روش معاینه بیضه برای تشخیص سرطان بیضه

روش معاینه بیضه برای تشخیص سرطان بیضه

 

سزطان بیضه یک درصد از بیماری های سرطان در آقایان را تشکیل می دهد . این بیماری در رده سنی 25 تا 35 سال شایع می باشد . در این مقاله روش معاینه بیضه برای تشخیص سرطان بیضه را مورد بحث و بررسی قرار می دهیم .

 

بیضه ها در مردان عامل باروری مردانه می باشند و موجب ترشح هورمون مردانه تستوسترون و ساختن اسپرماتوزویید می گردند . بیضه ها به طور طبیعی بیضی شکل و سفت بوده در زیر آلت در داخل کیسه های بیضه قرار گرفته اند . والدین پس از تولد فرزند باید از قرار گرفتن بیضه ها در محل مناسب اطمینان پیدا کنند و در صورت قرار نگرفتن بیضه های فرزند در جای مناسب این مشکل با عمل جراحی به راحتی قابل حل می باشد . در سال های قبل سرطان بیضه ، سرطان کشنده ای بود اما اکنون اگر این سرطان سریعا تشخیص داده شود ، قابل درمان است .

 

سرطان بیضه در دو گروه از مردان شایع تر می باشد :
1- مردانی که بیضه ها در کیسه های بیضه در زیر آلت وجود ندارد .
2- مردانی که بعد از 6 سالگی بیضه هایشان در کیسه های بیضه قرار می گیرد که این احتمال بیماری سرطان بیضه را 3 تا 17 برابر بیشتر می کند .

 

علائم بیماری سرطان بیضه :
از علائم بیماری سرطان بیضه می توان در ابتدا به برجستگی سخت ، کوچک و بدون درد را روی بضه لمس نمود . در بعضی مواقع اندازه بیضه بزرگتر از حد طبیعی احساس می گردد . لازم است افراد با اندازه طبیعی بیضه آشنا باشند تا هر گونه تغییر در اندازه را تشخیص بدهند . از نشانه های دیگر بیماری درد در بیضه و زیر شکم می باشد . در این جا پزشک می توان به تشخیص و درمان بیماری کمک کند .

 

روش معاینه بیضه برای تشخیص سرطان بیضه

 

روش معاینه بیضه :
1. معاینه بیضه به آرامی با قرار دادن انگشت وسط و نشانه در زیر بیضه و انگشت شست در روی بیضه انجام می شود. بیضه ها با آرامش در زیر انگشتان غلطانده می شود تا هر نوع تغییری مشخص گردد.

2- مجرای منی یا اپیدیدیم به صورت توده نواری شکل به اندازه نخود در پشت یا کنار بیضه قرار دارد که نباید با برجستگی ناشی از سرطان یا توده اشتباه گردد.

3- به طور مستقیم روبروی آینه بایستید و هر نوع برجستگی غیر معمول را در کیسه بیضه یا کشاله ران مشخص نموده و به پزشک نشان دهید.

توجه داشته باشید که برای عمل رابطه جنسی داشتن یک بیضه سالم کافی می باشد . معاینه بیضه توسط خود شخص مفید است اما هیچ گاه جایگزین معاینه توسط پزشک نمی گردد .

Leave a reply:

Your email address will not be published.


CAPTCHA Image
Reload Image

Site Footer