دستگاه تناسلی زن شامل چیست ؟

دستگاه تناسلی زن 

دستگاه تناسلی زن

دستگاه تناسلی به منظور تولید مثل در تمام موجودات زنده تعبیه شده است . تمام اجزای دستگاه تناسلی زنان (بر خلاف مردان ) در داخل بدن در محوطه لگن قرار دارد . دستگاه تناسلی زنانه از دو قسمت خارجی و داخلی تشکیل شده است . در این مطلب از وبسایت یک زوج به معرفی اندام های داخلی و خارجی دستگاه تناسلی زنان می پردازیم .

 

 

قسمت خارجی دستگاه تناسلی زن

دستگاه تناسلی زن

خارجی دستگاه تناسلی زنان دو وظیفه را بر عهده دارد . 1. از اندام های داخلی در مقابل بیماری های عفونی مراقبت می کند 2. به ورود اسپرم به بدن کمک می کند .

 

اندام های خارجی دستگاه تناسلی زنان :

 

لب های بزرگ :
لب های بزرگ ، اندام های خارجی دیگر را پوشانده و از آنها محافظت می کند . لب های بزرگ نسبتا درشت و گوشتی است . پس از بلوغ بر روی لب های بزرگ مو می روید . این لب ها شامل غدد تعریق و ترشح سبوم هستند .

 

لب های کوچک :
این لب ها داخل لب های بزرگ قرار دارند و مجرای ادرار و ورودی واژن را می پوشانند . اندازه لب های کوچک می تواند بسیار کوچک باشد یا تا پنج سانتیمتر پهنا داشته باشد .

 

غدد بارتولین :
غدد بارتولین دو غده به اندازه یک نخودند . این غدد در کنار واژن قرار دارند . در هنگام تحریک جنسی مایعی از این غدد ترشح می شود که مقاربت را آسان می سازد .

 

پرده بکارت :

پرده بکارت در ورودی دهانه واژن قرار گرفته و همه یا قسمتی از واژن را  می پوشاند . این پرده انواع مختلفی دارد که قبلا در پست معرفی انواع پرده بکارت به تعریف آنها پرداخته ایم . 

 

انواع پرده بکارت در دستگاه تناسلی زن

 

کلیتوریس :
کلیتوریس در قسمت بالای لب های کوچک قرار دارد که به صورت یک برآمدگی است . کلیتوریس با لایه ای از پوست به نام غلفه پوشیده شده است . این اندام در همه زنان به راحتی قابل مشاهده نیست و به همین دلیل مرد باید آن را پیدا کند . برای این کار مرد بایستی از زن بخواند تا کاملا برهنه شده و پاهایش را از هم باز کند ، سپس در محیطی روشن این عضو را پیدا کند . معمولا طول این عضو در حدود 10 سانتی متر است که بیشتر از 75 درصد آن داخل بدن قرار دارد و قابل رویت نیست . این اندام نسبت به تحریک بسیار حساس است و می توان آن را با قسمت سر آلت تناسلی مردانه مقایسه کرد . کلیتوریس دارای رگ های خونی و اعصاب فراوان است که حساس ترین نقطه شهوانی در زنان محسوب می شود . رسیدن به ارگاسم از طریق تحریک کلیتوریس نسبت به ارگاسم های دیگر بسیار راحت تر است .

 

اندام داخلی دستگاه تناسلی زن

اندام های داخلی دستگاه تناسلی زنان :

 

واژن (مهبل) :
حفره ای است که قسمت پایین رحم (گردن رحم ) را به بیرون بدن مرتبط می کند . واژن محل تولد نوزاد و آمیزش جنسی است و خون قاعدگی از این قسمت خارج می شود . قطر سوراخ واژن در قسمت بیرون در حدود 2 سانتیمتر و طول آن بین 9 تا 11 سانتیمتر است .

 

رحم (زهدان) :
رحم اندامی گلابی شکل و انعطاف پذیر تعبیه شده برای رشد جنین است . رحم از دو قسمت تشکیل می شود یکی بدنه رحم و دیگری قسمت پایین رحم ( گردن رحم ) . گردن رحم دارای مجرایی است که خونریزی های عادت ماهانه را دفع می کند و به اسپرم مرد اجازه ورود می دهد .

 

تخمدان ها :
تخمدان ها که وظیفه تولید تخمک و هورمون ها را بر عهده دارند در طرفین رحم قرار گرفته به بیضی شکل هستند .

 

لوله های رحم :
لوله های رحم محلی برای عبور تخمک از تخمدان به رحم هستند . باروری تخمک به وسیله اسپرم در لوله های رحم رخ می دهد . تخمک باور می شود و به سمت رحم می رود و در آنجا به دیواره رحم متصل می گردد .

 

 

Leave a reply:

Your email address will not be published.


CAPTCHA Image
Reload Image

Site Footer