برای تداوم عشق در زندگی مشترک چکار کنیم ؟

 برای تداوم عشق در زندگی مشترک چکار کنیم ؟

زندگی زناشویی یک مهارت است و همانند مهارت های دیگر نیاز به یادگیری دارد . درمانگران و مشاوران روی عده زیادی از زوج ها تحقیق کرده و نتیجه این پژوهش ها و تحلیل هایشان دستورالعمل های کلیدی برای یک زندگی عاشقانه و پابرجا شده که در این مقاله تعدادی از آن کلیدها به استحضارتان می رسد .

 

تداوم عشق در زندگی مشترک

 

 

در زندگی مشترک زن و شوهر اصل هستند :
در هر زندگی مشترک زن و شوهر شماره یک هستند . بچه ها شماره دو و کار شماره سه . اگر زوجی خودشان را در زندگی مشترک در اولویت قرار دهند و نقش اول زندگی باشند ، به طور قطع می توانند بچه های بهتری تربیت کنند و در امور شخصی و کار هم موفق تر باشند . اما اگر در زندگی مشترک این اولویت ها جابجا شده و زن و شوهر شماره دو یا سه شوند . هیچ چیز دیگر سرجایش نخواهد بود و درست عمل نمی کند و هیچ کدام از زندگی در کنار هم راضی نخواهند بود .

 

نیازها ارزیابی شود :
مشکل این است که بسیاری از زن و شوهرها فقط در سال های نخستین زندگی مشترک به نیازهای همدیگر بها می دهند و بعد ، این امر در بوته سهل انگاری و فراموشی می افتد و زن و شوهر یادشان می رود چقدر به همدیگر نیاز دارند . در حالی که مرد و زن باید از نیازهای هم اطلاع داشته باشند ، چون توجه به همین نیازهاست که پایه های زندگی مشترک را محکم می کند . مرد نیاز به قدرت ، فضا ، تایید و قدرشناسی دارد و زن نیاز به توجه ، صمیمیت و محبت دیدن .

 

تفریحات و سرگرمی دونفره داشته باشید :
زوج ها باید به زندگی مشترک مثل یک ماجراجویی نگاه کنند . ماجرایی که پر از شگفتی و هیجان بوده و هر لحظه پر از یادگیری و تجربه ای تازه است . زوج هایی که سال هاست با هم زندگی می کنند و بیشتر عمرشان را در کنار هم گذرانده اند ، اغلب آدابی را رعایت می کنند که زندگی شان را از یکنواختی نجات می دهد . مهم نیست یک زن و شوهر چند سال دارند ، یا چند سال از ازدواجشان گذشته ، یا بچه هایشان چند ساله هستند . آنها باید به صمیمیت در روابط اهمیت بدهند و بخشی از وقت خود را به تفریحات و سرگرمی های دو نفره اختصاص دهند . هیجانات به زندگی مشترک انرژی ، عشق و صمیمیت می بخشد .

 

حفظ رابطه برنده – برنده :
اغلب مردم در هر رابطه ای دوست دارند ، حق به جانب آن ها باشد و همیشه از اینکه حق را به دیگری بدهند و مسئولیت خطا و اشتباه را به گردن بگیرند ، گریزان هستند . متاسفانه در زندگی مشترک گاهی بین زوج ها اتفاق می افتد که به دنبال حق خود هستند . برای مثال زن می گوید به شرطی کاری را انجام می دهد که شوهرش کار خاصی را تعهد کند یا انجام بدهد . مرد می گوید ، حق با من است و تو اشتباه می کنی یا زن می گوید من بارها عذرخواهی کرده ام و دیگر نوبت توست و …

مادامی که در زندگی مشترک بین زوج ها “من” و “تو” بوده و در پی حق خود و برنده شدن باشند ، نباید انتظار داشت زندگی آن ها جریان خوبی داشته باشد . زوج ها در زندگی مشترک باید بخشش الهی را سرلوحه اعمالشان قرار دهند و به یاد داشته باشند در زندگی مشترک قانون برنده-بازنده وجود ندارد و زوج یا می برد یا می بازد . زوجی که زندگی را با الگوی بخشش پیش می برد ، عشق و صمیمیت در روابط شان نمود پیدا می کند و با گذشت کردن و بی اعتنا بودن نسبت به اشتباهات همدیگر ، لحظاتی خوب را برای خودشان و طرف مقابل رقم می زنند چون بخشایش قابل برگشت است .

 

 

گاهی سکوت بهتر است :
گفت و گو و تقسیم مکنونات قلبی یک کلید مهم در استحکام روابط بین زوج هاست . گفت و گو دربراه آنچه رخ داده ، قرار نیست چیزی را عوض کند ، اما نمی تواند فرد را آسوده کند . حتی بعضی رنجش ها ، دلخوری ها و قضاوت های نابه جا را رفع کند و اگر بیان نشود ممکن است به مشکلات جسمانی و روانی بینجامد . یکی از علل صمیمیت در میان زوج ها خوب شنیدن و خوب گفتن است ، اما گاهی نیز گفتن بعضی حرف ها به رنجش زن و مرد دامن می زند که در این موارد بهتر است زوجین سکوت کنند و حرفی نزنند که موجب دلخوری بیشتر شود .

 

به خودتان گوشزد کنید که چرا ازدواج کرده اید :
هدف از ازدواج یک تفریح و سرگرمی دو نفره نیست ، بلکه رسیدن به آرامش ، رشد و تعالی است .
زن یا مردی که با این هدف همدیگر را برای زندگی مشترک انتخاب می کنند . با هر اتفاق ناخوشایندی شانه از زیر بار تعهد خالی نمی کنند ، بلکه هر اتفاق را به چشم چالشی برای رشد و تعالی می بیند .

 

اما و اگرها را فراموش کنید :
زوج ها باید صبور و مهربان باشند . هر زن و مرد ، از کسی که به عنوان همسر با او زندگی می کند ، انتظاراتی دارد ، اما در مجموع زوج ها باید همدیگر را برای آنچه که هستند بپذیرند و دوست داشته باشند . شرط و شروط گذاشتن برای دوست داشتن همدیگر ، عملی بسیار غیرمنطقی و مخرب است . عبارت من تو را دوست دارم اگر … اشتباه ترین دیدگاهی است که یک زن یا مرد می تواند در زندگی مشترک داشته باشد .

 

در دام گله و شکایت نیفتید :
زوج هایی که اغلب از همدیگر تشکر می کنند ، قدر شناس همدیگر هستند و از لطف و مهربانی طرف مقابل اطلاع دارند و زندگی شان از استحکام بیشتری برخوردار است . هر زن و مرد در زندگی مشترک لحظات سخت و طاقت فرسایی را تجربه می کنند ، اما فقط زمانی که اندوخته عاطفی خوبی داشته باشند ، خواهند توانست روزهای سخت را با قدرت عشق پشت سر بگذراند .

 

مطالب مرتبط :

تاثیر کفویت فرهنگی در ازدواج و زندگی مشترک... کفویت فرهنگی یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در ازدواج و زندگی مشترک می باشد . اگر در هنگام انتخاب همسر به این مساله دقت نشود اختلاف نظر در زمینه ه...
انتظارات مردها از همسرشان چیست ؟... در زندگی مشترک مسائلی وجود دارد که دانستن آن ها می تواند دوام زندگی را مستحکم تر و زندگی را شیرین تر نماید . در این مقاله قصد داریم برای زنان نکاتی ر...
چطور زوج همدل باشیم ؟   بعضی زوج ها بعد از مدتی در دام عادت کردن ، یا تحمل کردن همدیگر می افتند ، مهم نیست که زوج ها چند سال با هم زندگی کرده ، یا چه حوادثی را پشت ...
آیا برقراری رابطه جنسی قبل از ازدواج درست است ؟... رابطه جنسی قبل از ازدواج اگر شما با شخصی وارد رابطه ای هر چند به قصد ازدواج شده اید بهتر است تا قبل از ازدواج رابطه جنسی نداشته باشید . این امر دلا...
علت ترس دختران از اولین رابطه جنسی در شب زفاف چیست... علت ترس دختران از اولین رابطه جنسی در شب زفاف اکثر دختران از رابطه جنسی در شب زفاف می ترسند چون در شب زفاف که اولین رابطه جنسی برقرار می شو...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer