روش های پیشگیری از تجاوز جنسی

 

روش های پیشگیری از تجاوز جنسی

 

روش های پیشگیری از تجاوز جنسی

در پزشکی قانونی و جرم شناسی جنسی ، تجاوز جنسی یک اصطلاح است که به معنی انجام نزدیکی جنسی با فرد ، بدون رضایت اوست . تجاوز جنسی فقط حمله فیزیکی و جنسی نیست بلکه حمله به شان انسان و بعد معنوی اوست . این پدیده هر چند همواره با قتل همراه نبوده است ولی عموما تهدید به قتل را به همراه دارد . این عمل می تواند به اجبار فیزیکی ، تهدید ، سوء استفاده فردی از موقعیت یا با فردی که ناتوان یا زیر سن قانونی است صورت گیرد . باید توجه داشت نزدیکی جنسی فرد بالغ با کودکان حتی اگر با رضایت کودک باشد ، تجاوز جنسی محسوب می گردد .

 

تجاوز یکی از ناهنجارهای اجتماعی است که افشا کردن آن آسان نیست و عمدتا زنان قربانیان این مساله هستند . ترس از آبرو و پنهان کردن تجاوز ، متجاوزین را جری تر کرده و بر آمار تجاوز جنسی می افزاید . یکی از مشکلات اساسی تجاوز ، اقدامات اشتباه یا ناکافی قربانیان است که دفاع از آنان را در دادگاه سخت و غیر ممکن می سازد . این امر به خاطر شوک شدیدی است که به قربانیان این گونه جرایم وارد شده و آن ها را در وضعیت منفعل و مبهم قرار می دهد ، به طوری که گاه فرد قربانی از بازگو کردن مساله به نزدیکان خود نیز خودداری می کند . در این مطلب از سایت یک زوج قصد داریم روش های پیشگیری از تجاوز جنسی و اقدامات لازم در صورت بروز تجاوز جنسی را بیان کنیم .

 

روش های پیشگیری از تجاوز جنسی

 

روش های پیشگیری از تجاوز جنسی

چگونه می توان از تجاوز جنسی جلوگیری کرد ؟
– آمار نشان می دهد برخی از قربانیان تجاوز جنسی ، ابتدا به وسیله یک نوشیدنی بیهوش شده اند . بنابراین از قبول کردن نوشیدنی از افراد ناشناس خودداری کنید .

– سعی کنید برای بیرون رفتن یا مهمانی رفتن تعدادی از دوستان خود را به همراه داشته باشید و مراقب یکدیگر باشید .

– همیشه مراقب اطراف خود باشید .

– از تنها ماندن با افراد غریبه خودداری کنید .

– از آنجایی که درصد بیشتری از قربانیان تجاوز از پوشش مناسب برخوردار نبوده اند ، رعایت پوشش مناسب حداقل در مکان های خلوت توصیه می گردد .

– هرگز پیشنهاد رفتن به خانه یا مکانهای خلوت را از طرف مقابل قبول نکنید .

– روابط دوستی بین دختر و پسر در اکثر موارد با تجاوز جنسی روبرو بوده است ، به خانم ها توصیه می شود در این مورد به طرف مقابل اعتماد نکنید .

– هرگز سوار خودروهای مسافر کش شخصی بدون آرم نشوید . در این مورد به سن و سال راننده یا اینکه یک زن کنار او نشسته است اعتماد نکنید ممکن است تمامی این عوامل برای جلب اعتماد شما باشد . اگر به هر دلیلی مجبور شدید سوار اینگونه خودروها شوید ، پلاک خودرو را یادداشت کنید . اگر به هر دلیلی راننده از مسیر اصلی منحرف شد از او بخواهید که خودرو را متوقف کند و پیاده شوید .

– از رفت و آمد در مکان های خلوت و رفت و آمد در ساعات شب تا حد ممکن خودداری کنید .

– از ظاهر شدن در مقابل دوربین عکسبرداری از جمع های دوستانه در مهمانی ها خودداری کنید ، ممکن است این تصاویر بعدا مورد سوء استفاده قرار گیرند .

– در استخرها و رختکن ها مراقب رفتارهای دیگران باشید . اگر بعد از استخر فردی ناشناس به شما پیشنهاد کرد شما را با خودروی شخصی به منزل برساند هرگز پیشنهاد او را قبول نکنید .

 

روش های پیشگیری از تجاوز جنسی به فرزند
– در وهله اول می بایست ارتباط مناسبی با فرزند خود برقرار کنید به طوری که فرزند بتواند به راحتی خصوصی ترین مسائل را با شما در میان بگذارد .

– با فرزندان خود صحبت کنید و نام های مناسبی برای اندام جنسی آنها بکار ببرید . اگر فرزند نسبت به این مسائل آگاه تر باشد بهتر می تواند درباره آزاری که نسبت به وی صورت گرفته است توضیح بدهد .

– به فرزندان خود آموزش بدهید که احترام به بزرگترها به این معنی نیست که بزرگترها باعث ناراحتی فرزند شود و هیچ عیبی ندارد اگر فرزند نسبت به خواسته های بزرگترها نه بگوید و محل را ترک کند .

– به احساس خود اعتماد کنید و اگر احساس شما می گوید ایرادی وجود دارد آن را جدی گرفته و مساله را پیگیری کنید .

چگونه به سوالات جنسی کودکان پاسخ دهیم ؟

 

اگر شما مورد تجاوز جنسی قرار گرفتید چه باید بکنید ؟
– ابتدا به محلی امن ، دور از دسترس متجاوز رفته و از یک دوست قابل اعتماد بخواهید برای دادن آرامش روحی به شما کمک کند .

– از رفتن به حمام و مسواک زدن اجتناب کنید . مدارکی که از تجاوز باقی مانده است را نابود نکنید و تمام جزئیات حمله و حمله کننده را تا جایی که بیاد دارید یادداشت کنید .

– با مراکز مربوط تماس بگیرید .

– به پزشک مراجعه کنید و در نظر بگیرید که احتمال خطر بیماری های مقاربتی مانند ایدز و یا بارداری وجود دارد .

– به بیمارستان رفته و درخواست کنید آزمایشات مربوط به تجاوز جنسی را بر روی شما انجام دهند . سپس مدارک قانونی اثبات تجاوز را از بیمارستان بخواهید .

– اگر احتمال می دهید که به شما ماده مخدر داده شده است از بیمارستان تقاضای آزمایش ادرار کنید . سپس مدارک دریافتی را نزد خود نگه دارید ، ممکن است این مدرک در دادگاه به نفع شما استفاده شود .

– به خودتان یادآوری کنید شما به هیچ عنوان مقصر نیستید .

– بهبودی عوارض ناشی از تجاوز جنسی به گذشت زمان نیاز دارد ، بنابراین به خودتان فرصت کافی بدهید .

 

اگر دوست شما مورد تجاوز جنسی قرار گرفت شما چه باید بکنید ؟
– در کنار دوست خود حضور داشته باشید به حرف های او گوش کنید اما درباره او قصاوت نکنید .

– بدانید که دوست شما برای کنار آمدن با این آسیب به زمان زیادی نیازمند است .

– دوستتان را تشویق کنید تا اتفاقی که رخ داده است را گزارش کند .

 

قربانیان تجاوز جنسی چه افرادی هستند ؟
اکثر قربانیان تجاوز جنسی زنان و دخترانی هستند که با پوشش نامناسب و تحریک کننده در جامعه حضور می یابند . اگر چه این آمار به این معنی نیست که زنان و دخترانی که پوشش مناسب دارند هیچ گاه مورد تجاوز جنسی قرار نخواهند گرفت ولی باید توجه داشت جرقه تجاوز جنسی ، تحریک جنسی است و این تحریک بیشتر از سوی زنان و دختران بد حجاب ایجاد می شود .

روش های پیشگیری از تجاوز جنسی

علت بروز تجاوز جنسی چیست ؟
سوالی که ممکن است در اینجا مطرح شود این است که علت بروز تجاوز جنسی چیست ؟ آیا محدودیت در روابط جنسی باعث بروز تجاوز جنسی می شود ؟ جواب منفیست ، زیرا اگر فرض کنیم محدودیت در رابطه جنسی باعث بروز پیدایش پدیده تجاوز است در برخی کشورها که رابطه جنسی هیچ محدودیتی ندارد ، نباید هرگز تجاوزی صورت گیرد . در صورتی که آمار نشان داده است فقط در سال 2004 میلادی در ایالت نیوجرسی آمریکا بیشتر از 1300 مورد تجاوز جنسی رخ داده است .

تجاوز جنسی می تواند ریشه روانی داشته باشد . در اکثر موارد فرد تجاوز گر در دوران کودکی یا نوجوانی مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته است یا با صحنه های هولناک جنسی روبرو شده است .

 

مطالب مرتبط :

اهمیت رابطه جنسی در زندگی مشترک... رابطه و رضایت جنسی در طول زمان و با آگاهی بسیار زیادی قابل دستیابی است . زن و شوهر می توانند از رابطه جنسی سالم در طول زندگی مشترک بهره برده و از آن...
نشانه های به ارگاسم رسیدن زن ها... ارگاسم شدن زن به صورت سربسته یک واکنش جنسی طبیعی و لذت بخش است که تجربه نکردن آن می تواند باعث بروز مشکلات در زندگی زناشویی شود . نشانه های فیزیکی ا...
بهترین زمان رابطه زناشویی برای رسیدن به اوج لذت... یکی از سوالاتی که در زندگی مشترک برای زوجین مطرح می شود این است که بهترین زمان برای برقراری رابطه زناشویی چه موقع است و در ماه می بایست چند مرتبه ...
آیا آلت تناسلی مردان می شکند ؟... اگر چه آلت تناسلی مردان به ندرت ممکن است بشکند ، اما این واقعیت دارد که آلت تناسلی مردان هم می تواند بشکند ، هر چند این امر به گونه ای که شما تصور م...
دلایل عدم تمایل مردان به رابطه جنسی چیست ؟...   زن ها با دیدن میل همسرشان به رابطه جنسی بسیار خوشحال شده و مطمئن می شوند که همسرشان آن ها را دوست دارد . اما اگر متوجه عدم تمایل مردان به را...

Leave a reply:

Your email address will not be published.


CAPTCHA Image
Reload Image

Site Footer