روش های پیشگیری از تجاوز جنسی

 

روش های پیشگیری از تجاوز جنسی

 

روش های پیشگیری از تجاوز جنسی

در پزشکی قانونی و جرم شناسی جنسی ، تجاوز جنسی یک اصطلاح است که به معنی انجام نزدیکی جنسی با فرد ، بدون رضایت اوست . تجاوز جنسی فقط حمله فیزیکی و جنسی نیست بلکه حمله به شان انسان و بعد معنوی اوست . این پدیده هر چند همواره با قتل همراه نبوده است ولی عموما تهدید به قتل را به همراه دارد . این عمل می تواند به اجبار فیزیکی ، تهدید ، سوء استفاده فردی از موقعیت یا با فردی که ناتوان یا زیر سن قانونی است صورت گیرد . باید توجه داشت نزدیکی جنسی فرد بالغ با کودکان حتی اگر با رضایت کودک باشد ، تجاوز جنسی محسوب می گردد .

 

تجاوز یکی از ناهنجارهای اجتماعی است که افشا کردن آن آسان نیست و عمدتا زنان قربانیان این مساله هستند . ترس از آبرو و پنهان کردن تجاوز ، متجاوزین را جری تر کرده و بر آمار تجاوز جنسی می افزاید . یکی از مشکلات اساسی تجاوز ، اقدامات اشتباه یا ناکافی قربانیان است که دفاع از آنان را در دادگاه سخت و غیر ممکن می سازد . این امر به خاطر شوک شدیدی است که به قربانیان این گونه جرایم وارد شده و آن ها را در وضعیت منفعل و مبهم قرار می دهد ، به طوری که گاه فرد قربانی از بازگو کردن مساله به نزدیکان خود نیز خودداری می کند . در این مطلب از سایت یک زوج قصد داریم روش های پیشگیری از تجاوز جنسی و اقدامات لازم در صورت بروز تجاوز جنسی را بیان کنیم .

 

روش های پیشگیری از تجاوز جنسی

 

روش های پیشگیری از تجاوز جنسی

چگونه می توان از تجاوز جنسی جلوگیری کرد ؟
– آمار نشان می دهد برخی از قربانیان تجاوز جنسی ، ابتدا به وسیله یک نوشیدنی بیهوش شده اند . بنابراین از قبول کردن نوشیدنی از افراد ناشناس خودداری کنید .

– سعی کنید برای بیرون رفتن یا مهمانی رفتن تعدادی از دوستان خود را به همراه داشته باشید و مراقب یکدیگر باشید .

– همیشه مراقب اطراف خود باشید .

– از تنها ماندن با افراد غریبه خودداری کنید .

– از آنجایی که درصد بیشتری از قربانیان تجاوز از پوشش مناسب برخوردار نبوده اند ، رعایت پوشش مناسب حداقل در مکان های خلوت توصیه می گردد .

– هرگز پیشنهاد رفتن به خانه یا مکانهای خلوت را از طرف مقابل قبول نکنید .

– روابط دوستی بین دختر و پسر در اکثر موارد با تجاوز جنسی روبرو بوده است ، به خانم ها توصیه می شود در این مورد به طرف مقابل اعتماد نکنید .

– هرگز سوار خودروهای مسافر کش شخصی بدون آرم نشوید . در این مورد به سن و سال راننده یا اینکه یک زن کنار او نشسته است اعتماد نکنید ممکن است تمامی این عوامل برای جلب اعتماد شما باشد . اگر به هر دلیلی مجبور شدید سوار اینگونه خودروها شوید ، پلاک خودرو را یادداشت کنید . اگر به هر دلیلی راننده از مسیر اصلی منحرف شد از او بخواهید که خودرو را متوقف کند و پیاده شوید .

– از رفت و آمد در مکان های خلوت و رفت و آمد در ساعات شب تا حد ممکن خودداری کنید .

– از ظاهر شدن در مقابل دوربین عکسبرداری از جمع های دوستانه در مهمانی ها خودداری کنید ، ممکن است این تصاویر بعدا مورد سوء استفاده قرار گیرند .

– در استخرها و رختکن ها مراقب رفتارهای دیگران باشید . اگر بعد از استخر فردی ناشناس به شما پیشنهاد کرد شما را با خودروی شخصی به منزل برساند هرگز پیشنهاد او را قبول نکنید .

 

روش های پیشگیری از تجاوز جنسی به فرزند
– در وهله اول می بایست ارتباط مناسبی با فرزند خود برقرار کنید به طوری که فرزند بتواند به راحتی خصوصی ترین مسائل را با شما در میان بگذارد .

– با فرزندان خود صحبت کنید و نام های مناسبی برای اندام جنسی آنها بکار ببرید . اگر فرزند نسبت به این مسائل آگاه تر باشد بهتر می تواند درباره آزاری که نسبت به وی صورت گرفته است توضیح بدهد .

– به فرزندان خود آموزش بدهید که احترام به بزرگترها به این معنی نیست که بزرگترها باعث ناراحتی فرزند شود و هیچ عیبی ندارد اگر فرزند نسبت به خواسته های بزرگترها نه بگوید و محل را ترک کند .

– به احساس خود اعتماد کنید و اگر احساس شما می گوید ایرادی وجود دارد آن را جدی گرفته و مساله را پیگیری کنید .

چگونه به سوالات جنسی کودکان پاسخ دهیم ؟

 

اگر شما مورد تجاوز جنسی قرار گرفتید چه باید بکنید ؟
– ابتدا به محلی امن ، دور از دسترس متجاوز رفته و از یک دوست قابل اعتماد بخواهید برای دادن آرامش روحی به شما کمک کند .

– از رفتن به حمام و مسواک زدن اجتناب کنید . مدارکی که از تجاوز باقی مانده است را نابود نکنید و تمام جزئیات حمله و حمله کننده را تا جایی که بیاد دارید یادداشت کنید .

– با مراکز مربوط تماس بگیرید .

– به پزشک مراجعه کنید و در نظر بگیرید که احتمال خطر بیماری های مقاربتی مانند ایدز و یا بارداری وجود دارد .

– به بیمارستان رفته و درخواست کنید آزمایشات مربوط به تجاوز جنسی را بر روی شما انجام دهند . سپس مدارک قانونی اثبات تجاوز را از بیمارستان بخواهید .

– اگر احتمال می دهید که به شما ماده مخدر داده شده است از بیمارستان تقاضای آزمایش ادرار کنید . سپس مدارک دریافتی را نزد خود نگه دارید ، ممکن است این مدرک در دادگاه به نفع شما استفاده شود .

– به خودتان یادآوری کنید شما به هیچ عنوان مقصر نیستید .

– بهبودی عوارض ناشی از تجاوز جنسی به گذشت زمان نیاز دارد ، بنابراین به خودتان فرصت کافی بدهید .

 

اگر دوست شما مورد تجاوز جنسی قرار گرفت شما چه باید بکنید ؟
– در کنار دوست خود حضور داشته باشید به حرف های او گوش کنید اما درباره او قصاوت نکنید .

– بدانید که دوست شما برای کنار آمدن با این آسیب به زمان زیادی نیازمند است .

– دوستتان را تشویق کنید تا اتفاقی که رخ داده است را گزارش کند .

 

قربانیان تجاوز جنسی چه افرادی هستند ؟
اکثر قربانیان تجاوز جنسی زنان و دخترانی هستند که با پوشش نامناسب و تحریک کننده در جامعه حضور می یابند . اگر چه این آمار به این معنی نیست که زنان و دخترانی که پوشش مناسب دارند هیچ گاه مورد تجاوز جنسی قرار نخواهند گرفت ولی باید توجه داشت جرقه تجاوز جنسی ، تحریک جنسی است و این تحریک بیشتر از سوی زنان و دختران بد حجاب ایجاد می شود .

روش های پیشگیری از تجاوز جنسی

علت بروز تجاوز جنسی چیست ؟
سوالی که ممکن است در اینجا مطرح شود این است که علت بروز تجاوز جنسی چیست ؟ آیا محدودیت در روابط جنسی باعث بروز تجاوز جنسی می شود ؟ جواب منفیست ، زیرا اگر فرض کنیم محدودیت در رابطه جنسی باعث بروز پیدایش پدیده تجاوز است در برخی کشورها که رابطه جنسی هیچ محدودیتی ندارد ، نباید هرگز تجاوزی صورت گیرد . در صورتی که آمار نشان داده است فقط در سال 2004 میلادی در ایالت نیوجرسی آمریکا بیشتر از 1300 مورد تجاوز جنسی رخ داده است .

تجاوز جنسی می تواند ریشه روانی داشته باشد . در اکثر موارد فرد تجاوز گر در دوران کودکی یا نوجوانی مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته است یا با صحنه های هولناک جنسی روبرو شده است .

 

Leave a reply:

Your email address will not be published.


CAPTCHA Image
Reload Image

Site Footer