ویروس ایدز از چه راه هایی منتقل می شود ؟

ویروس ایدز از چه راه هایی منتقل می شود ؟

بیماری ایدز (HIV) یکی از ویروس های شناخته شده است که از راه های مختلف بین افراد آلوده منتقل می گردد . بیماری ایدز ، یک بیماری مسری و خطرناک می باشد و برای آن هیچ درمانی وجود ندارد . در این مقاله بررسی می کنیم که بیماری ایدز از چه راه هایی منتقل می شود ؟

 

ویروس ایدز از چه راه هایی منتقل می شود ؟

 

تماس جنسی محافظت نشده :
انتقال این ویروس در 80 درصد موارد از طریق تماس جنسی محافظت نشده می باشد . در رابطه جنسی بین زن و مرد احتمال انتقال این ویروس از مرد به زن بیشتر است از انتقال زن به مرد . هم چنین وجود بیماری های مقاربتی مثل سفلیس ، سوزاک و هم چنین زخم های دستگاه تناسلی خطر آلوده شدن را افزایش خواهند داد . هر گونه فعالیت جنسی که اجازه ورود منی فرد آلوده و هم چنین ترشحات واژن شامل خون قاعدگی از فرد دارای ویروس به فرد دیگر را بدهد تماس جنسی محافظت نشده می باشد . ویروس ایدز از طریق خون ، منی و مایعی که قبل از منی خارج می شود ، آلت تناسلی مردان و زنان ، ترشحات واژن ، مقعد و بریدگی ها و زخم ها منتقل می گردد .برای پیشگیری از این نوع انتقال در هر شرایطی برای رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید . هم چنین احتمال انتقال ویروس از طریق رابطه جنسی دهانی نیز با احتمال خیلی کم وجود دارد البته اگر زخم خونریزی دهنده در دهان وجود داشته باشد .

 

از طریق سرنگ تزریق مواد مخدر :
در افراد معتاد که از سرنگ برای تزریق مواد مخدر استفاده می کنند احتمال دارد که سرنگ قبلا توسط شخص دیگری استفاده شده باشد و آلوده باشد .

 

از طریق خون :
خون قدرت آلوده کنندگی بسیار بالایی دارد و استفاده از فرآورده های خونی می تواند باعث انتقال ویروس ایدز گردد .

 

انتقال از مادر به فرزند :
در مواردی ممکن است ویروس از مادرآلوده به جنین داخل رحم منتقل گردد یا در دوران شیردهی این ویروس انتقال یابد در این صورت شانس زنده ماندن کودک نیز کم است .

 

راه های دیگر انتقال :
از دیگر راه های انتقال ویروس ایدز می توان به خالکوبی کردن با سوزن مشترک ، استفاده از تیغ ریش تراش و مسواک شخص بیمار ، ختنه با وسایل آلوده ، پیوند اعضا از بافت های آلوده اشاره کرد .

 

پوست سالم محافظ بسیار خوبی برای جلوگیری از ویروس ایدز و سایر ویروس ها می باشد .

Leave a reply:

Your email address will not be published.


CAPTCHA Image
Reload Image

Site Footer