چگونه به سوالات جنسی کودکان پاسخ دهیم ؟

چگونه مسائل جنسی را به کودک آموزش بدهیم ؟

  یکی از وظایف حساس پدر و مادرها جواب دادن به سوالات جنسی کودک می باشد . این در حالی است که اکثر والدین از زیر بار این وظیفه شانه خالی می کنند و این مساله می تواند کودک را دچار انحرافات جنسی یا سو استفاده های جنسی دیگران کند .

 

 

سوالات جنسی کودکان

 

حتی مطلع ترین و با اعتماد به نفس ترین والدین هم ممکن است در مقابل سوالات جنسی کودکان دهانشان قفل شود ! اما چاره ای نیست و والدین می بایست به این گونه سوالات پاسخ دهند و آن را به دیگران واگذار نکنند ، تا از انحراف کودک یا سواستفاده های دیگران از کودک جلوگیری کنند . پدر و مادر  می توانند با دادن پاسخ های مناسب اقتضای سن فرزند ، ذهنیت او را در مورد جنسیت و مسائل جنسی پرورش بدهند .

 

کودکان از چه زمانی در مورد جنسیت خود کنجکاو می گردند ؟
شاید باور این مساله سخت باشد که کودکان از ابتدای تولد و هنگام شیرخوارگی هم در مورد بدن خود کنجکاو هستند . بهرحال کودکان انسان هستند و جنسیت آن ها هم از همان اول مشخص می باشد و انسان ها نیز در مورد بدن خود کنجکاو می باشند . کودکان در سن 1 تا 3 سالگی بدن خود را لمس می کنند ، مخصوصا هنگامی که برای حمام کردن یا عوض کردن پوشک برهنه می شوند ممکن است اندام جنسی خود را لمس نمایند . کودکان از این کار شرم و حیایی ندارند و اصولا نمی دانند لمس کردن اندام جنسی خودشان در مقابل دیگران کار درستی نمی باشد . در اصل عکس العمل دیگران به آن ها می فهماند ، کاری که آن ها انجام می دهند درست است یا غلط ؟ در این سن نباید کودک را از کنجکاوی کردن در مورد اندام بدنش منع نمود و یا او را برای اینکارش تنبیه کرد . باید به کودکان اجازه داد با قسمت های مختلف  بدن خود آشنا شوند ولی طوری رفتار کرد تا آن ها متوجه شوند که اندام جنسی او جزو اعضای خصوصی بدنش می باشد و نباید آن را به دیگران نشان بدهد . اگر کودکی بیش از حد اندام جنسی خود را لمس می کند باید نگران شد و رفتار او را بیشتر بررسی کرد .

 

استفاده از اسامی خاص به جای اسامی اندام جنسی :
بعضی از والدین برای نام بردن اندام جنسی کودک از اسامی خاص بچه گانه استفاده می کنند . باید توجه داشت که گفتن نام آناتومیکی اندام جنسی مرد و زن مشکلی درست نمی کند و می توان از همان بچگی نام درست را به کودکان گفت . می توان از نام “آلت” برای اندام جنسی پسرانه و از نام “مهبل” برای اندام جنسی دختران استفاده کرد . در این صورت کودک  بدون ناراحتی سوالات خود را از در مورد اندام جنسی اش از والدین می پرسد .  والدین نیز باید در وهله اول اطلاعات جنسی خود را افزایش دهند و به کودکان تذکر دهند که سوالات جنسی خودشان را فقط به آن ها بگویند .

 

چگونه تولد بچه ها را به کودکان توضیح بدهیم ؟
اساسا یکی از سوالات پرتکرار فرزندان در مورد مسائل جنسی به متولد شدن فرزندان است که این مساله در مورد تولد خودش یا تولد نوزادان در فامیل در ذهنش تداعی می شود و به دنبال جواب می گردد . باید گفت جواب دادن به این سوال بسته به سن فرزند دارد . اگر کودک سن خیلی کمی دارد کافیست به او بگویید بچه از یک تخم در شکم مادرش ایجاد می شود و در شکم مادر کمی رشد می کند و سپس از شکم مادرش بیرون می آید . توجه کنید اگر کودک کم سن و سال است به هیچ وجه در مورد رابطه جنسی یا نحوه دقیق متولد شدن بچه با او حرف نزنید ، چون او در این مورد ذهنیتی ندارد و سر در نمی آورد . اکثر بچه های زیر 6 سال این پاسخ را قبول می کنند . سعی کنید در این سن به کودکان پاسخ مختصر و مفید بدهید و طرح جزئیات بپرهیزید .

 

به یاد داشته باشید با افزایش سن فرزند اطلاعات باید بیشتر باشد ولی هرگز دروغ نگویید و داستان سرایی نکنید .

 

بچه ها و دکتر بازی :
معمولا بچه ها در سن 3 تا 6 سالگی عاشق دکتر بازی هستند . آن ها حین معاینه کردن یکدیگر ممکن است بخواهند به همدیگر آمپول بزنند ! در این جریان ممکن است اندام جنسی یکدیگر را هم ببینند . در این جور مواقع یادتان باشد دعوا کردن کودک اصلا راه حل مناسبی نیست . یادتان باشد کودکان اینکار را با قصد جنسی انجام نمی دهند و اصولا این بازی ها به رابطه جنسی ختم نمی شود . در صورت مشاهده این گونه صحنه ها فورا نزد کودکان بروید و بگویید که حالا به دست دوستت آمپول بزن یا دندانش را معاینه کن تا حواس کودکان پرت شود . سپس سرفرصت به او یادآوری کنید که نباید به اندام جنسی دیگران نگاه کرد یا اجازه بدهد کسی به اندام جنسی او نگاه کند یا به آن ها دست بزند و از او بخواهید اگر کسی این کار را کرد فورا به شما اطلاع بدهد .  به این طریق شما کودک را از انجام مجدد آن کار منع خواهید کرد و جلوی سو استفاده دیگران را از کودک نیز خواهید گرفت .

 

اشتباه اساسی در بیان مسائل جنسی به کودک :
در آموزش مسائل جنسی به کودکان قانون همه یا هیچ مناسب نیست . قانون همه این است که در مورد مسائل جنسی بیش از حد با کودکان صحبت کرده و مسائل جنسی با با جزئیات برای کودکان تعریف کرد و قانون هیچ این است که مسائل جنسی را ممنوعه حساب کرد و در مورد آن با فرزندان هیچ صحبتی نکرد . باید توجه داشت که سوالات جنسی کودکان و اطلاعات جنسی آن ها می بایست به تناسب سن  افزایش یابد و این اطلاعات را پدر و مادر موظف هستند در اختیار کودکانشان قرار بدهند . از سن 5 سالگی والدین می توانند با استفاده از کتاب های مناسب سن کودک قسمت های مختلف بدن از جمله اندام جنسی را به وی آموزش بدهند . والدین همواره باید فضا را برای طرح سوالات کودک فراهم کنند تا کودک سوالاتی که در ذهنش ایجاد می گردد را از والدین پرسیده و در دام سو استفاده  افراد بیگانه گرفتار نشود .

 

Leave a reply:

Your email address will not be published.


CAPTCHA Image
Reload Image

Site Footer