روش های تربیت و آموزش فرزندان


روش های تربیت و آموزش فرزندان

تربیت و آموزش فرزندان : یکی از بهترین راه ها برای تربیت و آموزش فرزند ، برقراری رابطه دوستانه پدر و مادر با فرزند است . این رابطه دوستانه با توجه به سن فرزند متفاوت است . به طور مثال اگر والدین قصد برقراری رابطه دوستانه با فرزند خود در سن 5 تا 7 سالگی را دارند می بایست در برخی موقعیت ها رفتارهایشان را منطبق با یک کودک 5 تا 7 ساله کنند .

 

روش های تربیت و آموزش فرزندان

 

تعریف تربیت :
تربیت به معنی شناساندن رفتارهای خوب و بد به کودک برای انجام یا ترک آن رفتارها  می باشد . به عبارت دیگر با تربیت یک سری قواعد به کودک آموزش داده می شود که شامل تنبیه و تشویق نیز می باشد .

 

انواع والدین :
با توجه به اینکه شخصیت والدین در تربیت فرزندان موثر است ابتدا به بررسی شخصیت والدین می پردازیم :

 

والدین مقتدر :
این نوع والدین به کودکان خود احترام می گذارند و توقعات واضحی دارند . آن ها انعطاف پذیر بوده و به صورتی مشارکتی با کودک خود مسائل را حل می کنند . این دسته از والدین بهترین روش تربیت را به کار می گیرند .

 

والدین مستبد :
این دسته از والدین نیز توقعات واضحی از کودکان خود دارند اما به احساسات کودک خود اهمیتی نمی دهند و به کودک خود می فهمانند که من پدر (مادر) تو هستم و هر چه بگویم درست است . این روش تربیتی تایید نمی شود .

 

والدین آسان گیر :
این دسته از والدین بیش از حد به احساسات کودکشان بها می دهند و این روش تربیتی هم درست نیست .

 

 

روش های صحیح تربیت و آموزش فرزندان

در ادامه به برخی از راهکارهایی که به تربیت صحیح فرزند منجر می شود اشاره می کنیم :

 

کارهای خوبش را تحسین کنید :
تشویق فرزند به خاطر کارهای مثبت باعث می شود فرزند رفتارهای مثبت خود را تکرار کند .

 

او را سرزنش نکنید :
اگر فرزند شما اسباب بازی اش را شکست دیگر نیازی نیست او را سرزنش کنید یا برایش سخنرانی کنید همین که بفهمد دیگر نمی تواند با آن بازی کند و خودش نتیجه طبیعی رفتار خودش را ببیند ، کفایت می کند .

 

محروم کردن :
محروم کردن در شرایطی که رفتار بد فرزند نتیجه طبیعی و منطقی به همراه نداشته باشد ، می تواند به فرزند نامناسب بودن رفتارش را بفهماند . به طور مثال اگر فرزند تا زمان مشخصی کاری که برایش تعیین کرده اید را انجام نداد نمی تواند برنامه کودک بعد از ظهر را از تلویزیون تماشا کند . البته باید توجه کرد که محرومیت با نوع کار ناپسند فرزند هماهنگ باشد .

 

از کودک جدا شوید :
در شرایطی که بدانید کودکتان دقیقا چه خطایی کرده و تا چه اندازه خطایش عمدی بوده است این شیوه موثر است . چند دقیقه او را در مکانی نه چندان راحت تنها بگذارید . اگر کودک بفهمد چرا شما از او جدا شده اید این محروم سازی موثر واقع می شود . به خصوص در سنین پایین که جدا شدن از پدر و مادر برای فرزندان بسیار دشوار است این شیوه بسیار مناسب است .

 

شخصیت کودک خود را بشناسید :
اگر بخواهید روش موثری برای تربیت فرزند خود بکار بگیرید می بایست شخصیت او را به خوبی بشناسید .

 

به فرزند خود احترام بگذارید :
در همه حال به فرزند خود احترام بگذارید حتی وقتی قصد دارید او را تربیت کنید . اگر به فرزندانتان احترام بگذارید ، آن ها نیز به شما احترام خواهند گذاشت . بنابراین اگر سخت گیری کردید یا رفتار ناشایستی از شما سر زد از او معذرت خواهی کنید .

 

صبر داشته باشید :
بهترین روش های تربیتی اگر عجولانه پیاده شوند ، نتیجه ای نخواهد داشت . بنابراین اگر با یک شیوه نتیجه نگرفتید آن را ادامه دهید و صبر داشته باشید . هرگز قواعدی که برای خود تعیین کرده اید را زیرپا نگذاشته و هرگز در مقابل دیگران از رفتارهای زشت او حرف نزنید . اگر کار ناشایستی از کودک شما سر زد پس از تنبیه او درباره آن کار سخنرانی نکنید و از او درخواست نکنید تا معذرت خواهی کند .

 

ریشه رفتارهای فرزند را شناسایی کنید :
در برخی موارد رفتار ناشایست فرزند که مکرر از او سر می زند به خاطر واقعه یا حادثه ای است که برایش رخ داده است و در واکنش به آن رفتارهای نادرست از خود بروز می دهد . بنابراین بخشی از تلاش خود را برای علت یابی رفتار نادرست فرزندتان صرف کنید .

 

روش های تربیت و آموزش فرزندان

نحوه جواب دادن به سوالات جنسی فرزندان

 

به طور معمول فرزندان در رده سنی 6 تا 9 سالگی سوالات جنسی را با والدین خود مطرح می کنند که متاسفانه اکثر والدین به اینگونه سوالاتی جوابی نمی دهند یا اینکه می گویند بزرگ شوی خودت میفهمی .

 

متاسفانه اکثر تجاوزات و سواستفاده های جنسی از کودکان در سنین 6 تا 12 سالگی اتفاق می افتد ، یعنی همان سنی که اگر فرزند از والدینش در مورد مسائل جنسی سوالی بپرسد ، پاسخی دریافت نخواهد کرد و کودک در مورد مسائلی مانند تجاوز و سو استفاده جنسی و اثرات روانی آن هیچ اطلاعی ندارد . اکثر کودکانی که مورد تجاوز و سواستفاده جنسی قرار می گیرند از اینکه این مساله را با والدین خود مطرح کنند به طور جدی می ترسند .

چگونه به سوالات جنسی کودکان پاسخ دهیم ؟

پس شما به عنوان پدر یا مادر باید توجه داشته باشید که به سوالات جنسی کودکتان متناسب با سن او پاسخ داده و از طفره رفتن در مورد مسائل جنسی خودداری کنید .

 

روش صحیح تنبیه کردن فرزند

 

برخورد فیزیکی برای تنبیه کردن فرزند روش درستی نیست . اگر فرزند شما در جمعی ، خطایی مرتکب شد ، می توانید با یک نگاه او را به اشتباهش آگاه کنید بدون اینکه حتی کلامی بگویید یا اینکه بعدا او را سرزنش کنید . متاسفانه خیلی از والدین به تنبیه فیزیکی معتقد هستند و تصور می کنند که اگر فرزندشان را کتک بزنند تربیت می شود . باید توجه داشته باشید که برای شخصیت فرزند خود احترام قائل باشید مخصوصا در جمع . اگر به فرزند خود احترام بگذارید ، او نیز متقابلا به شما احترام خواهد گذاشت .

 

Leave a reply:

Your email address will not be published.


CAPTCHA Image
Reload Image

Site Footer