یائسه

روش هایی برای جوانسازی واژن زنان یائسه

 

واژن زن ها وقتی به سن یائسگی می رسند دچار تغییراتی می شود . اندام جنسی زن ها در سن 50 سالگی پیر می شود و رطوبت داخلی رحم کم شده و خشک می گردد . زن ها در این دوران با عارضه خارش در واژن مواجه می شوند .

روش هایی برای جوانسازی واژن زنان یائسه

پیر شدن واژن زنان در 40 درصد موارد در دوران یائسگی و بعد از آن رخ می دهد . در هنگام پیر شدن واژن ، دیواره های واژن نازک تر شده و خاصیت ارتجاعی طبیعی و منبع خونی آن کاهش پیدا می کند . کاهش مخاط محافظ واژن ، رطوبت داخلی آن را کاهش داده و ضخامت ایجاد شده باعث کم شدن نرمی و لیزی واژن می گردد .

 

به طور معمول با بروز یائسگی ، هورمون استروژن (هورمون جنسی ) در زنان کاهش یافته و خطر ابتلا به سرطان افزایش می یابد . شایع ترین علائمی که زنان یائسه با آن روبرو می شوند عبارتند از :

– خشکی و خارش واژینال
– احساس سوزش و تحریک پذیری واژن
– درد در ناحیه واژن در حالت عادی و هنگام برقراری رابطه جنسی
– دشواری در رفع ادرار

 

درمان های معمول :
درمان معمول برای درمان پیری واژن استفاده از کرم های درمانی مانند کرم جلوگیری کننده بدون بو یا درمان جایگزین هورمونی می باشد . اثر بخشی این نوع کرم ها به استفاده مرتب از آن ها بستگی دارد . درمان های طبیعی برای جوانسازی واژن کوتاه مدت هستند و پس از قطع درمان ، اثر آن خیلی زود از بین می رود .

 

درمان جدید :
سازمان غذا و داروی آمریکا برای اصلاح عوارض ناشی از یائسگی زنان روشی را تایید کرده است که به “مونالیزا تاچ” معروف است . این درمان می تواند روی جوانسازی واژن در دوران یائسگی و پس از آن ، اثرات مثبتی داشته باشد . این روش نوعی درمان است که پزشک با کمک انرژی لیزر سعی می کند علائم پیری واژن را از بین ببرد . این نوع لیزر ، انرژی کنترل شده ای را به بافت واژن می فرستد تا سلول ها تحریک شده و کلاژن بیشتری بسازند .

 

این روش درمانی بدون بیهوشی است و دردی به همراه ندارد و در عرض کمتر از 5 دقیقه داخل مطب متخصص انجام می گردد . این درمان می بایست هر 6 هفته یکبار انجام گردد . زنانی که تحت روش درمانی مونالیزا تاچ قرار گرفته اند ، بعد از درمان می توانند به فعالیت های عادی بپردازند ولی باید به مدت 2 الی 3 روز از رابطه جنسی پرهیز کنند .

 

Leave a reply:

Your email address will not be published.


CAPTCHA Image
Reload Image

Site Footer