نشانه های تخمک گذاری در زنان چیست ؟

نشانه های تخمک گذاری

نشانه های تخمک گذاری

اگر قصد باردار شدن دارید احتمالا در جست و جوی نشانه های تخمک گذاری هستید تا بفهمید چه زمانی تخمک از تخمدان آزاد می شود . پس از شناسایی زمان تخمک گذاری می توانید مقاربت کنید و امیدوار باشید که باردار می شوید . در نظر داشته باشید هنگام تخمک گذاری زمان کمی برای باردار شدن وجود دارد و بعد از آن تخمک از بین می رود . بنابراین برای افزایش شانس باردار شدن مهم است که از چرخه بدن خود مطلع باشید .

 

درک چرخه قاعدگی
اگر بدانید در جست و جوی چه هستید درک چرخه قاعدگی بسیار راحت تر خواهد شد . لازم نیست متخصص باشید ، می توانید به قدری اطلاعات داشته باشید که بتوانید تخمک گذاری را بعد از یک چرخه قاعدگی تشخیص دهید . با چنین دانش ساده ای می توانید راه باردار شدن خود را هموار کنید .

 

  • از روز اول قاعدگی (زمانی که پریود شروع می شود) تا زمان تخمک گذاری مرحله فولیکولار نامیده می شود .

 

  • از زمان تخمک گذاری تا انتهای پریود ، مرحله لوتئال نامیده می شود که معمولا 12 تا 16 روز طول می کشد .

 

  • اولین روز پریود طول مدت چرخه شما را تعیین نمی کند بلکه روز تخمک گذاری تعیین کننده است .

 

  • ثبت روزانه چرخه به شما کمک می کند تا طول مراحل فولیکولار و لوتئال را بفهمید که اطلاعات سودمندی است و در نهایت هنگامی که باردار شدید مراقبت های زمان بارداری را انجام بدهید .

 

علت تخمک گذاری در بدن چیست ؟
تخمدان های شما اندام های شگفت انگیز بادام شکل هستند . آن ها فولیکول های حاوی تخمک را پرورش می دهند تا برای تخمک گذاری آماده شوند . در هر چرخه قاعدگی با تحریک هورمون فولیکول حدود 5 تا 12 فولیکول ایجاد می شود . غالب ترین فولیکول در زمان تخمک گذاری آزاد می شود . فولیکول های در حال رشد استروژن تولید می کنند . به دلیل سطح استروژن بالا در خون شما ، هورمون لوتئینه کننده (LH) باعث تخمک گذاری در بدن می شود .

 

حدود 12 الی 24 ساعت پس از افزایش LH ، زمانی که فولیکول بالغ از طریق دیواره تخمدان منتقل می شود ، تخمک گذاری رخ می دهد . اگر اسپرم در انتظار تخمک باشد یا اگر در این مرحله رابطه جنسی برقرار شود بارداری رخ می دهد .برای 90 درصد زنان طول چرخه می تواند بین 23 تا 35 روز متفاوت باشد در حالی که تخمک گذاری در اواسط چرخه قاعدگی رخ می دهد .

 

عوامل دیگر مانند استرس می تواند باعث تاخیر در تخمک گذاری تا پایان هفته سوم یا چهارم شود . با این حال ارائه دهندگان خدمات مراقبتی زمان بارداری را با فرض تخمک گذاری در روز چهاردهم از چرخه 28 روزه محاسبه می کنند .با این وجود تمام زنان یک چرخه 28 روزه و تخمک گذاری در روز چهاردهم ندارند . چرخه قاعدگی سالم بین 26 تا 32 روز است .

 

آیا زنان هر ماه تخمک گذاری می کنند ؟
همه زنان هر ماه تخمک گذاری نمی کنند . اگر یک تخمدان یک فولیکول بالغ تولید نکند ، تخمک گذاری اتفاق نمی افتد . این یک چرخه قاعدگی نامساعد نامیده می شود .آندومتر ( پوشش رحم که برای آماده شدن برای بارداری ساخته می شود) به طور معمول رشد می کند اما هیچ تخمکی آزاد نمی شود .

 

درصد کمی از زنان ممکن است دو یا چند تخمک را در طول دوره 24 ساعته آزاد کنند . به دلیل تغییرات هورمونی بعد از این زمان ، آزاد سازی تخمک های بیشتر امکان پذیر نیست .هنگامی که یک تخمک بارور می شود ، هورمون ها برای مراقبت از فرایند بارداری از آزاد شدن تخمک های بعدی جلوگیری می کنند .

 

 

نشانه های تخمک گذاری

 

نشانه های مختلفی برای تخمک گذاری وجود دارد . در ادامه با برخی از نشانه های تخمک گذاری در بدن زن آشنا می شوید .

 

1. درد تخمک گذاری
دردناک ترین نشانه تخمک گذاری برای بعضی از زنان درد تخمک گذاری است . برای این زنان تخمک گذاری باعث درد ناگهانی و دائمی در قسمت پایین شکم می شود . مهم است بدانید درد تخمک گذاری طبیعی نیست ، یک احساس خفیف طبیعی است اما درد خیر . درد می تواند نشانه کیست تخمدان باشد . اگر در حال تلاش برای باردار شدن هستید ، این مساله باید فورا بررسی شود . درد می تواند نشانه مشکل پزشکی باشد که باعث ناباروری می شود .

 

2. کاهش کلی دمای بدن
برای اینکه متوجه کاهش کلی دمای بدن شوید نیاز است تا چرخه قاعدگی خود را ثبت کنید . هر روز صبح پس از بیدار شدن در یک ساعت مشخص دمای بدن خود را اندازه گیری کنید . ثبت وقایع نقش کلیدی برای درک چرخه قاعدگی شما و تشخیص اینکه بدن شما چکار می کند و چه چیز طبیعی است ، دارد .

 

نشانه های تخمک گذاری در زنان چیست ؟

 

شما به یک دماسنج نیاز دارید . این نوع دماسنج ها به طور خاص برای اندازه گیری نوسانات کمتر از نرمال طراحی شده اند . دقت آن ها 0.05 درجه سانتی گراد با دو رقم اعشار است .بعد از تخمک گذاری متوجه می شوید که دمای بدن شما به صورت طبیعی افزایش پیدا می کند و تا پریود بعدی به این صورت باقی می ماند . اگر باردار شوید دمای بدن شما در درجه بالاتری ثابت باقی می ماند .

 

3. مخاط دهانه رحم
مشاهده ریزش دهانه رحم چندین بار در یک روز ، یکی از قابل اتکا ترین نشانه های تخمک گذاری است . مخاط شما نسبت به بارور بودن یا ناباروری چرخه شما واکنش نشان می دهد ، بنابراین شاخص خوبی برای تشخیص باروری است .

 

مخاط دهانه رحم با نوسانات هورمون ها (مانند استروژن) تغییر می کند . پس از پریود ، مخاط معمولا قبل از چسبناک شدن ، خشک است ، سپس رقیق می شود . قبل از بارورترین مرحله مخاط شفاف ، لغزنده و قابل کشش است . مخاط بسیار بارور شبیه سفیده تخم مرغ خام است . این بهترین کمک برای اسپرم برای رسیدن به تخمک است که حفاظت قلیایی را از محیط اسیدی واژن فراهم می کند . وقتی بزرگتر می شوید این مخاط بسیار بارور روزهای کمتری وجود خواهد داشت . برای مثال زنان در سن بیست سالگی ممکن است پنج روز این مخاط را داشته باشند در حالی که زنان در سن سی سالگی یک یا دو روز این مخاط را دارند .

 

4. وضعیت دهانه رحم
گردنه رحم (دهانه رحم) نشانه هایی دارد که نشان می دهد شما چه زمانی باردار هستید . بررسی کردن موقعیت گردنه رحم یک ابزار مفید برای فهمیدن زمان تخمک گذاری است . احتمالا باید چند دوره را پشت سر بگذارید تا تغییرات گردنه رحم را تشخیص بدهید . بهتر است بررسی وضعیت دهانه رحم در یک زمان مشخص در هر روز انجام شود ، زیرا در طول روز در یک نقطه ثابت نیست . همیشه قبل از چک کردن دهانه رحم دست های خود را بشویید . درست مانند مخاط دهانه رحم ، دهانه رحم هم با افزایش شانس باردار شدن تغییر می کند .

 

هنگامی که شما باردار نیستید ، دهانه رحم شما مانند نوک بینی شما ، کوچک ، سفت و خشک است . یک رحم بارور علامت هایی دارد از جمله : نرم است ( مانند نرمه گوش) ، بزرگ و مرطوب است .

 

5. علائم احتمالی دیگر
در ادامه برخی علائم احتمالی تخمک گذاری را نام می بریم ، به هر حال این علائم مانند علائم ذکر شده در بالا قابل اعتماد نیستند .

– حساسیت پستان
– افزایش میل جنسی
– افزایش سطح انرژی
– افزایش قدرت بینایی ، بویایی و چشایی
– افزایش آب بدن
– لکه بینی بین قاعدگی – اعتقاد بر این است که در نتیجه کاهش ناگهانی استروژن قبل از تخمک گذاری لکه بینی بین قاعدگی اتفاق می افتد .

 

استفاده از تست پیش بینی تخمک گذاری
در بازار تست های پیش بینی تخمک گذاری مختلفی وجود دارد . آنها می توانند تغییرات در بدن شما را که نشانه نزدیک بودن تخمک گذاری است تشخیص دهند . دو مورد از رایج ترین آن ها عبارت اند از :

نشانه های تخمک گذاری در زنان چیست ؟

کیت پیش بینی تخمک گذاری :
کیت پیش بینی تخمک گذاری را می توانید از داروخانه یا سوپرمارکت خریداری کنید . یک کیت پیش بینی تخمک گذاری مانند یک تست حاملگی عمل می کند به جز اینکه سطح LH شما را اندازه گیری می کند که نشان می دهد شما در 12 الی 24 ساعت آینده تخمک گذاری خواهید کرد . زمانی که می توانید برای بارداری اقدام کنید !

 

نشانه های تخمک گذاری در زنان چیست ؟

 

میکروسکوپ های تخمک گذاری (آزمایش بزاق)
میکروسکوپ های تخمک گذاری را می توان از داروخانه خریداری کرد . این میکروسکوپ های دستی شما را قادر می سازد تا بتوانید نمونه خشک آب دهان را مشاهده کنید . وقتی شما باردار هستید به نظر می رسد بزاق دهان شما مانند سرخس است که با آب دهان شما هنگام ناباروری تفاوت دارد .

 

 

مطالب مرتبط :

چطور فرزندمان پسر شود ؟ تمام روش های پسر دار شدن

Leave a reply:

Your email address will not be published.


CAPTCHA Image
Reload Image

Site Footer