چطور زوج همدل باشیم ؟

چطور زوج همدل باشیم

 

بعضی زوج ها بعد از مدتی در دام عادت کردن ، یا تحمل کردن همدیگر می افتند ، مهم نیست که زوج ها چند سال با هم زندگی کرده ، یا چه حوادثی را پشت سر گذاشته اند ، چون در هر صورت مهارت های همدلی نقش مهمی در تقویت روابط مشترک بین آنان دارد و منجر می شود تا عشق در میان آن ها عمق پیدا کند . در این مقاله تشریح شده که زوج ها چطور می توانند زوج همدل خوبی برای همدیگر باشند .

 

 

چطور زوج همدل باشیم ؟

 

احساس پذیرش
همسران باید احساس پذیرش قلبی نسبت به همدیگر داشته باشند و روی کیفیت ها و قدرتی که با عزت و احترام به همدیگر حاصل می شود تمرکز کنند . همین تمرکز و توجه که خیلی هم دشوار نیست . ارزش همسران را در قلب طرف مقابل بالا می برد . اولین راهکار این است که زوج ها نگاهشان را از خودشان یعنی “من” به سمت دیگری به عنوان مأمن عشق ، حامی یا مایه آرامش در زندگی سوق دهند و دو روی احساسات طرف مقابل و نیازهای وی تمرکز کنند . زوج ها باید هنر پذیرش همدیگر را برای آنچه که هستند (نه آنچه که دوست دارند تا دیگری باشد) تمرین کنند . زوج ها هر روز باید از همدیگر احوالپرسی کرده و با لبخندی صمیمانه و ابراز محبت با همدیگر برخورد کنند .

 

 چطور زوج همدل باشیم

اظهار علاقه به احساس هدیگر :
تمام زوج ها در اوایل زندگی مشترک به احساسات هدیگر علاقه و توجه نشان می دهند و می کوشند همدیگر را خوشحال کنند . اما متاسفانه عده ای از آنان بعد از گذشت چند سال توجه شان را از همدیگر برداشته ، به سمت خودشان ، حرفه شان ،آرزوها و امیال خودشان متمایل می شوند . در نتیجه ، انتظاراتی در زندگی شان سرباز می کند که منطقی نیست .

 

طبق منطق زندگی مشترک ، مرد باید همیشه در کنار همسرش بوده ، حامی وی باشد و به او توجه کند . در مقابل زن هم نباید به طور مطلق در تمام نقشه و برنامه های کاری و شغلی مرد دخالت کند . چون وظیفه اش چیز دیگری است . وقتی زن و شوهری به احساسات همدیگر توجه نمی کنند و آن را بی اهمیت و پیش پا افتاده می دانند ناخواسته در طرف مقابل ایجاد خشم می کنند و برعکس ، فهمیدن احساسات همدیگر در زندگی مشترک ، دری از محبت را به سوی آن ها می گشاید و احساس صمیمیت و درک شدن را به طرف مقابل انتقال می دهد . ابراز علاقه کردن و گفتن “دوستت دارم” معجزه می کند . ابراز احساسات کلامی را هرگز فراموش نکنید .

 

تمرین مشترک :
زوج ها بهتر است یکبار در هفته از همدیگر بپرسند که طی هفته جاری چکار کنند تا موجب خوشحالی طرف مقابل شود .

 

توجه به احساسات همدیگر :
اعتبار دادن و توجه به احساسات طرف مقابل یعنی ارزش دادن به آنچه همسرشان لازم دارد . لازم نیست زوج ها اعتبار احساسات همدیگر را تحلیل یا قضاوت کنند ، فقط کافی است قدرشناس باشند و از آن تقدیر کنند . بعضی از زوج ها در تایید و تصدیق احساسات همدیگر مشکل دارند .

به طور مثال وقتی زنی خشم ، نگرانی یا ناراحتی و دلخوری خود را با شوهرش در میان می گذارد ، متاسفانه مرد به قصد کمک به او ، پیشنهاد می کند ، راه چاره نشان می دهد ، یا به نصیحت می پردازد که چکار بکند یا چکار نکند ، که همه این راهکارها احساس منفی و ناخوشایندی به زن می دهد . چون زن فقط انتظار دارد شوهرش او را درک کند و بفهمد که می خواهد حرف بزند تا احساس آسودگی کند .

وقتی زوج ها با هم احساسات درونی شان را تقسیم می کنند ، باید به احساسات هم ارزش و بها بدهند ، بدون اینکه به همدیگر راه حل ارایه دهند ، یا به پنددادن بپردازند .

منبع : مجله خانواده

Leave a reply:

Your email address will not be published.


CAPTCHA Image
Reload Image

Site Footer