نشانه های بلوغ جنسی در پسران

نشانه های بلوغ جنسی در پسران

بلوغ جنسی در پسران بین 12 تا 15 سالگی طول می کشد . غذه هیپوفیز در قاعده مغز هورمون هایی را ترشح می کند که بیضه را برای تولید هورمون جنسی مردانه یعنی تستوسترون تحریک کند . این هورمون ها باعث تولید اسپرم شده و تغییراتی مانند بزرگ شدن اعضای تناسلی ، رشد موی بدن و افزایش میل جنسی ایجاد می کنند .

 

نشانه های بلوغ جنسی در پسران

 

سن بلوغ در پسران به طور متوسط در 13 سالگی است و فرزندان دوقلو از هر جنسی که باشند کمی دیرتر به سن بلوغ می رسند . هم چنین رعایت بهداشت ، تغذیه خوب و … نیز بر سن بلوغ تاثیر گذار است .

 

در نسل فعلی نسبت به گذشته ، بلوغ زودتر اتفاق می افتد . به طور کلی بلوغ جنسی پسران 2 تا 4 سال طول می کشد . بدین ترتیب که یک تا 2 سال برای تبدیل حالت غیر جنسی به جنسی زمان نیاز است که به دنبال آن یک تا 2 سال طول می کشد تا اعضای تناسلی رشد کنند . به دلیل اینکه زمان رشد در پسرها طولانی تر از دخترها است ، معمولا قد پسران از قد دختران ، بلند تر می شود .

 

تولید اسپرم :
در سن بلوغ ، ساخت اسپرم در بیضه ها با سرعت 125 میلیون اسپرم در روز شروع می شود .

 

نشانه های بلوغ جنسی در پسران


مراحل رسیدن به بلوغ در پسران :

مرحله قبل از بلوغ :
صفات ثانویه جنسی در این مرحله ظاهر می شود . پیدایش مو در صورت پسران و در ناحیه اندام های تناسلی هر دو جنس و تغییر آهنگ صدا در پسران . اما تولید مثل کامل نشده است . این دوره اوایل نوجوانی است که سنین 13 تا 16 سالگی را شامل می شود .

 

مرحله بلوغ جنسی :
در این مرحله ضمن ادامه صفات ثانویه جنسی ، سلولهای جنسی هم ایجاد می شوند و اسپرم های زنده در ادرار پسران یافت می شود . این دوره سنین 14 تا 17 سالگی را شامل می شود ، یعنی اواسط نوجوانی .

 

مرحله بعد از بلوغ جنسی :
در اواخر نوجوانی ، زمانی که صفات ثانویه جنسی کاملا ظاهر شده و عمل تناسلی و تولید مثل کامل شده است . این دوره سن 15 تا 19 سالگی را شامل می شود .

 

نکاتی در مورد بلوغ جنسی پسران

بلوغ ، فرآیند رشد سریع است :
بلوغ یکی از مراحل زندگی است که انسان با تغییر و رشد سریع در همه ی اندام های بدن مواجه می شود . مرحله ی دیگر شش ماه اول زندگی و دوره جنینی است . تغییراتی که در زمان بلوغ رخ می دهد باعث نگرانی نوجوان می شود و در بعضی از موارد باعث بروز رفتارهای ناهنجار در آنان می شود .

 

سن بلوغ هر فرد متفاوت است :
سن بلوغ به طور متوسط بین 12 تا 15 سالگی است . متوسط سن بلوغ دختران 11 سالگی و در پسران یک یا دو سال بعد از آن است . تفاوت بلوغ علاوه بر خود شخص به مسائل اجتماعی هر دو جنس نیز مربوط می شود .

 

پسران در مراحل مختلف بلوغ ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند بنابراین والدین و یا آنان که به نوجوان نزدیکترند باید با توضیح کافی او را در جریان تغییرات قرار بدهند . از جمله مسائلی که می بایست نوجوان را با آن آشنا کرد : بروز صفات ثانویه جنسی ، اولین احتلام ، یعنی خروج غیر ارادی منی در پسران در سن بلوغ ، استعمال مواد مخدر ، مشروبات الکلی ، مشاهده فیلم های غیر مجاز جنسی ، خود ارضایی و … است .
از مواردی که بعد از سن بلوغ باید به آن توجه کرد ، رعایت بهداشت ، توجه به احکام شرعی ، ادای نماز ، روزه و غسل در مواقع لازم و مواردی از این قبیل است که می بایست با دقت و صورت واضح برای نوجوان تشریح کرد .

 

تغییرات جمسی در سن بلوغ در پسران :
– تغییر در اندازه بدن
– تغییر در اندام های بدن
– رشد و تکامل صفات جنسی اولیه
– رشد و تکامل صفات جنسی ثانویه

 

تغییر در اندازه بدن :
این تغییر شامل افزایش وزن و قد فرد است . در اوایل سن بلوغ افزایش قد رخ می دهد و حداکثر افزایش قد در پسران در سن 15 سالگی است . به دلیل دوره طولانی رشد ، قد پسران معمولا از قد دختران بلندتر است .

افزایش وزن در سن بلوغ فقط به خاطر افزایش چربی نیست ، بلکه در سن بلوغ به خاطر رشد و تکامل استخوان و عضله ، افزایش وزن ایجاد می شود .

 

تغییر در اندام های بدن :
در زمان بلوغ بعضی از اندام های بدن که خیلی کوچک هستند ، بزرگ می شوند . این تغییر به خصوص در بینی ، پاها و دست ها بیشتر مشاهده می شود .

 

صفات جنسی اولیه :
صفات جنسی اولیه به فعالیت بیضه ها و آلت تناسلی مربوط می شود . بیضه ها عضو اصلی برای تولید مثل در مردها هستند که اسپرم مردانه و هورمون تستوسترون تولید می کنند و این فرآیند در تمام طول حیات مردان ادامه دارد . به طور معمول بیضه سمت راست کمی بالاتر از بیضه سمت چپ قرار گرفته است .

اندازه آلت تناسلی در مردان مختلف ، متفاوت است . کمی بعد از آن که رشد بیضه ها شروع شود ، رشد آلت تناسلی هم شروع می شود و طول و قطر آلت تناسلی مردانه افزایش پیدا می کند . زمانی که اعضای تناسلی مردانه فعال و بالغ شوند اگر تحریک جنسی اتفاق بیفتد ، آلت تناسلی بزرگ و سفت می شود که به این حالت نعوظ می گویند . علت نعوظ جمع شدن خون در آلت تناسلی است . یکی از نشانه های بالغ بودن فرد خروج منی (مایع لزج حاوی اسپرم ) ، بعد از نعوظ و تحریک جنسی است که این امر معمولا اولین بار در خواب اتفاق می افتد که به آن احتلام می گویند (محتلم شدن ) .

 

 

صفات جنسی ثانویه :
صفات جنسی ثانویه به صفاتی گفته می شود که به طور مستقیم ارتباطی به توالد و تناسل ندارد و مربوط به تغییرات ظاهری در پسران و دختران می شود . تا هنگامی که ظاهر دختر و پسر کودکانه است نسبت به همدیگر کششی ندارد ولی وقتی صفات ثانویه جنسی نمایان شد ، کشش جنسی هم آغاز می شود .

 

صفات جنسی ثانویه در مردان :

رویش موهای زهار (زیر شکم بالای آلت تناسلی ) :
این موها یک سال پس از شروع رشد بیضه و آلت تناسلی ظاهر می شوند . در ابتدا این موها نازک و ظریف اند ولی به تدریج تیره رنگ ، زبر و پیچ دار می شوند .

نشانه های بلوغ جنسی در پسران

رویش مو در قسمت صورت ، زیر بغل و قسمت های بدن :
پس از رویش موهای زهار ، رویش مو در قسمت های دیگر بدن اتفاق می افتد که شامل موهای صورت (ریش و سبیل) ، زیر بغل ، قفسه سینه و قسمت های دیگر بدن است . در بعضی افراد ممکن است موهای روی قفسه سینه رشد نکند و در بعضی دیگر این قسمت پر از مو شود .

نشانه های بلوغ جنسی در پسران

افزایش فعالیت غدد چربی :
افزایش فعالیت غدد چربی باعث می شود جوش هایی روی صورت فرد ظاهر شود که به آن ها آکنه می گویند . باید از خراش دادن جوش ها خودداری کرد زیرا در اثر این کار حالت چرکی پیدا کرده و احتمال دارد جایشان به صورت فرو رفتگی در صورت فرد باقی بماند . برای کاهش این جوش ها می بایست از خوردن شیرینی جات و غذاهای چرب خودداری شود .

نشانه های بلوغ جنسی در پسران

بم شدن صدا :
به دلیل رشد طناب های صوتی تغییر صدا رخ می دهد . تغییر صدا در زمان رشد کامل صورت می پذیرد . صدا در ابتدا خشن ، ناهنجار و دورگه است اما به مرور زمان صدا بم شده و آهنگ صدا مطلوب تر می شود .


رشد عضلانی :

عضلات بدن رشد کرده و بازوها ، ساق ها و شانه ها شکل مردانه به خود می گیرند .

مطالب مرتبط :

آموزش روش های رابطه جنسی در دوران بارداری... در هنگام بارداری بدن زن دچار تغییرات فیزیکی و درونی می گردد . این تغییرات در برخی خانم ها منجر به افزایش میل جنسی و در برخی دیگر منجر به کاهش میل جن...
روش های پیشگیری از تجاوز جنسی...   روش های پیشگیری از تجاوز جنسی   در پزشکی قانونی و جرم شناسی جنسی ، تجاوز جنسی یک اصطلاح است که به معنی انجام نزدیکی جنسی با فرد ،...
علت ترس دختران از اولین رابطه جنسی در شب زفاف چیست... علت ترس دختران از اولین رابطه جنسی در شب زفاف اکثر دختران از رابطه جنسی در شب زفاف می ترسند چون در شب زفاف که اولین رابطه جنسی برقرار می شو...
آیا آلت تناسلی مردان می شکند ؟... اگر چه آلت تناسلی مردان به ندرت ممکن است بشکند ، اما این واقعیت دارد که آلت تناسلی مردان هم می تواند بشکند ، هر چند این امر به گونه ای که شما تصور م...
درد پاره شدن پرده بکارت چقدر است ؟...   برای تمامی زوج های جوان شب زفاف یکی از خاطره انگیزترین شب های عمر محسوب می گردد . بی شک هیچ زوجی این شب را تا آخر عمر فراموش نخواهند کرد . م...

Leave a reply:

Your email address will not be published.


CAPTCHA Image
Reload Image

Site Footer