تاثیر یائسگی بر روابط زناشویی

تاثیر یائسگی بر روابط زناشویی

یائسگی چیست ؟
12 ماه قاعد نشدن متوالی زن که در دوران میانسالی رخ می دهد را یائسگی می گویند . زن ها هنگام تولد همه ی تخمک هایی را که در طول عمر آزاد می کنند در خودشان دارند ، در حالی که مردها به طور مداوم اسپرم های تازه تولید می کنند . قبل از رسیدن زن ها به دوران یائسگی ، هورمون هایی که باعث قاعدگی در زن ها می گردد به تدریج رو به کاهش می رود . فرایند یائسه شدن در حدود سن 47 سالگی در خانم ها آغاز شده و تقریبا چهار سال طول می کشد تا زن یائسه شود . برای بیشتر زن ها یائسه شدن به صورت تدریجی اتفاق می افتد ولی در 10 درصد از زنان این عمل آنی و ناگهانی است .

تاثیر یائسگی بر روابط زناشویی

نشانه های یائسگی چیست ؟
یائسگی باعث کاهش استروژن شده که همین روی رحم ، سینه ها ، کبد ، مغز و روده ها اثر می گذارد . این مساله باعث گر گرفتن در بسیاری از زنان شده و علاوه بر گرگرفتن ، علائم دیگری هم برای یائسگی وجود دارد که شامل درد در مفاصل ، عدم تمرکز ، تعرق بیش از حد ، خشک شدن واژن ، تغییر در اخلاق ، بی خوابی و کم خوابی ، تکرر ادرار و در بسیاری از خانم ها کاهش نیاز جنسی می باشد .

 

تاثیر یائسگی بر بارداری :
با وارد شدن زن به دوره یائسگی سطح پروژسترون بدن کاهش یافته ، عادت ماهیانه نامنظم شده و حاملگی هم سخت تر می شود . علاوه بر این میزان تولید هورمون تستوسترون که محرک نیاز جنسی است هم کاهش می یابد .

 

روش های درمان یائسگی :
برای اغلب خانم ها HRT درمانی مناسب است . چون علاوه بر اینکه احساس سلامتی را در فرد افزایش می دهد ، به آسان تر شدن علائم یائسگی نیز کمک می کند .
درمان آندروگن که در آمریکا مورد استفاده قرار گرفته است و برای یائسگی های ناگهانی مفید بوده است .
درمان تستوسترون اگرچه کمک کننده بوده است ولی به عنوان روش درمانی غیر قطعی بوده است .

 

تاثیر یائسگی بر روابط زناشویی

 

تاثیر یائسگی در میل جنسی زن ها :
با وارد شدن خانم ها به دوران یائسگی ، هورمون استروژن بدنشان کاهش یافته و همین باعث بروز تغییرات در تمایل و عملکرد جنسی می گردد . در این دوره زنان مانند گذشته به راحتی تحریک نمی شوند و نسبت به لمس بدنشان حساسیت کمتری دارند . از طرف دیگر کاهش استروژن موجب کاهش خون رسانی به واژن شده و روی خیس شدن واژن هنگام رابطه جنسی تاثیر منفی می گذارد و به دنبال آن ، خشکی زیاد واژن نیز رابطه ی جنسی را برای زن دردناک و ناخوشایند می کند . بیشتر زن های یائسه از کمبود میل جنسی شکایت دارند . باید توجه داشت که نمی تواند تمام تقصیرات را در این باره به گردن تغییرات هورمونی بیندازیم . میل جنسی علاوه بر هورمون ها ، تحت تاثیر خستگی ، سلامتی ، استرس و مسائل دیگر نیز می باشد .

 

 

چگونه در روابط زناشویی با یائسگی کنار بیاییم ؟
دکتر بلیک برای کنار آمدن با یائسگی در روابط زناشویی توصیه هایی در این زمینه دارد :
– در مورد یائسگی اطلاعات لازم را کسب کنید .
– با ورزش کردن بدنتان را روی فرم نگه دارید .
– زمانی را برای تفریح و خوش گذرانی اختصاص بدهید .
– از فعالیت های غیر جنسی هم لذت ببرید .

همواره به یاد داشته باشید که مهم ترین آلت جنسی شما ، مغز شماست .

 

آیا یائسگی همیشه باعث کاهیش میل جنسی می شود ؟
خیر . برخی از زن ها ، در دوران یائسگی و بعد از آن تمایل بیشتری به برقراری رابطه جنسی دارند که این می تواند به خاطر از بین رفتن ترس از بارداری و کاهش مسئولیت در خصوص فرزندان باشد .

 

Leave a reply:

Your email address will not be published.


CAPTCHA Image
Reload Image

Site Footer