نشانه های بلوغ جنسی در پسران

نشانه های بلوغ جنسی در پسران

بلوغ جنسی در پسران بین 12 تا 15 سالگی طول می کشد . غذه هیپوفیز در قاعده مغز هورمون هایی را ترشح می کند که بیضه را برای تولید هورمون جنسی مردانه یعنی تستوسترون تحریک کند . این هورمون ها باعث تولید اسپرم شده و تغییراتی مانند بزرگ شدن اعضای تناسلی ، رشد موی بدن و افزایش میل جنسی ایجاد می کنند .

 

نشانه های بلوغ جنسی در پسران

 

سن بلوغ در پسران به طور متوسط در 13 سالگی است و فرزندان دوقلو از هر جنسی که باشند کمی دیرتر به سن بلوغ می رسند . هم چنین رعایت بهداشت ، تغذیه خوب و … نیز بر سن بلوغ تاثیر گذار است .

 

در نسل فعلی نسبت به گذشته ، بلوغ زودتر اتفاق می افتد . به طور کلی بلوغ جنسی پسران 2 تا 4 سال طول می کشد . بدین ترتیب که یک تا 2 سال برای تبدیل حالت غیر جنسی به جنسی زمان نیاز است که به دنبال آن یک تا 2 سال طول می کشد تا اعضای تناسلی رشد کنند . به دلیل اینکه زمان رشد در پسرها طولانی تر از دخترها است ، معمولا قد پسران از قد دختران ، بلند تر می شود .

 

تولید اسپرم :
در سن بلوغ ، ساخت اسپرم در بیضه ها با سرعت 125 میلیون اسپرم در روز شروع می شود .

 

نشانه های بلوغ جنسی در پسران


مراحل رسیدن به بلوغ در پسران :

مرحله قبل از بلوغ :
صفات ثانویه جنسی در این مرحله ظاهر می شود . پیدایش مو در صورت پسران و در ناحیه اندام های تناسلی هر دو جنس و تغییر آهنگ صدا در پسران . اما تولید مثل کامل نشده است . این دوره اوایل نوجوانی است که سنین 13 تا 16 سالگی را شامل می شود .

 

مرحله بلوغ جنسی :
در این مرحله ضمن ادامه صفات ثانویه جنسی ، سلولهای جنسی هم ایجاد می شوند و اسپرم های زنده در ادرار پسران یافت می شود . این دوره سنین 14 تا 17 سالگی را شامل می شود ، یعنی اواسط نوجوانی .

 

مرحله بعد از بلوغ جنسی :
در اواخر نوجوانی ، زمانی که صفات ثانویه جنسی کاملا ظاهر شده و عمل تناسلی و تولید مثل کامل شده است . این دوره سن 15 تا 19 سالگی را شامل می شود .

 

نکاتی در مورد بلوغ جنسی پسران

بلوغ ، فرآیند رشد سریع است :
بلوغ یکی از مراحل زندگی است که انسان با تغییر و رشد سریع در همه ی اندام های بدن مواجه می شود . مرحله ی دیگر شش ماه اول زندگی و دوره جنینی است . تغییراتی که در زمان بلوغ رخ می دهد باعث نگرانی نوجوان می شود و در بعضی از موارد باعث بروز رفتارهای ناهنجار در آنان می شود .

 

سن بلوغ هر فرد متفاوت است :
سن بلوغ به طور متوسط بین 12 تا 15 سالگی است . متوسط سن بلوغ دختران 11 سالگی و در پسران یک یا دو سال بعد از آن است . تفاوت بلوغ علاوه بر خود شخص به مسائل اجتماعی هر دو جنس نیز مربوط می شود .

 

پسران در مراحل مختلف بلوغ ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند بنابراین والدین و یا آنان که به نوجوان نزدیکترند باید با توضیح کافی او را در جریان تغییرات قرار بدهند . از جمله مسائلی که می بایست نوجوان را با آن آشنا کرد : بروز صفات ثانویه جنسی ، اولین احتلام ، یعنی خروج غیر ارادی منی در پسران در سن بلوغ ، استعمال مواد مخدر ، مشروبات الکلی ، مشاهده فیلم های غیر مجاز جنسی ، خود ارضایی و … است .
از مواردی که بعد از سن بلوغ باید به آن توجه کرد ، رعایت بهداشت ، توجه به احکام شرعی ، ادای نماز ، روزه و غسل در مواقع لازم و مواردی از این قبیل است که می بایست با دقت و صورت واضح برای نوجوان تشریح کرد .

 

تغییرات جمسی در سن بلوغ در پسران :
– تغییر در اندازه بدن
– تغییر در اندام های بدن
– رشد و تکامل صفات جنسی اولیه
– رشد و تکامل صفات جنسی ثانویه

 

تغییر در اندازه بدن :
این تغییر شامل افزایش وزن و قد فرد است . در اوایل سن بلوغ افزایش قد رخ می دهد و حداکثر افزایش قد در پسران در سن 15 سالگی است . به دلیل دوره طولانی رشد ، قد پسران معمولا از قد دختران بلندتر است .

افزایش وزن در سن بلوغ فقط به خاطر افزایش چربی نیست ، بلکه در سن بلوغ به خاطر رشد و تکامل استخوان و عضله ، افزایش وزن ایجاد می شود .

 

تغییر در اندام های بدن :
در زمان بلوغ بعضی از اندام های بدن که خیلی کوچک هستند ، بزرگ می شوند . این تغییر به خصوص در بینی ، پاها و دست ها بیشتر مشاهده می شود .

 

صفات جنسی اولیه :
صفات جنسی اولیه به فعالیت بیضه ها و آلت تناسلی مربوط می شود . بیضه ها عضو اصلی برای تولید مثل در مردها هستند که اسپرم مردانه و هورمون تستوسترون تولید می کنند و این فرآیند در تمام طول حیات مردان ادامه دارد . به طور معمول بیضه سمت راست کمی بالاتر از بیضه سمت چپ قرار گرفته است .

اندازه آلت تناسلی در مردان مختلف ، متفاوت است . کمی بعد از آن که رشد بیضه ها شروع شود ، رشد آلت تناسلی هم شروع می شود و طول و قطر آلت تناسلی مردانه افزایش پیدا می کند . زمانی که اعضای تناسلی مردانه فعال و بالغ شوند اگر تحریک جنسی اتفاق بیفتد ، آلت تناسلی بزرگ و سفت می شود که به این حالت نعوظ می گویند . علت نعوظ جمع شدن خون در آلت تناسلی است . یکی از نشانه های بالغ بودن فرد خروج منی (مایع لزج حاوی اسپرم ) ، بعد از نعوظ و تحریک جنسی است که این امر معمولا اولین بار در خواب اتفاق می افتد که به آن احتلام می گویند (محتلم شدن ) .

 

 

صفات جنسی ثانویه :
صفات جنسی ثانویه به صفاتی گفته می شود که به طور مستقیم ارتباطی به توالد و تناسل ندارد و مربوط به تغییرات ظاهری در پسران و دختران می شود . تا هنگامی که ظاهر دختر و پسر کودکانه است نسبت به همدیگر کششی ندارد ولی وقتی صفات ثانویه جنسی نمایان شد ، کشش جنسی هم آغاز می شود .

 

صفات جنسی ثانویه در مردان :

رویش موهای زهار (زیر شکم بالای آلت تناسلی ) :
این موها یک سال پس از شروع رشد بیضه و آلت تناسلی ظاهر می شوند . در ابتدا این موها نازک و ظریف اند ولی به تدریج تیره رنگ ، زبر و پیچ دار می شوند .

نشانه های بلوغ جنسی در پسران

رویش مو در قسمت صورت ، زیر بغل و قسمت های بدن :
پس از رویش موهای زهار ، رویش مو در قسمت های دیگر بدن اتفاق می افتد که شامل موهای صورت (ریش و سبیل) ، زیر بغل ، قفسه سینه و قسمت های دیگر بدن است . در بعضی افراد ممکن است موهای روی قفسه سینه رشد نکند و در بعضی دیگر این قسمت پر از مو شود .

نشانه های بلوغ جنسی در پسران

افزایش فعالیت غدد چربی :
افزایش فعالیت غدد چربی باعث می شود جوش هایی روی صورت فرد ظاهر شود که به آن ها آکنه می گویند . باید از خراش دادن جوش ها خودداری کرد زیرا در اثر این کار حالت چرکی پیدا کرده و احتمال دارد جایشان به صورت فرو رفتگی در صورت فرد باقی بماند . برای کاهش این جوش ها می بایست از خوردن شیرینی جات و غذاهای چرب خودداری شود .

نشانه های بلوغ جنسی در پسران

بم شدن صدا :
به دلیل رشد طناب های صوتی تغییر صدا رخ می دهد . تغییر صدا در زمان رشد کامل صورت می پذیرد . صدا در ابتدا خشن ، ناهنجار و دورگه است اما به مرور زمان صدا بم شده و آهنگ صدا مطلوب تر می شود .


رشد عضلانی :

عضلات بدن رشد کرده و بازوها ، ساق ها و شانه ها شکل مردانه به خود می گیرند .

Leave a reply:

Your email address will not be published.


CAPTCHA Image
Reload Image

Site Footer