معرفی بیماری های رابطه جنسی پیشگیری از بیماری و علائم آن

 معرفی بیماری های رابطه جنسی پیشگیری از بیماری و علائم آن

بیماری های رابطه جنسی ، بیماری هایی هستند که از طریق رابطه جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می گردد . فرد مبتلا به بیماری جنسی طی فرآیند رابطه جنسی می تواند این نوع بیماری ها را منتقل نماید .از جمله علائم بیماری های جنسی می توان به خارش ، زخم ، درد در موقع ادرار کردن و خونریزی اشاره کرد .

 

معرفی بیماری های رابطه جنسی

 

بیماری های جنسی از طریق پوست ، مجاری مخاطی در آلت جنسی ، دهان و روده انتقال می گردد و از عوارض ای بیماری ها ابتلا شدن به ایدز بوده و حتی ممکن است سبب عقیم شدن فرد نیز گردد . این نوع بیماری ها به گونه ای است که سیستم دفاعی بدن را ضعیف نموده و امکان مبتلا شدن به ویروس HIV را افزایش می دهد .

 

سوزاک :

این بیماری در رابطه جنسی با مکیدن آلت جنسی و لیسیدن منتقل می شود . علایم سوزاک در مردان شامل سوزش ادرار و خروج ترشحات چرکی از آلت است. اما در زنان معمولاً بی‌علامت بوده و یا ممکن است خود را به صورت ترشحات واژنی یا دردهای لگنی نشان دهد. برای پیشگیری از بروز عوارض و جلوگیری از گسترش بیماری درمان آنتی‌بیوتیکی ضروری است.

 

نحوه پیشگیری از سوزاک :
پیشگیری این بیماری مبتنی بر رابطه جنسی سالم می‌باشد. جهت جلوگیری از ابتلا در اشخاصی که مشکوک به آلودگی به این بیماری می‌باشند حتماً بایستی از کاندوم استفاده شود. اقدامات دیگری که خاص پیشگیری از ابتلا به سوزاک است مثل پیشگیری داروئی در چشم نوزادان و توجه به تماسهای بیماران مبتلا به سایر بیماریهای عفونی نیز اجرا می‌گردد. ترشحات بیمار و اشیایی که به آنها آلوده شده‌اند بایستی گندزدایی شود. باید به این نکته توجه نمود که در صورت بروز این بیماری در شخص باید به سرعت گزارش داده شود زیرا با این کار از نشر آن جلوگیری به عمل می آید.مسلماً در این گزارش هویت فرد محفوظ باقی خواهد ماند

 

سفلیس :
این بیماری که از ایدز فراگیر تر است از طریق رابطه جنسی مقعدی ، مکیدن آلت و لیسیدن مقعد و بوسیدن منتقل می گردد . درمان خاصی نداشته و از پمادهای مخصوص برای درمان استفاده می گردد .

 

نحوه پیشگیری از سفلیس :
تا سال ۲۰۱۰، هیچ نوع واکسن مؤثری برای پیشگیری از این بیماری وجود نداشته است.پرهیز از تماس فیزیکی با شخص مبتلا و همچنین استفادهٔ صحیح از کاندوم در کاهش خطر انتقال سیفلیس مؤثر است. البته استفاده از کاندوم به طور کامل خطر ابتلا را از بین نمی‌برد.پرهیز از استفاده از موادی همچون نوشیدنی‌های الکلی و سایر موادی که موجب افزایش رفتارهای جنسی پرخطر می‌شوند را توصیه می‌کنند.

 

هپاتیت :
این بیماری باعث تورم در کبد می گردد و انوع مختلف دارد :
هپاتیت A : از طریق لیسیدن اطراف مقعد منتقل می گردد .
هپاتیت B : در صورت عدم استفاده از کاندوم از طریق مقعد ، لیسیدن مقعد ، مکیدن آلت جنسی منتقل می گردد .

از علائم هپاتیت می توان به مشکل در دستگاه گوارشی و تبخال در دهان اشاره کرد تماس بدنی با زخم فرد مبتلا می تواند باعث انتقال هپاتیت شود . این بیماری هیچ واکسنی ندارد .

 

آمیب ها :
این بیماری باعث ناراحتی روده ، نفق و شکم درد می گردد و از طریق لیسیدن مقعد منتقل می گردد .

Leave a reply:

Your email address will not be published.


CAPTCHA Image
Reload Image

Site Footer