سوالات دختران جوان در مورد پریود شدن

سوالات در مورد پریود شدن

سوالات پریود شدن

در این مطلب به رایج ترین سوالات در مورد پریود شدن در اولین سال های عادت ماهیانه پرداخته می شود . توجه داشته باشید که صحبت کردن با پدر ، سرپرست ، دوست و یا یک دکتر در مورد مسائل مربوط به پریود که باعث ناراحتی شما شده است ، هیچ ضرری نخواهد داشت .

پریود شدن :
پریود شدن (قاعدگی) برای تمام دختران اتفاق می افتد . این چرخه تولید مثل است ، بنابراین برای یادگیری بیشتر در مورد آن خجالتی نباشید . با مادر یا شخص قابل اعتماد در مورد قاعدگی خود صحبت کنید . در طول پریود شما نیاز دارید از یک نوار بهداشتی یا تامپون استفاده کنید . مادر شما (یا افراد بالغ) می توانند این محصولات را بخرند و روش استفاده از آن را به شما آموزش بدهند . نوار بهداشتی یا تامپون اضافی را در قفسه مدرسه نگهداری کنید زیرا ممکن است در طول روز در مدرسه پریود شما به صورت ناگهانی آغاز شود . اگر فراموش کردید از یک پرستار مدرسه یا معلم خانم کمک بخواهید .

 

افزایش تولید هورمون ها در طول قاعدگی باعث سرفه خواهد شد . همین باعث می شود عضلات رحم منقبض شوند . هم چنین ممکن است با موارد زیر مواجه شوید :

– تیر کشیدن در قسمت ران های فوقانی
– درد در قسمت پشت
– پف کردن
– حالت تهوع
– اسهال
– خستگی

داروهایی مانند ایبوپروفن (Advil) و استامینوفن (Tylenol) می توانند به کاهش درد کمک کنند . قرار دادن یک پد گرم یا بطری آب داغ روی شکم هم ممکن است مفید باشد . اگر گرفتگی عضلات شما شدید است با پزشک خود مشورت کنید .

 

دختران و نوسانات مزاج :
به دلیل افزایش هورمون ها در طول بلوغ ، بسیاری از دختران در آن زمان به ویژه شب قبل از پریود احساس خستگی می کنند . این سندرم قبل از قاعدگی (PMS) نامیده می شود . سندرم قبل از قاعدگی می تواند باعث موارد زیر گردد :
– تحریک پذیری
– بدخوابی
– نگهداری مایعات
– اضطراب
– افزایش اشتها برای مصرف غذایی خاص

هنگامی که پریود آغاز می شود معمولا علائم سندرم قبل از قاعدگی ناپدید می شوند . ورزش کردن در طول سندرم قبل از قاعدگی و دوران قاعدگی به بهتر شدن احوال شما کمک خواهد کرد . اگر حالت شما کمتر از حالت طبیعی است با پزشک خود در مورد حال خود صحبت کنید .

برای اطلاعات بیشتر مقاله پریود چیست ؟ معرفی تمام محصولات و بیماری های پریود را بخوانید .

سوالات پریود شدن
سوالات دختران جوان در مورد پریود شدن

سوالات دختران جوان در مورد پریود شدن

 

1- پریود چه مدت طول می کشد ؟
به طور معمول ، اولین پریود شما 2 تا 7 روزطول می کشد و ممکن است خیلی کم در حد نقطاتی از خون باشد . اگر خونریزی بیشتر از 7 روز طول بکشد یا به حدی شدید باشد که هر 1 یا 2 ساعت مجبورید تامپون یا نوار بهداشتی را تعویض کنید ، باید به پزشک مراجعه کنید .

 

2. چگونه به پدر یا مادرم ماجرای اولین پریودم را بگویم ؟
کمی خجالت برای بحث کردن در مورد اولین پریود طبیعی است . در بعضی از خانواده ها صبحت کردن در مورد اجزای بدن مساله بزرگی نیست ، آن ها ممکن است شما را برای جشن زنانگی به شام بیرون دعوت کنند .بقیه خانواده ها ممکن است کمی محافظه کار تر باشند ، بنابراین ممکن است دختر نداند دقیقا چه چیزی را باید به چه کسی بگوید .
اما ماجرای اولین پریود باید حداقل به شخصی بزرگسال در خانواده گفته شود . شما می توانید شخصی را به گوشه ای ببرید و این ماجرا را واضح بگویید مثلا ” من امروز اولین پریودم را داشتم ، فکر می کنی می تونی به من برای تهیه تجهیزات کمک کنی ؟ “

اگر برادران و خواهران شما متوجه این قضیه بشوند احتمال دارد نگران شوند . به آن ها بگویید “من دارم بزرگ می شوم “.

سوالات در مورد پریود شدن
سوالات دختران جوان در مورد پریود شدن

3- آیا پریود نشدن عادی است ؟
پریود نشدن یا پریودهای نامنظم در طول سال های اولیه شروع قاعدگی طبیعی است . این مساله حداقل تا زمانی طول می کشد که نوسانات هورمونی تثبیت شوند . اگر شما سه ماه پریود نداشته اید این مساله باید توسط پزشک متخصص بررسی شود تا اطمینان حاصل شود مشکلی وجود ندارد . اگر پریود شما بیشتر از هر 3 هفته یکبار یا کمتر از هر 5 هفته یکبار است باید به پزشک مراجعه کنید .

 

4. تامپون چگونه کار می کند ؟
برخلاف نوارهای بهداشتی که بعد از برداشتن از واژن خونی می شوند ، تامپون داخل واژن وارد می شود . آن ها از مواد نازک با یک نخ ساخته شده اند تا راحت بیرون بیایند . سوراخ واژن بین مجاری ادرار (جایی که ادرار بیرون می آید ) و مقعد (جایی که مدفوغ بیرون می آید) قرار دارد .

ممکن است کمی طول بکشد تا استفاده از تامپون را یاد بگیرید . مواد تامپون می تواند از جنس پلاستیک یا مقوا باشد و شما می توانید هر کدام را که دوست دارید استفاده کنید . در داخل هر بسته تامپون کتابچه راهنما وجود دارد که به شما می گوید چگونه تامپون را داخل کنید .

تامپون های مختلف قدرت جذب متفاوتی دارند . سعی کنید با تامپون های معمولی شروع کنید و سپس بر اساس نیازتان مدل تامپون را تغییر بدهید . شما باید تامپون را هر 4 تا 8 ساعت یا هر زمانی که پر از خون شد ، تعویض کنید .اگر احساس کردید یک تامپون در داخل بدن شما گیر کرده است ، این موقتی خواهد بود . تامپون نمی تواند داخل بدن شما گم شود زیرا تنها راهی که برای خروج تامپون است ، واژن می باشد . چند دقیقه آرام باشید و سپس شما باید بتوانید تامپون را خارج کنید .

 

5- از چه زمانی می توانم از تامپون استفاده کنم ؟
اگر شما دوره های قاعدگی را دارید ، بدن شما به اندازه کافی رشد کرده است که بتوانید از تامپون استفاده کنید . در حالی که اکثر دخترها در سن 12 تا 14 سالگی اولین پریودشان را تجربه می کنند ولی شما ممکن است دیرتر یا زودتر اولین پریودتان را داشته باشید . به هر حال استفاده از تامپون یک تصمیم شخصی است و محدودیت سنی برای آن وجود ندارد . شما باید یاد بگیرید که چگونه یک تامپون را داخل واژن فرو کنید این ممکن است برای شما کمی مشکل باشد . اگر شما دختر هستید و در ایران زندگی می کنید پیشنهاد می کنم قبل از استفاده از تامپون جواب سوال آیا تامپون پرده بکارت را پاره می کند را حتما مطالعه کنید .

شما باید هر 4 تا 6 ساعت تامپون را تعویض کنید تا خطر سندرم شوک سمی را کاهش دهید . از تامپون هایی استفاده کنید که از پلاستیک نرم با نوک گرد شده ساخته شده اند و کمترین قدرت جذب کنندگی را دارند . ( به جای استفاده از مدل های مقوایی) .

در صورتی که نشتی وجود داشته باشد می توانید از یک پنتی لاینر (نوار بهداشتی روزانه) استفاده کنید . اگر شما فرد فعالی هستید و یا می خواهید در طول پریودتان شنا کنید ، بنابراین تامپون انتخاب خوبی برای شما خواهد بود .

 

6- آیا تامپون پرده بکارت را پاره می کند ؟
احتمال دارد تامپون باعث پاره شدن پرده بکارت بشود . این مساله به اندازه سوراخ پرده بکارت بستگی دارد . بعضی از پرده ها سوراخ بزرگی دارند و این باعث می شود تامپون به راحتی از آن عبور کند و داخل واژن قرار بگیرد و برخی هم سوراخ کوچکی دارند که استفاده از تامپون می تواند باعث صدمه زدن به پرده بکارت شود . بنابراین چنانچه در جامعه ای مانند ایران زندگی می کنید که پرده بکارت برای دختران اهمیت بسیار زیادی دارد پیشنهاد می شود قبل از ازدواج و ازاله بکارت از تامپون استفاده نکنید .

. در صورتی که مایلید پیش از ازدواج از تامپون استفاده کنید بهتر است به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا با بررسی سوراخ پرده بکارت ، تشخیص بدهد آیا می توانید از تامپون استفاده کنید یا خیر ؟

 

 

7. آیا در طول پریودم می توانم شنا کنم ؟
شنا کردن در طول پریود مشکلی ندارد . اگر شما در هنگام شنا کردن از یک تامپون استفاده کنید لباس شنای شما به خون آلوده نخواهد شد . نوارهای بهداشتی برای شنا کردن مناسب نیستند . اگر تامپون به درستی وارد شود ، هنگام شنا کردن بیرون نمی آید ، پس با خیال راحت شنا کنید و شیرجه بزنید !

تامپون ها برای دخترانی که در طول پریودشان ورزش و تمرین می کنند مناسب هستند . اگر چه نوارهای بهداشتی هم قابل استفاده هستند ولی آن ها بزرگ و باعث مزاحمت هستند .

 

8- اگر زیاد ورزش کنم ، پریودم متوقف می شود ؟
تحرک زیاد می تواند موجب اختلالات قاعدگی شود ، اما این حالت در تمرینات بسیار شدید اتفاق می افتد . معمولا فقط زنانی که به صورت حرفه ای ورزش می کنند ، دچار اختلالات قاعدگی می شوند . اینکه چرا چنین اتفاقی می افتد ، مشخص نیست ، اما احتمالا به خاطر مجموع عوامل تحرک زیاد ، کاهش وزن ، تغذیه ناکافی یا نامناسب و استرس مربوط به رقابت است . با این وجود اگر شما زیاد ورزش می کنید و متوجه تغییراتی در پریودتان شدید ، مراجعه به پزشک ضرری نخواهد داشت .

 

9- آیا لخته بودن خون قاعدگی ، عادی است ؟
دیدن توده های قهوه ای یا مشکی در خونریزی قاعدگی می تواند ترسناک باشد ، اما جای نگرانی نیست . خون تنها چیزی نیست که در جریان قاعدگی خارج می شود ؛ رحم شما بستر خود را نیز خارج می کند . بنابراین چیزی که توده خونی به نظر می رسد ، در واقع بافت آندومتر است . اگر شما در ناحیه شکم درد شدیدی داشتید یا پریودهای شما نامنظم بود ، باید با پزشک مشورت کنید .

 

10- چرا من ، خواهر و مادرم در یک زمان پریود می شویم ؟
زنانی که با همدیگر زندگی می کنند ، بعضی مواقع متوجه می شوند که چرخه قاعدگی شان با همدیگر هماهنگ است . دانشمندان دلیل خاصی برای این اتفاق کشف نکرده اند . این فرضیه اثبات نشده مطرح است که سیگنال های شیمیایی بدون بو (فرومون) که توسط زنان ایجاد می شود ، می تواند موجب هماهنگ سازی پریود شود .

 

11. اگر نوار بهداشتی یا تامپون نداشتم چکار کنم ؟
اگر چنین اتفاقی افتاد ، راهکارهایی برای شما وجود دارد : از یک دوست قرض بگیرید ، اگر در مدرسه هستید به پرستار مدرسه مراجعه کنید یا به خانه زنگ بزنید تا پدر یا مادر برای شما نوار بهداشتی بیاورند . اگر شما در شرایط حادی هستید و تلاش می کنید تا از لک شدن لباس هایتان جلوگیری کنید می توانید چند تکه کاغذ توالت را تا کرده و آن ها را در لباس زیر خود قرار بدهید . این ترفند برای مدت زیادی قابل استفاده نیست بنابراین شما می بایست به سرعت نوار بهداشتی یا تامپون تهیه کنید .

اگر از گفتن آنچه نیاز دارید به پرستار مدرسه ، معلم یا افراد دیگر خجالت می کشید . آن را روی کاغذ بنویسید یا به صورت رمزی خواسته خود را بیان کنید . می توانید بگویید ” الان آن زمان از ماه است ” یا ” به وسایل شخصی نیاز دارم “
همواره بهتر است نوار بهداشتی اضافی را در کوله پشتی ، قفسه قفل دار مدرسه یا کیف باشگاه خود نگهداری کنید .

 

12. اگر خون از لباس زیر یا شلوار من نشت کرد چکار کنم ؟
اوه نه ! خون پشت شلوار شما وجود دارد – چکار کنید ؟ این اتفاق در برخی مواقع برای هر دختری پیش می آید . بعضی مواقع این اتفاق موقعی رخ می دهد که شما در خانه نیستید . بنابراین شما نمی توانید بلافاصله تامپون یا نوار بهداشتی را تعویض کنید . اما اگر شما یک ژاکت یا پلوور پوشیده اید می توانید آن را دور کمر خود ببندید . سپس از تامپون یا نوار بهداشتی دیگری استفاده کنید . بنابراین خونریزی بیشتری از طریق شلوارتان نمی کنید .

در اسرع وقت نوار یا تامپون را عوض کنید . شما باید در اولین فرصت لباس زیر و شلوارتان را با آب سرد بشویید . گاهی اوقات لک زدگی ایجاد می شود و گاهی اوقات هم نه . برای جلوگیری از این مشکلات ، تامپون یا نوار بهداشتی را به طور منظم عوض کنید و نوار اضافی در کوله پشتی یا قفسه تان نگهداری کنید .
برای حفاظت بیشتر در روزهای سخت ، بعضی دخترها تامپون را همراه با نوار بهداشتی می پوشند . هم چنین شما می توانید در طول پریودتان لباس های زیر و شلوار تیره رنگ بپوشید .

 

 

برای ارسال سوالاتتان در مورد پریود شدن از قسمت نظرات همین مطلب استفاده نمایید …

Leave a reply:

Your email address will not be published.


CAPTCHA Image
Reload Image

Site Footer