چگونه بر وسوسه شیطان غلبه کنیم ؟

 چگونه بر وسوسه شیطان غلبه کنیم ؟

وسوسه یکی از عواملی است که شیطان به کمک آن ، انسان ها را به سمت گناه می کشاند . شیطان هر مکر و حیله ای را به کار می گیرد تا انسان ها را به گناه بکشاند و در منجلاب گناه اسیر نماید . هیچ انسانی در مقابل وسوسه های شیطانی در امان نیست اما برخی از افراد با تقوا آنچنان با این وسوسه ها مقابله می کنند که شیطان از وسوسه کردن آن ها ناامید شده و حتی به آن ها وسوسه هم نمی کند . در مقابل افراد دیگری هستند که در برابر این وسوسه ها اغوا شده و هیچ امیدی به نجات و رهایی خود ندارند . چنین حس ناخوشایندی در فرد گناهکار از احساس ناامیدی سرچشمه می گیرد .

 

چگونه بر وسوسه شیطان غلبه کنیم ؟

 

خداوند بندگانش را به سمت ارتکاب گناه هدایت نمی کند ، بلکه او می خواهد تا بندگانش با این وسوسه های شیطانی آزمایش شوند تا بتوانند ایمان خود را تقویت کنند و به مراتب والای انسایت نائل شوند . بنابراین اگر شخصی مرتکب گناهی شود تنها خود آن شخص مسئول آن گناه می باشد .

چگونه بر وسوسه شیطان غلبه کنیم ؟

برای غلبه کردن بر وسوسه های شیطانی ، اگر شخصی مرتکب گناهی شده است می بایست آن را به عنوان گناه و تقصیر قبول کرده ، خود را به خاطر انجام آن سرزنش نماید و از اینکه دوباره مرتکب آن گناه شود توبه نماید . متاسفانه در جامعه امروزی انسان ها گناه خود را به گردن جامعه ، فشار روحی و یا دیگران می اندازند و از توبه کردن سرباز می زنند و همین باعث می شود چنین فردی در مقابل وسوسه های شیطانی بسیار آسیب پذیر باشد .

 

یکی از روش های غلبه بر وسوسه های شیطانی این است که از آن ها خودداری کنیم . باید توجه کنیم که وسوسه با گناه تفاوت دارد ، بدین صورت می توان بدون هیچ گونه ضرر و زیانی ، وسوسه های شیطان را شناخته و آن ها را مهار کنیم . مهار وسوسه های شیطان می تواند به یک سرگرمی لذت بخش برای فرد تبدیل شود . بدین ترتیب فرد هر چه وسوسه ی بیشتری از جانب شیطان به او بشود و او با اراده خود آن ها را شناخته و مهار کند اعتماد به نفس و عزت نفس او هم افزایش می یابد .

 

باید توجه داشت وسوسه شیطان برای افراد مختلف متفاوت است و هیچ دو نفری تحت تاثیر وسوسه یکسان قرار نخواهند گرفت . حتی پیامبران نیز در مقابل وسوسه قرار می گرفتند و وسوسه ی آن ها خیلی شدیدتر نسبت به افراد معمولی بوده است ، اما آن ها با نیروی ایمان قوی که در خود داشتند بر وسوسه ها بخوبی غلبه می کردند و عصمت خود را از دست نمی دادند .

 

برای غلبه کردن بر وسوسه های شیطانی می توان از علم علمای اخلاق بهره گرفت . علمای اخلاق کسانی هستند که راه از بین بردن وسوسه ها را به صورت علمی و عملی شناخته و آن ها را در کتب اخلاقی خود مکتوب کرده اند . به عنوان مثال کتاب معراج السعاده یکی از کتاب های بسیار ارزشمند ملا احمد نراقی است که در زمینه رفع رذایل اخلاقی و کسب فضایل اخلاقی می باشد .

 

آیات قرآن در مورد وسوسه شیطان

 

شیطان در ابتدا برای گمراه کردن انسان به آن ها وعده های دروغین می دهد همانگونه که در آیه زیر بیان شده است :

 

«یَعِدُهُمْ وَ یُمَنِّیهِمْ وَ ما یَعِدُهُمُ الشَّیْطانُ إِلاَّ غُرُورا» (1)
یعنی: شیطان به آنها وعده‏ها (ی دروغین) می‏دهد و به آرزوها، سرگرم می‏سازد در حالی که جز فریب و نیرنگ، به آنها وعده نمی‏دهد.
سپس هنگامی که وسوسه ی او بر اراده انسان پیروز شد ، اعتراف می کند که به انسان ها وعده باطل داده و تسلطی بر آن ها نداشته و انسان ها خودشان دعوت باطل شیطان را پذیرفته اند و گمراه شده اند .

 

«وَ قالَ الشَّیْطانُ لَمَّا قُضِیَ الْأَمْرُ إِنَّ اللَّهَ وَعَدَکُمْ وَعْدَ الْحَقِّ وَ وَعَدْتُکُمْ فَأَخْلَفْتُکُمْ وَ ما کانَ لِیَ عَلَیْکُمْ مِنْ سُلْطانٍ إِلاَّ أَنْ دَعَوْتُکُم‏» (2)
یعنی: و شیطان، هنگامی که کار تمام می‏شود، می‏گوید: «خداوند به شما وعده حق داد و من به شما وعده (باطل) دادم، و تخلّف کردم! من بر شما تسلّطی نداشتم، جز اینکه دعوتتان کردم و شما دعوت مرا پذیرفتید!

 

(1) – نساء 120
(2) – ابراهیم 22

 

Leave a reply:

Your email address will not be published.


CAPTCHA Image
Reload Image

Site Footer