بلوغ دختر چگونه است ؟ نشانه های بلوغ دختر در سنین مختلف

بلوغ دختر چگونه است ؟ نشانه های بلوغ دختر

بلوغ دختر

یک روز صبح دختر در آینه به خودش نگاه می کند و متوجه می شود بلندتر شده است . وقتی لباس شب خود را به تن می کند می فهمد سینه هایش بزرگتر شده اند ، در صورتی که چند هفته قبل به این صورت نبوده اند . چند هفته بعد در قسمت هایی از بدن متوجه رشد مو می شود که قبلا مویی در آن قسمت وجود نداشته است . از همکلاسی هایش می شنود که در مورد پریودهایشان صحبت می کنند و تعجب می کند چون قرار است بزودی او هم پریود شود . دختر سراسر روز احساس بسیار حساسی دارد و این سوال برایش مطرح می شود که چه اتفاقی دارد می افتد ؟

 

از لحاظ فنی بلوغ مسیر طبیعی خروج ازکودکی و رسیدن به بزرگسالی است تا تولید مثل انجام شود . هر چند هم دختران و هم پسران به بلوغ می رسند ولی دختران در سنین پایین تر به بلوغ می رسند . دلیل تمام تغییرات دوران بلوغ هورمون ها هستند . در واقع هورمون زنانه (استروژن) اصلی ترین عامل ایجاد تغییرات در بدن است .

 

اولین نشانه های بلوغ چیست ؟
زمانی که دختر شما به دوران نوجوانی نزدیک می شود ، تغییراتی را در بدن او مشاهده خواهید کرد که نشانه بلوغ است ؛ دوره ای از زندگی او که از دوران کودکی به دوران بزرگسالی منتقل می شود .

 

با توجه به تغییرات فیزیکی ، هورمونی و احساسی رسیدن به بلوغ به ندرت بدون نگرانی خواهد بود ( مخصوصا اگر دختر شما در حال عبور از مرحله هورمونی خاصی باشد ) ، بنابراین بهترین اقدام این است که تمام اطلاعاتی که راجع به نشانه های شروع و تکامل بلوغ است را کسب کنید .

 

بلوغ دختر
بلوغ دختر چگونه است ؟ نشانه های بلوغ دختر در سنین مختلف

 

اولین نشانه های فیزیکی بلوغ دختران
نشانه های فیزیکی مشخصی وجود دارد که شروع بلوغ را در بدن دختران جوان نشان می دهد . توجه داشته باشید که هر دختر از لحاظ فیزیکی به نسبت خودش رشد می کند و راهی وجود ندارد که بتوان سرعت رشد را افزایش یا کاهش داد .
به دخترتان اطمینان بدهید که در رسیدن به بلوغ جنسی چیز غیر عادی یا ترسناکی وجود ندارد و او در بین دوستانش اولین و آخرین نفری نیست که این تغییرات را تجربه خواهد کرد .

 

نشانه های بلوغ دختران در سن 8 تا 11 سالگی :
تولید هورمون در بدن دختر شما شروع می شود و تخمدان ها در حال رشد هستند . این مرحله هیچ علامت فیزیکی بیرونی ندارد .

 

بلوغ دختر
بلوغ دختر چگونه است ؟ نشانه های بلوغ دختر در سنین مختلف

 

نشانه های بلوغ دختران در سن 8 تا 14 سالگی :
اولین علامت مشخص بلوغ در دختران معمولا شروع رشد پستان است که در برخی از دختران قبل از 9 سالگی ولی برای بقیه دیرتر اتفاق می افتد . اگر شما محافظه کار هستید ممکن است بخواهید پوشیدن سینه بند آموزشی (سینه بند نرم بدون حفاظت واقعی ) را آغاز کنید . با مادر ، خواهر بزرگتر یا خاله خود در مورد خرید یک سینه بند آموزشی صحبت کنید . آن ها می توانند به شما برای خرید یک سینه بند آموزشی که در آن احساس راحتی کنید کمک کنند . برای اطلاعات بیشتر  راهنمای انتخاب سایز سوتین مناسب را بخوانید ..

 

بلوغ دختر

*

در این محدوده سنی بدن اغلب به صورت تند و ناگهانی رشد خواهد کرد و شکل منحنی به خود می گیرد . در همین زمان ، موهای ناحیه شرمگاهی رشد می کنند . اما این موها در مرحله اولیه ظریف و مرتب خواهند بود (ضخیم و فرفری نیستند ) .

 

نشانه های بلوغ دختران در سن 9 تا 15 سالگی :
سینه های او هم چنان بزرگتر می شوند و قد و وزن دختر افزایش می یابد . پیکرش زنانه تر خواهد شد . موها در ناحیه شرمگاهی به آرامی تیره و خشن تر خواهند شد . هم چنین در این مرحله واژن دختر از ناحیه داخلی رشد خواهد کرد و ممکن است یک ترشح سفید یا بی رنگ تولید کند که قسمتی از فرآیند پاکسازی است . پریود او ممکن است در این مرحله از بلوغ آغاز شود .

 

در حدود 9 سالگی قد دختر تقریبا 17 تا 18 درصد دوران بزرگسالی اش رشد می کند . ابتدا اعضای بدن (دست و پا) رشد می کند و پس از آن تنه رشد خواهد کرد . اکثر دختران شش ماه قبل از شروع پریود بیشترین رشد را دارند .

 

وزن اکثر دختران در دوران بلوغ افزایش می یابد . چربی های بدن در قسمت بالایی بازوها ، ران ها و پشت کمر دیده می شوند . لگن ها پهن تر و دور کمر باریک تر می شود .

 

دکتر قد و وزن شما را بررسی می کند تا مطمئن شود شما به درستی رشد می کنید . اگر خیلی سریع وزن اضافه می کنید ممکن است نیاز باشد بیشتر ورزش کنید و به جای هله هوله میوه ها و سبزیجات مناسب مصرف کنید .

 

بلوغ دختر

 

نشانه های بلوغ دختران در سن 10 تا 16 سالگی :
ممکن است تخمک گذاری در دختر شما شروع شود . پوست صورت روغن بیشتری تولید خواهد کرد ، که می تواند منجر به غرور جوانی شود . غدد عروقی فعال تر می شوند ، به این صورت که شستشوی روزانه ضروری است و دختر باید استفاده از دئودورانت (موم زیر بقل) را شروع کند .

 

در حالی که برای اکثر دختران رشد سینه اولین نشانه بلوغ است ، افزایش مو در بازوها ، پاها ، زیر بغل و اطراف ناحیه شرمگاهی در زمان بلوغ برای برخی از دختران زودتر اتفاق می افتد . اگر می خواهید موهای زائد را اصلاح کنید برای انتخاب تیغ مطمئن مشورت کنید . لازم است کسی که تجربه اصلاح را دارد به شما روش اصلاح امن را با کرم اصلاح مرغوب ، آب و تیغ آموزش بدهد . در نظر داشته باشید که تمام زنان موهای بدن خود را اصلاح نمی کنند . در برخی فرهنگ ها اصلاح نکردن موهای پاها و زیر بغل پذیرفتنی است . شما باید تصمیم بگیرید که بهترین روش اصلاح برای شما و فرهنگ خانواده تان چگونه است .

 

بلوغ دختر
بلوغ دختر چگونه است ؟ نشانه های بلوغ دختر در سنین مختلف

 

نشانه های بلوغ دختران در سن 12 تا 19 سالگی :
بلافاصله پس از رشد پستان ها ، اکثر دختران اولین دوران قاعدگی شان را تجربه خواهند کرد . این جریان معمولا در سن 12 و 13 سالگی رخ می دهد اما می تواند دیرتر یا زودتر هم اتفاق بیفتد . در طول دوره قاعدگی دو یا سه روز خونریزی شدید همراه با دو تا چهار روز خونریزی کمتر وجود دارد .

 

 

نشانه های عاطفی بلوغ دختران :
بلوغ تنها به تغییرات فیزیکی مربوط نمی شود . بلوغ هم چنین شامل احساساتی می شود که دختر نابالغ شما در حین تغییرات فیزیکی با آن درگیر می شود .
– علاقه به پسران ، روابط و احساسات عاشقانه که در ابتدا می تواند باعث سر در گمی او شود .
– استرس به خاطر تغییرات ایجاد شده در بدن او . او ممکن است اولین نفر یا آخرین نفری باشد که در میان جمع دوستانش به بلوغ می رسد و این ممکن است باعث اضطراب او شود .
– او ممکن است به خاطر اینکه بدن او در حال تغییر است و در حال رسیدن مرحله زنانگی است هیجان زده شود .
– نگرانی درباره استقلال جدید ، شامل جدا شدن از والدین و پشت سر گذاشتن دوران کودکی .

به همین دلایل مهم است که بدانید چه تغییراتی در بدن شما رخ می دهد و درک کنید تمام دختران ؛ برخی زودتر و برخی دیرتر ؛ با چنین تغییراتی مواجه هستند . اما اگر شما در سن 14 سالگی به بلوغ از جمله قاعدگی نرسیدید لازم است به پزشک مراجعه کنید .

در طول این زمان رژیم غذایی متعادل ، ورزش روانه ، خواب کافی و حفظ وزن سالم اهمیت دارد . برای بررسی های منظم به پزشک اولیه خود مراجعه کنید . بنابراین شما می توانید بهترین وضعیت را داشته باشید و نسبت به سوالات و نگرانی هایتان در دوران بلوغ شخصی آگاه باشید .

 

بلوغ زودرس و دیررس در ختران :
بر اساس نظر متخصصان بلوغ زودرس در دختران زمانی شناسایی می شود که نشانه های فیزیکی بلوغ در سن هفت یا هشت سالگی ظاهر شود . اگرچه بلوغ زودرس دختران می تواند یک اختلال بلوغ طبیعی باشد و تحت تاثیر ژن ها اتفاق افتاده باشد ، ولی شما می توانید این مساله را از پزشک سوال کنید ، زیرا بلوغ زود رس می تواند دلایل پزشکی داشته باشد .

 

بلوغ دیررس دختران زمانی شناسایی می شود که تا سن 14 سالگی بافت های پستان آن ها رشدی نداشته باشد یا پس از پنج سال از شروع رشد سینه ها پریود آن ها شروع نشده باشد . تاخیر در بلوغ می تواند به دلایل پزشکی باشد ، اما عوامل دیگری هم مانند کمبود وزن و سوء تغذیه وجود دارد که می توانند باعث بلوغ دیررس شوند .

 

ارتباط وزن و بلوغ :
تحقیقات نشان می دهد میان چاقی در دختران جوان و بلوغ زودرس رابطه مستقیمی وجود دارد . این مساله می تواند به عنوان معیاری برای مسائل بهداشتی آینده در نظر گرفته شود . بنابراین اگر احساس کردید میان وزن دختر شما و بلوغ او رابطه ای وجود دارد با پزشک خود مشورت کنید . از طرف دیگر ورزش زیاد ممکن است باعث بلوغ دیررس دختران شود ، زیرا ورزش زیاد انرژی بدن را (که برای تغییرات فیزیکی مورد نیاز است ) می سوزاند . 

 

در مرحله نهایی بلوغ دختر شما به عنوان یک فرد بالغ شناخته می شود . سینه ها معمولا به اندازه ای بزرگ هستند که همیشه به این اندازه بزرگ خواهند بود . قد او به اندازه دوران بزرگسالی اش خواهد بود و موهای شرمگاهی اش به طور کامل رشد می کنند . پریودها منظم هستند و تخمک گذاری هر ماه رخ می دهد .

Leave a reply:

Your email address will not be published.


CAPTCHA Image
Reload Image

Site Footer