نحوه صحیح سوال پرسیدن در جلسه خواستگاری

نحوه صحیح سوال پرسیدن در جلسه خواستگاری

در جلسه خواستگاری برای رسیدن به شناخت صحیح نحوه سوال پرسیدن بسیار حساس و تاثیر گذار است . در این مطلب به نکاتی اشاره می کنیم که با رعایت آن ها در هنگام طرح سوالات می توانید شناخت واقعی نسبت به طرف مقابلتان پیدا کنید .

 

نحوه صحیح سوال پرسیدن در جلسه خواستگاری

 

چطور در جلسه خواستگاری سرصحبت را باز کنم ؟
جلسه خواستگاری جلسه ماورایی نیست . همان طور که با دوست همجنس خود برای اولین بار صحبت می کنید می توانید صحبت را با او نیز شروع کنید . بهتر است ابتدا یک بیوگرافی کامل از خود شامل : نام ، نام خانوادگی ، سن ، تحصیلات ، شغل خود و والدین را بگویید و سپس سوالات خود را مطرح کنید .

 

سوالات را به صورت باز مطرح کنید نه بسته
منظور از سوالات باز سوالاتی هست که به طرف اجازه اظهار نظر می دهد . مثلا به جاری پرسیدن اینکه آیا خوش اخلاق هستید یا نه ؟ که طرف مقابل می گوید بله (هیچ کس نمی گوید ماست من ترش است ) می توانید بپرسید اگر عصبانی شوید چکار می کنید ؟ یا اینکه به جای اینکه از او بپرسید اهل تفریح هستی باید بپرسید چه تفریحی را دوست دارید ؟

 

از سوالات معکوس استفاده کنید
اگر بخواهید نظر واقعی فرد را در مقابل موضوعات خیلی مهم بدانید می توانید از معکوس کردن سوالات استفاده کنید مثلا می خواهید بدانید آیا فرد مقابل هم مانند شما استفاده از مشروبات را به کلی ممنوع کرده است یا خیر می توانید بپرسید اگر همسر شما برخی مواقع مشروب مصرف کند شما با آن مشکلی ندارید ؟  یا اگر اهل مسافرت هستید بپرسید اگر همسرتان اهل مسافرت نباشد مشکلی دارید ؟

 

در هنگام سوال پرسیدن عقیده خود را مطرح نکنید
مثلا اگر شما به نماز اول وقت اهمیت می دهید اگر این را در بطن سوال بکنید به طرح جهت می دهد که برای خوشایند شما به سوالتان جواب مثبت بدهد هر چند در واقع چنان نباشد . و اینگونه ممکن است فرد تارک الصلاة ادعا کند که اهل نماز اول وقت است .

 

چطور میزان کنترل خشم را در طرف مقابل تشخیص بدهیم ؟
با طرح این سوال که اگر خانم شما با خانواده شما دچار درگیری شود و  رفت و آمد را با خانواده تان قطع کند شما چکار می کنید ؟

 

چطور راستگویی و دروغگویی خواستگار را تشخیص بدهیم ؟
با طرح این سوال که اگر بعد از ازدواج متوجه شوید طرفتان مساله مهمی را از شما مخفی کرده است شما چه واکنشی نشان می دهید ؟ می توانید واکنش فرد به دروغگویی را بفهمید.

Leave a reply:

Your email address will not be published.


CAPTCHA Image
Reload Image

Site Footer