تاثیر کفویت فرهنگی در ازدواج و زندگی مشترک

تاثیر کفویت فرهنگی در ازدواج و زندگی مشترک

کفویت فرهنگی یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در ازدواج و زندگی مشترک می باشد . اگر در هنگام انتخاب همسر به این مساله دقت نشود اختلاف نظر در زمینه های مختلف فرهنگی باعث می شود وصع نابسامان در زندگی مشترک ایجاد شود .

کفویت فرهنگی ابعاد مختلفی دارد . ابعاد آن عبارتند از :
اعتقادات مذهبی
آداب و رسوم
وضعیت ظاهری
سنت ها
باورها

در این مقاله قصد داریم نقش هر یک از مسائل بالا را در انتخاب همسر و تاثیر نادیده گرفتن آن ها را در زندگی مشترک بررسی نماییم .

اعتقادات مذهبی
اگر در هنگام انتخاب همسر به اعتقادات مذهبی طرف مقابل توجه نشود . پس از ازدواج و فروکش کردن احساسات پرشور دوران جوانی ، دختر و پسر در زمینه های مختلف دچار ناسازگاری می شوند . این ناسازگاری ممکن است در موارد زیر ایجاد شود :

 

ایجاد مشکل در تربیت بچه ها
وقتی زن و شوهر دارای دو دین یا دارای اختلاف در اعتقادات مذهبی باشند هر کدام از آن ها دوست دارند فرزندشان نیز مانند خودشان تربیت شوند در نتیجه در چگونگی تربیت بچه ها با مشکل مواجه خواهند شد .

 

ایجاد مشکل در انجام فرایض دینی
هماهنگ نبودن زن و شوهر در فرایض دینی می تواند برای انجام فرایض دینی زوجین ایجاد مشکل کند یا زمینه ای برای ناسازگاری خانوادگی باشد .

 

ایجاد مشکل در مسافرت
به طور کلی مسلمان ها بیشتر ترغیب به مسافرت های زیارتی دارند در حالی که غیر مسلمان ها از چنین مکان هایی استقبال نمی کنند .

 

ایجاد مشکل در حجاب
وقتی دختر مسلمان با دختر غیر مسلمان ازدواج کند این مساله می تواند روی لباس پوشیدن او نیز اثر بگذارد و موجب ناسازگاری زوجین در زندگی مشترک شود .

 

اختلاف داشتن در میزان ایمان و عمل به اعتقادات مذهبی
اختلاف داشتن در میزان عمل به اعتقادات مذهبی حتی در ازدواج دو فرد مسلمان نیز می تواند مشکل ساز باشد . وقتی دختری به مسائل اعتقادی پایبندی کامل داشته باشد ولی شوهرش نسبت به این گونه مسائل بی تفاوت باشد . دختر نمی تواند بعضی از اعتقاداتش را جامه عمل بپوشاند . حتی گاهی ممکن است شوهر او را به انجام اعمال خلاف شرع مانند بد حجابی ، دست دادن با مردان نامحرم و شرکت در مراسمات لهو و لعب وادار کند که این برای دختر مومن بسیار تلخ و عذاب آور است . اگر دختر در مقابل این خواسته ها ایستادگی کند ، شوهرش او را امل خطاب خواهد کرد . عکس این قضیه نیز می تواند اتفاق بیفتد وقتی پسر مومنی با دختری بی بند و بار ازدواج کند از وضعیت بدحجابی او رنج خواهد برد . این گونه ازدواج ها ممکن است بعد از چند سال و پس از فرزند دار شدن به طلاق منجر شود .

 

با توجه به مسائل بالا ازدواج دختر و پسر از ادیان مختلف می تواند زندگی مشترک را سرشار از ناراحتی کند . حتی اگر فردی برای ازدواج حاضر به تغییر دین خود باشد چون اعتقادات او در دوران کودکی ریشه دار شده است رفتار او با همسرش به طور کامل هماهنگ نخواهد شد .

تاثیر کفویت فرهنگی در ازدواج و زندگی مشترک

 

آداب و رسوم
آداب و رسوم یک جامعه با جامعه ی دیگر یا حتی آداب و رسوم یک منطقه با منطقه دیگر ممکن است در تضاد باشند و این مساله در زندگی مشترک مشکل ایجاد می کند . به طور مثال آداب و رسوم فرهنگ غربی با آداب و رسوم فرهنگ اسلامی تضاد های بسیاری دارند از جمله این تضادها می توان به موارد زیر اشاره کرد :
– دست دادن زن و مرد نامحرم به یکدیگر
– معاشرت زنان و مردان نامحرم
– برگزاری جشن ها به صورت مختلط
– قطع صله ی رحم

 

با توجه به موارد بالا می توان اینگونه نتیجه گرفت که ازدواج یک فرد مسلمان با فرد غربی عواقب خوشایندی نخواهد داشت .

 

باید توجه داشت نه تنها با جوامع بیگانه حتی در داخل یک کشور نیز می تواند آداب و رسوم متفاوت باشد . به طور مثال آداب رسوم شهر با روستا بسیار تفاوت دارد . حتی آداب و رسوم طبقات مختلف اجتماعی نیز با یکدیگر متفاوت است . طبقات کارگر ومستضعف آداب و رسوم خاص خود را دارند و طبقات مرفه آداب رسوم دیگری دارند . لذا ضروری است که در انتخاب همسر و زندگی مشترک همه ی این موارد مورد توجه واقع شود ، چرا که این مسائل می تواند به صورت مشکلات حادی خودنمایی کرده و شیرینی زندگی مشترک را از زن و شوهر بگیرد .

 

وضعیت ظاهری
یکی از مسائلی که در ازدواج مهم است نحوه لباس پوشیدن و آرایش در خانم ها می باشد . زوجین باید به این مساله قبل از ازدواج توجه داشته باشند که مرد می بایست وضعیت لباس پوشیدن خانم را بپسندد و مرد نباید با این فکر که زن بعد از ازدواج می بایست مطابق میل او لباس بپوشد  ، وارد زندگی مشترک شود . از آن جایی که برای دختر مومن بدحجابی بسیار سخت است به هیچ وجه سلاح نیست با مردان به اصطلاح ! روشنفکر ازدواج کند . و هم چنین برای پسران مومن نیز به هیچ وجه سلاح نیست که با دختران بدحجاب ازدواج کند . عدم توجه به این مساله می تواند زندگی مشترک را برای هر دو طرف تلخ نماید .

 

سنت ها
در برخی خانواده ها سنت های غیر معقول حاکم است که این سنت ها می تواند در زندگی مشترک نیز تاثیرات منفی بگذارد بنابراین قبل از ازدواج می بایست در مورد خانواده مورد نظر تحقیق کرده و سنت های آن ها را شناسایی کرد تا اگر سنت های خانوادگی آن ها غیر قابل تحمل برای طرف مقابل باشد از پذیرش همسر از چنین خانواده هایی خودداری کرد . برخی از سنت های غیر معقول که در برخی خانواده ها رایج است در زیر آمده است :

– در بعضی خانواده ها تمام فرزندان در یک خانه کنار هم زندگی می کنند . در نتیجه استقلال فرزندان محدود می شود و پدر بزرگ موقعیت خاصی دارد .

– در بعضی از خانواده ها زن سالاری و در بعضی دیگر مرد سالاری حاکم است .

– برخی خانواده ها به فرزند دختر اهمیت نمی دهند و آن را بدشانسی می دانند .

– برخی خانواده ها تحصیلات را مخصوص پسران دانسته و وظیفه دختران را خانه داری می دانند .

– در برخی خانواده ها زن ها را تحقیر می کنند و به آن ها لقب ضعیفه می دهند .

– در برخی خانواده ها گرفتن چند زن برای مردها امری عادی محسوب می شود .

 

باورها
علاوه بر اعتقادات مذهبی ، باورها نیز در ساخت شخصیت یک فرد موثر است . به طور مثال اگر مردی که بزرگترین لذتش مطالعه است با دختری ازدواج کند که تمام وقتش صرف توجه به لباس ، آرایش و خودنمایی می شود . این دو از بودن در کنار یکدیگر لذت نمی برند . بنابراین علاوه بر اعتقادات مذهبی می بایست به دیگر جنبه های شخصیتی طرف مقابل نیز توجه داشت . اگر دو طرف در این باورها به یکدیگر نزدیک باشند می توانند همدیگر را اصلاح کنند تا تفاهم بیشتری با هم پیدا کنند .

Leave a reply:

Your email address will not be published.


CAPTCHA Image
Reload Image

Site Footer