چگونه به درخواست دیگران نه بگوییم ؟

چگونه نه بگوییم ؟

چگونه به درخواست دیگران نه بگوییم ؟

قصد داریم با خانواده بریم خرید ، قربون دستت ماشینت رو دو ، سه ساعت بده ، این بچه ی ما را امشب نگه دار تا ما بریم خرید و برگردیم ، می خوام وام بگیریم بیا ضامن من شو ، بیا به نفع من شهادت (دروغ) بده تا من گیر نیفتم و …

 

این ها نمونه هایی از درخواست های دیگران هستند که ممکن است هر فردی بارها و بارها در زندگی با آن ها مواجه شود . بدون شک همه ی افراد از ته قلب آرزو کرده اند که ای کاش چنین درخواست هایی از آن ها نمی شد . آیا شما هم مانند خیلی از افراد دیگر وقتی در چنین موقعیتی هایی قرار می گیرید توانایی نه گفتن را ندارید و توی رودربایستی گیر می کنید . آیا برای خوشامد دیگران این درخواست ها را با کراهت اجابت می کنید ؟

 

نه گفتن در همه ی موقعیت ها کار راحتی نیست و این موضوع زمانی ناخوشایند می شود که فرد تنها و تنها به خاطر پاسخ مثبتی که به درخواستی داده است مجبور می شود علارغم میل باطنی اش کاری را انجام بدهد .

 

چرا باید نه بگوییم ؟
توجه داشته باشید که نه گفتن به درخواست های دیگران لازم است ، چرا که اگر قرار باشد تمام درخواست های دیگران را اجابت کنیم دیگر برای خودمان وقتی باقی نمی ماند تا کارهایی که برای خودمان اهمیت دارد را انجام بدهیم . بنابراین می بایست خودمان را در اولویت قرار داده و خواسته های خود را بر خواسته های دیگران ترجیج بدهیم . بدین ترتیب احساس بهتری نسبت به خود خواهیم داشت و اعتماد به نفس ما نیز افزایش می یابد .

 

نه گفتن به بدترین روش :
برخی افراد از بدترین روش ها برای نه گفتن استفاده می کنند . برخی برای نه گفتن از حمله و اهانت به فرد درخواست کننده استفاده می کنند مانند : من هرگز وقتم را برای این کار بی اهمیت هدر نمی دهم ، تو هیچی نمی فهمی ، بازم درخواست زیادی از من داری و … پس باید توجه کرد نه گفتن به درخواست دیگران کافی است و لازم نیست طرف مقابل را تحقیر کرد یا به او توهین نمود .


مراحل نه گفتن

 

1- به درخواست فکر کنید :
وقتی شخصی از شما درخواستی کرد ، می توانید از او زمان بخواهید تا به درخواستش فکر کنید . با این کار می توانید تمام جوانب کار را بسنجید . برای اینکار از روش سوال سازی کوتاه استفاده کنید و در مورد مساله ای که با آن روبرو هستید سوالات واضحی بپرسید و جواب ها را در ذهنتان مرور کنید . این روش به شما کمک می کند تا نتایج انجام یا عدم انجام درخواست برای شما روشن شود و با خیال راحت بتوانید به درخواست او نه بگویید .

 

2- با خیال راحت نه بگویید :
اگر در مرحله قبلی به این نتیجه رسیدید که نه گفتن به درخواست بهترین کار است بنابراین با خیال راحت نه بگویید و از نه گفتن نگران نباشید .

 

3- با قاطعیت نه بگویید :
نه گفتن با قاطعیت خیال خودتان و طرف مقابلتان را بابت پاسخ منفی تان راحت می کند . بنابراین هنگام نه گفتن به چشم طرف مقابل نگاه کنید و با صدای بلند و واضح نه بگویید و هم چنین با حرکات سر بر “نه” خود تاکید کنید .

4- نتایج بله گفتن را در نظر بگیرید :
اگر درخواستی از شما بشود و شما در حالی که می خواهید نه بگویید ، بله را به زبان بیاورید ، نسبت به آنچه که عهده دار انجامش شده اید بی میل هستید و در نتیجه در هنگام عمل نیز با فشارهای روحی یا اضطراب مواجه خواهید شد و این همان قیمتی است که شما برای نه نگفتن می بایست بپردازید .

 

5- به نرمی نه بگویید :
ممکن است شخصی که تحت فشار قرار دارد از شما درخواستی بکند . در این حالت بهتر است به نرمی به او نه بگویید . به طور مثال اگر دوست شما قصد دارد کودک خود را نزد شما بگذارد تا به کارهای شخصیش برسد در چنین موقعیتی خوب است که ابتدا به او نه بگویید و بگویید می دانم پیدا کردن فرد دیگری برایت سخت است اما من کار خیلی مهمی دارم یا به کسی قولی داده ام ، یا اینکه بیا فکر کنیم شاید بتوانیم شخص دیگری را برای نگهداری فرزندت پیدا کنیم ، مثلا همسایه چطور است ؟! یا می خواهی من با فلانی برای نگهداری فرزندت صحبت کنم ؟

 

مثال هایی برای نه گفتن

 

نه گفتن به شروع رابطه دوستی

ممکن است شخصی از شما درخواست دوستی کند اما شما تمایلی به این کار ندارید برای نه گفتن به درخواست او می توانید به او بگویید :

نمی توانم مسئولیت یک دوست صمیمی را در زندگی قبول کنم . وارد شدن شخصی به عنوان دوست صمیمی مسئولیت هایی را ایجاد می کند ، اگر شما مشغله ی زیادی دارید نمی توانید آن مسئولیت ها را به دوش بکشید .

دوست صمیمی بودن نیازمند وقت زیاد و از خودگذشتگی می باشد و شما وقت کافی برای اینکار را ندارید و از عهده اش برنمی آیید .

من لیاقت دوستی با شما را ندارم و شما لایق داشتن بهترین ها در زندگی هستید و من نمی توانم برای شما بهترین باشم .

من تنهایی را ترجیح می دهم و کلا شخصی منزوی هستم . البته از این راه حل به عنوان آخرین راه استفاده کنید و قبلا مطمئن شوید که او اطلاعی از شخصیت و قابلیت های اجتماعی شما نداشته باشد .

بعد از رد درخواست دوستی :
اگر درخواست دوستی شخصی را رد کرده اید دلیل نمی شود که ارتباطتان را به طور کلی با او قطع کنید ، بنابراین با او با خوشرویی رفتار کنید و برای کمک کردن به او داوطلبانه به سراغش بروید و مشکلاتش را حل کنید .

 

نه گفتن به درخواست ضمانت های پولی ، بانکی و کاری

ممکن است یکی از اشخاصی که دارای سوابق بدحسابی مالی است برای گرفتن وام از شما درخواست کند که ضامن او شوید . وقتی موضوع پول در میان است به هیچ کسی اعتماد نکنید !

برای نه گفتن به درخواست ضامن شدن بگویید :

پرونده شما در بانک اعتبار منفی دارد یا حساب بانکی شما اعتبار ندارد و چگونه می توانم با این وضعیت ضامن شخص دیگری شوم ؟

قبلا برای شخص دیگری ضامن شده ام یا قول ضمانت را به فرد دیگری داده ام و نمی توانید برای چند نفر ضامن شوید .

به او بگویید تجربه ی تلخی از ضامن شدن برای دوستی قدیمی دارید که باعث جدایی شما از آن دوست شده است و نمی خواهید این اتفاق دوباره تکرار شود .


بعد از رد درخواست ضامن شدن :

اگر درخواست ضامن شدن برای دوستتان را رد کرده اید برای اینکه رابطه ی دوستی شما خراب نشود می توانید به او پیشنهاد کنید مقداری پول به او قرض بدهید . البته ممکن است هیچ وقت رنگ پول خود را دوباره نبینید ولی این بهتر است از آنکه دردسرهای بسیار بزرگ ضامن شدن گریبانگیر شما شود .

 

نه گفتن به درخواست شهادت دروغ و سرپوش گذاشتن بر جرم
اگر دوست شما مرتکب جرمی شده باشد ممکن است از شما توقع داشته باشد اگر شاهد جرم او بوده اید بر جرمش سرپوش گذاشته و اگر شاهد نبوده اید از شما درخواست کند تا شهادت دروغ به نفع او بدهید


برای نه گفتن به درخواست او بگویید :

من نمی توانم دروغگوی خوبی باشم و مطمئنم کار را خرابتر می کنم و جرم تو برملا خواهد شد .

من نمی توانم در بازجویی پلیس به خوبی دروغ بگویم و به احتمال زیاد در تحقیقات لو می روم .

به او بگویید که نمی خواهم خانواده ام را با دردسرهای درگیر شدن خودم در مسائل غیرقانونی گرفتار کنم .

اگر دوست شما از شما درخواست کند تا شهادت دروغ بدهید به او بگویید زمان وقوع جرم شما در مکانی شلوغ بوده اید و افراد زیادی شاهد این موضوع هستند و پلیس در تحقیقات خیلی راحت متوجه شهادت دروغ من خواهد شد .

بعد از نه گفتن به درخواست شهادت دروغ به دوست خود بگویید که اگر شخصی برای تحقیقات نزد شما آمد شما اظهار بی اطلاعی خواهید کرد .

 

Leave a reply:

Your email address will not be published.


CAPTCHA Image
Reload Image

Site Footer