تمام عوارض مشروبات الکلی در یک نگاه

عوارض مشروبات الکلی

عوارض مشروبات الکلی

نوشیدن بیش از حد الکل در هر بار مصرف یا در طول زمان می تواند آسیب جدی به سلامتی شما وارد کند . در این مطلب از وب سایت یک زوج در مورد عوارض جانبی الکل بر بدن صحبت خواهیم کرد .

 

افراد با همدیگر متفاوت هستند بنابراین عوارض مشروبات الکی هم بر آن ها متفاوت است . در حالی که برخی از افراد می توانند مصرف خود را کنترل کنند ، بقیه افراد در کنترل مصرف مشروبات الکل با مشکل جدی مواجه هستند . برای اینکه عواقب مصرف الکل را بفهمید ابتدا باید بدانید نوشیدنی های الکلی از چه موادی ساخته شده اند .

 

– 12 اونس آبجو ( هر انس حدود 0.028 یا 0.03 لیتر ) – تقریبا 5 درصد الکل
– 8 تا 9 اونس مشروبات الکلی – حدود 7 درصد الکل
– 5 اونس شراب – تقریبا 12 درصد الکل
– یک و نیم اونس از مشروبات الکلی 80 درصد خالص ( ودکا ، رم ، جین ، تکیلا ، ویسکی و …) – حدود 40 درصد الکل

اثرات الکل تحت تاثیر عواملی مانند مقدار مصرف ، سابقه پزشکی ، مقاومت فرد در برابر الکل و مواد ترکیب شده با الکل است .

 

مقدار الکل خون

مقدار الکل خون تاثیر الکل را بر سیستم عصبی مرکزی تعیین می کند . کسانی که مقاومت بیشتری در برابر الکل دارند می توانند الکل بیشتری مصرف کنند . با توجه به مقدار الکل خونتان ممکن است مجموعه عوارض خفیف یا شدیدی را تجربه کنید . برای مثال در الکل خون پایین عوارض موقت بروز پیدا می کند که در عرض چند ساعت از بین می رود ، با این حال با افزایش الکل خون عوارض شدیدتر شده و می توانند باعث مرگ شوند .

 

در ادامه درصدهای مختلف الکل خون و نشانه های آن را بررسی می کنیم :

 

میزان الکل خون و عوارض مشروبات الکلی

 

الکل خون از 0.033 تا 0.12 درصد
– بهبود خلق و خو
– اعتماد به نفس بالاتر
– اضطراب کمتر
– سرخ شدن صورت
– کم شدن میزان توجه
– فقدان هماهنگی کلی
– ناتوانی در قضاوت

 

الکل خون از 0.09 تا 0.25 درصد
– تسکین
– از دست دادن حافظه و درک مطلب
– تاخیر در واکنش های حرکتی
– مشکلات تعادلی
– تاری دید و اختلالات احساسی

 

الکل خون از 0.25 تا 0.40 درصد
– ناهوشیاری کامل یا موقت
– فراموش کردن اتفاقات در حال مستی
– تلوتلو خوردن هنگام راه رفتن
– استفراغ کردن
– اختلال در تنفس
– بی اختیاری ادرار
– ضربان قلب کم

 

الکل خون از 0.35 تا 0.80 درصد
– اغماء
– کمبود واکنش های ذهنی به نور
– اختلال تنفسی مرگبار
– کاهش شدید ضربان قلب
– مرگ

 

چگونه مصرف الکل بر بدن تاثیر می گذارد ؟
مصرف الکل می تواند بر داخل و خارج بدن شما تاثیر بگذارد . اگر چه شما نمی توانید تاثیر الکل بر اندام های داخلی خود را ببینید ، اما نباید نشانه های هشدار دهنده اعتیاد به الکل را نادیده بگیرید . در بعضی مواقع عوارض الکل تا چند سال بعد کشف نمی شوند و به دست آوردن سلامتی را با مشکل جدی مواجه می کنند . در حالی که تمام اعضای بدن شما عوارض مصرف الکل را حس می کنند ، اما بعضی از اندام ها در معرض آسیب بیشتری هستند . بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات سلامتی ترک نوشیدنی های الکلی است .

عوارض مصرف مشروبات الکی بر سلامتی بدن

عوارض مشروبات الکلی بر مغز

تاثیر الکل بر مغز :
تاثیرات الکل بر مغز به سرعت احساس می شود . مصرف الکل تنها باعث عوارض موقتی مانند از دست دادن حافظه و تعادل نمی شود بلکه می تواند باعث عوارض جانبی بلند مدت شود که قابل درمان نیست . مصرف طولانی و بیش از حد الکل می تواند باعث تاثیر منفی در کارکرد مغز و ساختار آن شود . آسیب به نواحی مختلف مغز مخصوصا مخچه ، دستگاه لنفاوی و قشر مغزی ، می تواند تاثیر جدی بر راههای ارتباطی بدن بگذارد . به طور مثال مخچه مهارت های حرکتی بدن شما را کنترل می کند . وقتی الکل بر این ناحیه از مغز تاثیر بگذارد ، احتمالا شما عدم تعادل ، از دست دادن حافظه و مشکلات در واکنش های احساسی را تجربه خواهید کرد .

عوارض مشروبات الکلی بر قلب

تاثیر الکل بر قلب :
قلب در برابر مصرف الکل شدیدا آسیب پذیر است . مصرف بیش از حد الکل با گذشت زمان می تواند باعث ضعیف شدن قلب شود و بر چگونگی ارسال اکسیژن و مواد مغذی به اندام های حیاتی بدن اثر بگذارد . مصرف بیش از حد الکل باعث افزایش سطح تری گلیسیرید (نوعی چربی در خون) می شود . سطح بالای تری گلیسیرید باعث بیماری هایی مانند بیماری های قلبی و دیابت می شود .

 

بعضی از اثرات اولیه قلب و عروق ، مانند فشار خون بالا و ضربان نامنظم قلب می تواند منجر به مشکلات زیادی شود . عوارض بلند مدت نوشیدن بیش از حد مشروبات الکلی شامل کاردیومیوپاتی ( بیماری ماهیچه قلب ) ، سکته مغزی و ایست ناگهانی قلب است .

 

نوشیدن بیش از حد الکل در یک بار مصرف یا نوشیدن افراطی درطول زمان می تواند به قلب صدمه بزند و باعث مشکلات زیر شود :
بیماری ماهیچه قلب
آریتمی – ضربان نامنظم قلب
– فشار خون بالا
– سکته مغزی

عوارض مشروبات الکلی بر کبد

تاثیر الکل بر کبد :
نوشیدن بیش از حد مشروبات الکلی باعث مشکلات کبدی مرگبار می شود . وقتی شما الکل می نوشید ، کبد شما الکل را تجزیه می کند و از خون خارج می کند . با این حال مصرف زیاد الکل می تواند فرآیند متابولیسم را نابود کند و منجر به کبد چرب شود . کبد چرب وضعیتی مزمن است که چربی های بد در کبد ایجاد می شوند . چاقی یکی از عوامل اصلی کبد چرب است . این وضعیت می تواند باعث بیماری دیابت نوع دوم شود .

 

از دیگر اثرات مصرف طولانی مدت نوشیدنی های الکلی بر کبد ، هپاتیت الکلی ، فیبروز (فساد الیاف) ، سیروز یا تشمع کبدی است . با وجود اینکه تمام این بیماری ها قابل درمان هستند ، اما به تشخیص پزشکی صحیح و برنامه درمان شدید نیاز دارند .

 

نوشیدن بیش از حد الکل باعث اثرات منفی بر روی کبد می شود و می تواند منجر به مشکلات کبدی مختلفی مانند :
– استئاتوز یا کبد چرب – Steatosis
– هپاتیت الکلی
– فیبروز ( فساد الیاف) – Fibrosis
– سیروز یا تشمع کبدی – Cirrhosis

 

عوارض مشروبات الکلی بر لوزالمعده

تاثیر الکل بر لوزالمعده :
لوزالمعده بخشی از فرآیند گوارشی بدن است که به تنظیم قند خون بدن کمک می کند . نوشیدن طولانی مدت الکل اثرات منفی بر روی لوزالمعده گذاشته و باعث مشکلات سلامتی طولانی می شود . سوء مصرف طولانی مدت الکل در نهایت باعث تورم رگ های خونی اطراف لوزالمعده شده و منجر به بیماری پانکراتیت می شود . متاسفانه بیماری پانکراتیت در مراحل اولیه احساس نمی شود و بنابراین بدون درمان رها می شود . این وضعیت به میزان زیادی خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را افزایش می دهد . ( سرطان لوزالمعده نوعی از سرطان است که به سرعت منتشر می شود و بسیار خطرناک است ) .

نشانه های حمله پانکراتیت حاد شامل دردهای شکمی ، اسهال ، حالت تهوع ، افزایش ضربان قلب و تب است . در حالی که داروها و درمان ها می توانند اثرات پانکراتیت را از بین ببرند اما برگشتن به حالت اولیه بسیار دشوار است .

 

تاثیر الکل بر سیستم ایمنی بدن :
مصرف بیش از حد الکل می تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کند و فرد را در معرض ابتلا به بیماری های مختلف قرار دهد . افرادی که بیش از حد نوشیدنی الکلی مصرف می کنند مستعد بیماری هایی مانند ذات الریه و سل هستند . نوشیدن بیش از حد الکل در یک موقعیت باعث کاهش توانایی بدن برای جلوگیری از عفونت می شود . (حتی تا 24 ساعت پس از مست شدن)

 

تاثیر الکل و سرطان

بر اساس تحقیقات موسسه ملی سرطان در آدرس زیر
https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/alcohol/alcohol-fact-sheet
بر اساس مطالعات گسترده ، توافق علمی قوی در مورد مصرف الکل و انواع سرطان ها وجود دارد . وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده آمریکا در گزارش خود در مورد مواد سرطان زا ، نوشیدنی های الکلی را ذکر می کند . شواهد تحقیقات نشان می دهد هر چقدر میزان مصرف الکل فرد بیشتر باشد احتمال مبتلا شدن به سرطان مربوط به الکل افزایش می یابد . بر اساس اطلاعات سال 2009 حدود 3.5 درصد از کل مرگ و میرهای مربوط به سرطان در ایالات متحده آمریکا ( یعنی حدود 19500 مرگ ) به دلیل مصرف الکل بوده است .

 

در مورد مصرف الکل و انواع سرطان های زیر شواهد روشنی وجود دارد :

 

سرطان سر و گردن :
دلیل اصلی سرطان های خاص سر و گردن به ویژه سرطان حفره دهان ( به غیر از لب ) ، حلق (گلو) و حنجره ( دستگاه صدا) مصرف الکل است . خطر ابتلا به این نوع سرطان ها برای افرادی که در روز 50 گرم یا بیشتر الکل مصرف می کنند ، حداقل دو تا سه برابر بیشتر است . علاوه بر این خطر ابتلا به این نوع سرطان ها برای افرادی که علاوه بر مصرف الکل از دخانیات هم استفاده می کنند بسیار بیشتر است .

 

سرطان مری :
دلیل اصلی نوع خاصی از سرطان مری به نام کارسینوم سلول سنگفرشی مری مصرف الکل است . علاوه بر این برای افرادی که مبتلا به کمبود آنزیمی هستند که الکل را متابولیزه می کند احتمال ابتلا به سرطان مربوط به کارسینوم سلول سنگفرشی مری بیشتر است .

 

سرطان کبد :
مصرف الکل عامل اصلی و مستقل برای سرطان کبد (کارسینوم هپاتوسلولار) است . (عفونت مزمن همراه با ویروس هپاتیت ب و هپاتیت ث دلایل دیگر سرطان کبد هستند .)

 

سرطان پستان :
بیشتر از 100 مطالعه در مورد رابطه مصرف الکل و خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان انجام شده است . نتیجه تمام مطالعات نشان می دهد با افزایش مصرف الکل احتمال ابتلا به سرطان پستان افزایش می یابد . تجزیه و تحلیل فراوانی از 53 مطالعه ( که شامل 58000 زن مبتلا به سرطان پستان می شود ) نشان داد ، احتمال ابتلا به سرطان پستان در زنانی که بیشتر از 45 گرم الکل در طول روز مصرف می کنند 1.5 برابر بیشتر از زنانی است که نوشیدنی الکلی مصرف نمی کنند . خطر ابتلا به سرطان سینه با افزایش میزان الکل افزایش می یابد . هر 10 گرم الکل مصرفی باعث افزایش 7 درصدی در خطر ابتلا به سرطان سینه می شود .

 

مطالعه بر روی هزاران زن در انگلستان ( که شامل بیش از 28000 زن مبتلا به سرطان پستان بود) تخمین های جدید را کمی بیشتر نشان داد : هر 10 گرم الکل مصرفی در روز باعث افزایش 12 درصدی در احتمال ابتلا به سرطان سینه می شود .

 

سرطان کولورکتال :
مصرف الکل با افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و رکتوم (راست روده) ارتباط دارد . یک فراتحلیل از 57 گروه و مطالعات موردی که ارتباط بین مصرف الکل و سرطان کولورکتال را بررسی می کرد نشان داد ، احتمال ابتلا به سرطان کولورکتال در افرادی که روزانه بیشتر از 50 گرم الکل مصرف می کنند 1.5 برابر بیشتر از افرادی است که الکل مصرف نمی کنند یا بعضی اوقات مصرف می کنند . در ازای هر 10 گرم الکل مصرفی در روز میزان خطر ابتلا به سرطان کولورکتال به میزان 7 درصد افزایش پیدا می کند .

 

Leave a reply:

Your email address will not be published.


CAPTCHA Image
Reload Image

Site Footer