روش ترک خودارضايي – نکات علمی و روش عملی ترک خودارضایی

روش ترک خودارضايي

ترک خودارضایی

اگر چه میزان دقیق خودارضایی که به عنوان اعتیاد شناخته می شود ، موضوعی بحث برانگیز است . اما کارشناسان ، خودارضایی بیشتر از 7 یا 8 مرتبه در هفته را به عنوان اعتیاد به خودارضایی پذیرفته اند .

راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی ( که به عنوان کتاب مقدس حالت ها و تشخیص بهداشت روانی شناخته می شود ) اخیرا موضوع رفتارهای اعتیاد آور را زیر موضوع اختلالات اعتیاد آور اضافه کرده است . این نوع اعتیاد به هیچ گونه ماده شیمیایی نیاز ندارد ، اما می تواند به اندازه مواد شیمیایی اعتیاد آور باشد . خودارضایی یکی از آن هاست که می تواند به اندازه مواد مخدر شیمیایی اعتیاد آور باشد .

روش ترک خودارضایی
روش ترک خودارضايي – نکات علمی و روش عملی ترک خودارضایی

 

ترک خودارضایی ممکن است برای بعضی از افراد مشکل باشد . حذف کردن عوامل استمنا و تمرکز انرژی روی فعالیت های مفید می تواند به کاهش میل کمک کند . با خودتان صادق باشید که چگونه مشکل شما شروع شده است و چگونه این میل در شما ادامه می یابد . بیشتر اعتیادها از احساسات منفی ناشی می شوند که فرد نسبت به خودش دارد . درک ریشه این مشکلات و تلاش برای حل آن ها می تواند میل شما به خودارضایی را کاهش بدهد . اگر نمی توانید ریشه مشکلاتتان را تشخیص بدهید ، به یک متخصص مراجعه کنید تا به صورت حرفه ای مشکل شما را بررسی کند .

 

روش عملی ترک خودارضایی
روش ترک خودارضايي – نکات علمی و روش عملی ترک خودارضایی

 

شما باید این سوال را از خودتان بپرسید که چرا امیدوار هستید که در ترک خودارضایی موفق می شوید . صرف نظر از اینکه شما احساس می کنید که بیش از حد خودارضایی می کنید یا مذهبتان این کار را از شما منع کرده است ، برای ترک خودارضایی انگیزه قوی لازم است . شما تنها زمانی می توانید در ترک خودارضایی موفق شوید که انگیزه شخصی قوی داشته باشید . ترک یک اعتیاد زمانی که شما انگیزه کافی ندارید تا رفتارهایتان را اصلاح کنید کاری غیر ممکن است .

 

1. خودتان را سرزنش نکنید
اولین قدم برای ترک اعتیاد ، سرزنش نکردن خود به خاطر اعتیاد است . اگر شما روی رفتارهای غلط خود تمرکز کنید ، این کار تنها باعث افزایش وسوسه خواهد شد . بعضی از افراد به این نتیجه رسیده اند که آن ها به میزانی که احساس گناه می کنند ، خودارضایی می کنند . این کاملا قابل قبول است که در مسیر بهبودی ، اشتباه کنید و خطایی از شما سربزند . در این شرایط خودتان را ببخشید و به جای فکر کردن به خطاهایتان روی بهبودیتان تمرکز کنید .

 

2. چه زمانی نیاز به کمک دارید ؟
اگر نمی توانید افکار یا میل خود را کنترل کنید و یا اگر خود ارضایی مانعی برای کارهای روزمره شما شده است ، به کمک روانشناس نیاز خواهید داشت . خجالت نکشید و بدانید که بسیاری از مردم این مشکل را دارند . کمک خواستن برای رفع این مشکل یک اقدام شجاعانه است .

 

روش عملی ترک خودارضایی
روش ترک خودارضايي – نکات علمی و روش عملی ترک خودارضایی

 

3. به پزشک متخصص مراجعه کنید
مشاوران ، روانشناسان و روانپزشکان برای کمک به افراد گرفتار اعتیاد آموزش دیده اند . به یک پزشک عمومی که می تواند اعتیاد شما را ارزیابی کند مراجعه کنید ، اگر نیاز باشد شما را به پزشک متخصص ارجاع می دهد .

 

4. در مورد تاثیر خود ارضایی بر زندگی تان با پزشک صحبت کنید
بعضی از مردم از خودارضایی برای رهایی از مشکلات و احساسات دیگر استفاده می کنند . سعی کنید به پزشک توضیح بدهید که خودارضایی چه تاثیری بر زندگی شما گذاشته است .ممکن است چند جلسه طول بکشد تا با پزشک خود احساس راحتی کنید . این امر طبیعی است ، هر چقدر لازم است وقت اختصاص بدهید .اگر شما قبل یا بعد از خودارضایی احساس عصبانیت ، ناراحتی یا پوچی داشتید ، این مسائل را به پزشک توضیح بدهید . پزشک می تواند به شما کمک کند تا منشاء احساساتتان را پیدا کنید .

 

5. در مورد روش های درمانی بحث کنید
بعضی از افراد ، اعتیاد به خودارضایی را نوعی از اعتیاد جنسی می دانند . پزشک شما ممکن است ترکیبی از رفتارهای درمانی و دارو را برای حل مشکل اعتیاد شما به خودارضایی تجویز کند .

 

6. فعالیتتان را افزایش دهید و روی کارهایتان تمرکز کنید
برای مصرف انرژی و گذراندن وقتتان راه دیگری پیدا کنید . وقتتان را با کارهای سرگرم کننده پر کنید. هیجان انجام کارهای مختلف می تواند جایگزین میل به خود ارضایی شود و زمانی که دوباره وسوسه شدید تا سراغ خودارضایی بروید یکی از راههای زیر را امتحان کنید :

– خلاقیت داشته باشید
تبدیل میل جنسی به خلاقیت (که تعالی نامیده می شود) مساله ای است که برای قرن ها مورد استفاده راهبان و عارفان قرار گرفته است . نوشتن ، آموزش موسیقی ، رنگ آمیزی ، نقاشی یا هر چیز دیگر که باعث می شود شما احساس کارآمدی کنید را در برنامه روزانه خود قرار بدهید .

ترک خودارضایی با ورزش
روش ترک خودارضايي – نکات علمی و روش عملی ترک خودارضایی

 

– ورزش کنید
برای موفق شدن در یک ورزش انضباط و تلاش زیادی نیاز است . در یکی از ورزش های مورد علاقه خود مانند دو ، شنا یا ورزش های گروهی مانند فوتبال ، بسکتبال یا تنیس به صورت حرفه ای فعالیت کنید . ورزش حرفه ای به شما کمک می کند تا از فشار جنسی خلاص شوید ، احساس بهتری داشته باشید و روی جنبه مثبت رشد فیزیک بدن خود تمرکز کنید .

یوگا نوع دیگری از ورزش است که به شما کمک می کند احساس آرامش بیشتری داشته باشید و میل ناخودآگاه شما به خودارضایی کمتر شود .

 

تغذیه مناسب برای ترک خودارضایی
روش ترک خودارضايي – نکات علمی و روش عملی ترک خودارضایی

 

– غذای مناسب بخورید
میوه ها و سبزیجات برای سلامتی بدن مفید هستند و مواد مغذی لازم برای افزایش انرژِی بدن را فراهم می کنند تا در طول روز فعال تر بمانید . میوه ها هم چنین باعث افزایش توانایی مغز می شوند . مصرف غذاهای افزایش دهنده میل جنسی مانند ماهی قزل آلا ، فلفل قرمز ، قهوه ، آووکادو ، موز و شکلات را محدود کنید .

– یک سرگرمی جدید پیدا کنید یا مهارتی را یاد بگیرید
یادگیری هنری که مهارت پیدا کردن در آن زمانی طول بکشد ، مغز را روی لذت بعدی که با رسیدن به هدف حاصل می شود ، متمرکز کرده و آن را جایگزین لذت آنی خودارضایی می کند .

– کارهای مثبت انجام بدهید
انرژی خود را برای کمک به افراد فقیر صرف کنید ، مانند کارکردن در یک پناهگاه ، سرپرستی دانش آموزان کم درآمد ، جمع کردن زباله های محیط زیست یا جمع آوری پول برای هدف خاص . شما با کمک کردن به دیگران احساس بشر دوستانه خواهید کرد و وقت کمتری برای خیال پردازی جنسی و خودارضایی خواهید داشت .

خواب مناسب برای ترک خودارضایی
روش ترک خودارضايي – نکات علمی و روش عملی ترک خودارضایی

 

– به اندازه کافی بخوابید
میل به خودارضایی می تواند بسیار قوی باشد ، بنابراین اطمینان پیدا کنید ، انرژی لازم برای مبارزه با این میل را دارید . سعی کنید حداقل 8 ساعت در شبانه روز بخوابید . اگر اغلب اوقات فراموش می کنید در ساعت مناسب به تختخواب بروید ، یک زنگ هشدار برای یادآوری خوابتان تنظیم کنید .

– برای جلوگیری از خودارضایی در طول روز برنامه ای تنظیم کنید
اگر برای رفتن به تختخواب یا حمام مشکلی دارید ، از هرگونه وسوسه ای برای خودارضایی جلوگیری کنید . برای مثال اگر آخر شب ، هنگام خواب وسوسه می شوید ، روی زمین دراز بکشید و شنای سوئدی انجام بدهید تا زمانی که بسیار خسته شوید و بتوانید راحت بخوابید . هم چنین برای جلوگیری از وسوسه شدن از بیدار ماندن در آخر شب اجتناب کنید . اگر هنگام حمام کردن وسوسه می شوید ، فقط از دوش آب سرد استفاده کنید . بنابراین شما مدت طولانی در حمام نخواهید ماند ؛ استفاده از آب سرد باعث صرفه جویی در وقت شما و آب می شود .

اگر شما همیشه بعد از برگشتن از مدرسه به خانه خودارضایی می کنید ، برنامه ای ثابت برای رفع کردن خستگی تان تنظیم کنید . اگر شما کارهای کمی برای انجام دادن دارید به طوری که ذهن شما اغلب به مسائل جنسی می پردازد ، برنامه خود را شلوغ تر کنید . اگر شما خیلی فعال باشید به طوری که خسته شوید ، متوجه می شوید اجتناب از خودارضایی بسیار راحت تر است .

اگر صبح برای خودارضایی وسوسه می شوید ، سعی کنید هنگام خوابیدن علاوه بر لباس زیر لباس دیگری بپوشید تا لمس کردن بدنتان مشکل تر باشد .

 

– زمان تنها ماندنتان را کم کنید
اگر خودارضایی شما به خاطر تنها ماندن است ، راه هایی پیدا کنید که بیشتر در اجتماع باشید . می توانید به باشگاه بروید یا در فعالیت های اجتماعی دیگر شرکت کنید . مردم را به مهمانی دعوت کنید یا دعوت دیگران را قبول کنید . بیرون بروید و دوستان بیشتری پیدا کنید . اگر می خواهید با کسی رابطه عاشقانه برقرار کنید ، از طرف مقابل بخواهید یک راه ارتباط آنلاین با شما داشته باشد . تنهایی ، وسوسه خودارضایی را افزایش می دهد ، مخصوصا اگر خودارضایی را جایگزین رابطه عاشقانه کرده باشید . خستگی از پرسه زدن فکر شما در افکار جنسی و فراهم شدن انرژی لازم برای خودارضایی جلوگیری می کند .

کار دیگری که شما می توانید انجام بدهید این است که زمان تنها ماندن در خانه را محدود کنید . اگر شما قبل از اینکه والدین از سرکار به خانه برگردند وسوسه می شوید تا خودارضایی کنید ، در آن زمان به پیاده روی بروید یا تکالیفتان را در کتابخانه انجام بدهید .

حتی اگر تمام دوستان شما ، مشغول هستند ، شما می توانید با رفتن به مکان های عمومی میل به خودارضایی را کاهش دهید . برای مثال به جای تماشای فوتبال از تلویزیون ، آن را از ورزشگاه تماشا کنید . حتی اگر شما با دوستانتان در ارتباط نباشید ، تنها نخواهید بود و در نهایت زمانی برای خودارضایی نخواهید داشت .

 

ترک خودارضایی با فیلم مستهجن
روش ترک خودارضايي – نکات علمی و روش عملی ترک خودارضایی

 

7. تماشای فیلم های مستهجن را متوقف کنید
یکی از دلایلی که باعث می شود شما بیش از اندازه خودارضایی کنید این است که هر زمان که مایل بودید می توانید فیلم های مستهجن را تماشا کنید . به هر حال اگر شما اراده کافی برای تماشا نکردن فیلم های مستهجن را ندارید ، باید اقدامات دیگری را برای جلوگیری از تماشای این فیلم ها انجام دهید :

– یک نرم افزار بلوک کردن فیلم های مستهجن روی کامپیوترتان نصب کنید . هر چند شما رمز عبور نرم افزار را می دانید اما فقط با نصب چنین نرم افزاری ، محدودیت هایتان یادآوری خواهد شد . شما می توانید رمز عبور تصادفی در یک فایل متنی (مانند نوت پد) بنویسید و سپس هنگام ایجاد پسورد برای نرم افزار ، رمز عبور را از فایل متنی کپی ، پیست کنید و پس از آن فایل متنی را از کامپیوتر حذف کنید . و یا اینکه از فرد مورد اعتمادتان درخواست کنید تا روی آن ها پسورد بگذارد . بنابراین شما پسورد نرم افزار را نخواهید دانست و از جدال درونی شما جلوگیری می شود .

 

ترک خودارضایی با فیلم پورن
روش ترک خودارضايي – نکات علمی و روش عملی ترک خودارضایی

 

– اگر شما با تماشای فیلم های مستهجن روی کامپیوتر ، خودارضایی می کنید ، کامپیوترتان را به جایی منتقل کنید که دیگران می توانند شما را ببینند .

– اگر کالکشنی از فیلم های مستهجن را روی کامپیوتر ، موبایل یا سی دی نگهداری می کنید در اسرع وقت تمام آن ها را حذف کنید و از بین ببرید .

 

8. صبور و مقاوم باشید
ترک اعتیاد به خودارضایی یک شَبه نخواهد بود . این فرآیندی است که به تعهد نیاز دارد و شما ممکن است اشتباهاتی را مرتکب شوید یا در بعضی مواقع دوباره به خودارضایی برگردید . مبارزه واقعی به استقامت بالایی نیاز دارد ، بنابراین متعهد باشید که اشتباهات کوچک در مسیرتان باقی نمانند .

– یک سیستم پاداش تنظیم کنید . برای خوب عمل کردن در مسیر به خودتان پاداش بدهید . برای مثال اگر موفق شدید دو هفته کامل خودارضایی نکنید ، خودتان را به یک بازی یا خوراکی جدید دعوت کنید . این روش به شما کمک می کند تا از باقی ماندن در وضعیت منفی جلوگیری شود و یک اشتباه باعث جلوگیری از روند بهبودی شما نشود .

 

9- ذهنیت خود را اصلاح کنید
– سرزنش کردن خودتان را متوقف کنید
به یاد داشته باشید شما انسان هستید و انسان ها خودارضایی می کنند . بعضی مطالعات نشان می دهد 95 درصد مردان و 89 درصد زنان خودارضایی می کنند .

 

10- دلیل مناسب برای ترک خودارضایی داشته باشید
اگر می خواهید اعتیاد به خودارضایی را متوقف کنید ، باید به جای دلایل مربوط به سلامتی ، دلیل شخصی و اخلاقی برای انجام اینکار داشته باشید .

 

 روش تضمینی ترک خودارضايي
روش ترک خودارضايي – نکات علمی و روش عملی ترک خودارضایی

 

11. موفقیت را باور داشته باشید
اگر اعتقاد داشته باشید که شما می توانید واقعا راهی برای ترک اعتیاد به خودارضایی پیدا کنید ، بنابراین شما موفق خواهید شد . اگر معتقد باشید که در این مبارزه موفق می شوید به احتمال زیاد موفق خواهید شد تا اینکه مدام شکست بعدی را حدس بزنید . ممکن است چند بار به خودارضایی برگردید . این بخشی طبیعی در جریان بهبودی است ، خودتان را باور داشته باشید .

 

ترک اعتیاد به خودارضایی با تقویت اراده

 

برای ترک اعتیاد به خودارضایی یا ترک هر عادت بد دیگری به تمرین کنترل خویشتن نیاز است . مانند دویدن ، دوچرخه سواری و وزنه زدن تمرین کنترل خویشتن به انرژی و قدرت نیاز دارد . این نیرو ، اراده نامیده می شود . می توان نتیجه گرفت زمانی که نیروی اراده بیشتر از میل به خودارضایی است بنابراین شما می توانید خودتان را کنترل کنید و خودارضایی نکنید . متاسفانه اکثر افراد آن سطح از نیروی اراده را ندارند . همانطور که احتمالا شما هم متوجه شدید اگر میل به خودارضایی بیشتر از نیروی اراده باشد ، فرد کنترل خودش را از دست خواهد داد . بنابراین این مساله به میزان اراده فرد مربوط است .

 

خبر فوق العاده این است که طی چند سال گذشته در زمینه کنترل خویشتن ، پیشرفت های علمی چشمگیری به وجود آمده است . تحقیقات روی افراد واقعی که دچار مشکلات مربوط به کنترل خود بوده اند صورت گرفته است و چندین روش برای افزایش اراده شناخته شده است . نتایج این تحقیقات بسیار برای افرادی که قصد دارند اعتیاد به خودارضایی را ترک کنند مفید خواهد بود . با بکارگیری این اصول نیروی اراده شما افزایش خواهد یافت .

 

در ادامه قواعدی ذکر می شود که به شما کمک می کند کنترل خویشتن را بدست بگیرید . حیله ای در کار نیست ، ابزار خاصی وجود ندارد ، از هزینه گران مشاوره خبری نیست ، فرضیه های نامعین و غیرعملی در کار نیست . این قواعد شگفت انگیز هستند ، زیرا آن ها کاملا کاربردی اند و شما می توانید آنها را در زندگی تان بکار ببرید . اگر شما این قواعد را بکار ببرید آنها شما را مستقیما به نتیجه ای که آرزو داشتید می رسانند . تمام اصول را بخوانید و همگی را بکار ببندید . برای مشاهده این قواعد روی لینک تقویت اراده کلیک کنید .

 

مطالب مرتبط : 
عوارض خودارضایی

Leave a reply:

Your email address will not be published.


CAPTCHA Image
Reload Image

Site Footer