چرا مقایسه همسر با دیگران اشتباه است ؟

چرا نباید همسر خود را با دیگران مقایسه کنیم ؟

 

روابط در زندگی مشترک پیچیدگی هایی دارد و هر عمل و گفتار زن و شوهر می تواند به طور مستقیم یا غیر مستقیم بر آن اثر بگذارد . زندگی مشترک از جزئیاتی تشکیل شده است که ممکن است حتی به نظر هم نیاید ، اما در بهتر شدن یا نشدن روابط مشترک موثر واقع شود . بنابراین برای تحکیم روابط در زندگی مشترک سعی کنید همیشه تمرین کنید و هر حرفی را به زبان نیاورید . همیشه قبل از بیان نظرات خود در مورد آن به خوبی فکر کنید بعد آن را بیان کنید .

چرا مقایسه همسر با دیگران اشتباه است ؟

 

وقتی فرد توسط همسرش با دیگران مقایسه می گردد ، این مقایسه نوعی تحقیر و عدم پذیرش تفسیر گشته و دلسردی را به همراه می آورد . فردی که به مقایسه همسر خویش با دیگران مبادرت می نماید ، باید به این نکته اساسی توجه کند که میان انسان ها تفاوت های فردی وجود دارد . باید یادآور شد که خداوند نیز در قرآن به متفاوت بودن انسان ها اشاره کرده است و در آیه 14 سوره نوح می فرماید :
وَقَدْ خَلَقَكُمْ أَطْوَارًا
در حالی که شما را در مراحل و حالاتی گوناگون آفریده ( مواد خاکی ، نبات ، غذا ، نطفه ، علقه ، مضغه ، جنین ، طفل ، جوان و پیر ) .

چرا نباید همسر خود را با دیگران مقایسه کنیم ؟

هر فردی از نظر وراثت و محیط با دیگران تفاوت دارد . یعنی هر شخصی به طور ژنتیکی با دیگران تفاوت دارد و دارای خصوصیاتی است که به طور ارثی به او منتقل شده و خود شخص در این گونه موارد نقشی ندارد . مثلا افراد در رنگ پوست و رنگ چشم خود دخالتی ندارند . باید توجه داشت در مورد امور ظاهری می بایست قبل از ازدواج به آن توجه کرد و بعد از عقد در این موارد ساکت ماند و مقایسه ای نکرد .

 

مردان باید بدانند که در این مورد زنان واقعا حساسند و مقایسه کردن آن ها با زنان دیگر موجب پیدایش دلسردی در آنان می گردد . بنابراین می بایست قبل از ازدواج دو چشم خود را باز نمود و بعد از ازدواج ، یکی از آن ها را بست .

چرا نباید همسر خود را با دیگران مقایسه کنیم ؟

اگر در دوران عقد و به خصوص در اوایل آن مرد همسر خود را با دیگران مقایسه نماید ، احتمال می رود که عقد به ازدواج منجر نگردد ، چون زنان در این مسئله نسبت به مردان بسیار حساس ترند و عده ی زیادی از آن ها چنین مسائلی را هرگز فراموش نمی کنند . این نوع رفتار به قدری خطرناک است که اگر تکرار شود و تداوم پیدا کند می تواند زن را مبتلا به افسردگی نماید .

 

هر چند زنان کمتر از مردان به مقایسه همسر خود با دیگران می پردازند ، اما باید توجه کرد که این امر از جانب زنان هم نباید صورت پذیرد . به طور مثال زنان ممکن است همسر خود را از نظر ظاهر و وضعیت بدنی با دیگر مردان مقایسه کرده و از همسر خود ایراد بگیرند . در این صورت مرد ممکن است نسبت به وفاداری همسر خویش دچار شک شود . بنابراین مقایسه مرد با مردان دیگر از جانب زنان نیز برای زندگی مشترک امری زیان بار است و باعث ایجاد افکار پارنوئیدی در مردان خواهد شد .

 

بنابراین برای جلوگیری از بروز سردی در محیط خانواده و هم چنین ایجاد سوءظن در همسر ، زن و مرد هرگز نباید به مقایسه همسر خود با دیگران بپردازند . اگرچه این مقایسه در تمام دوران زندگی امری نامطلوب است اما در دوران عقد خطرآفرینی بیشتری داشته و می تواند مانعی برای شکل گیری ازدواج شود .

 

برای اصلاح همسر می بایست به تفاوت های فردی توجه نمود و از روش هایی بهره برد که کارایی بهتری داشته باشند . مثلا برای رفع یک رفتار نامطلوب در همسر می توان به جای حمله کردن به رفتار نامطلوب ، رفتارهای خوب و مطلوب همسر را تشویق نمود .

چرا نباید همسر خود را با دیگران مقایسه کنیم ؟

باید توجه داشت از دیدگاه روانشناسی مقایسه کردن موجب تحقیر فرد است و تحقیر باعث می گردد فرد به جبران منفی پناه ببرد . همسری که مورد مقایسه قرار می گیرد ، نسبت به همسر خویش بدبین شده و دچار سوءظن به همسرش می گردد . به علاوه مقایسه شدن موجب دلسردی فرد و کاهش انگیزه وی در ادامه زندگی می گردد . این مقایسه ها می تواند منجر به پرخاشگری در محیط خانه شده و آرامش را از بین ببرد و گاه پیامد مقایسه کردن ، پیدایش ناپایداری و طلاق در خانواده است .

 

 

مطالب مرتبط :

خصوصیات بد زن ها چیست ؟ مردها به خاطر ویژگی های خاص زن ها مانند قیافه ، تن صدا ، بو و طرز راه رفتن ، فکر می کنند که آن ها موجودات جذابی هستند و به نوعی آن ها را موجودات آسما...
با بوی بد دهان همسر چطور برخورد کنیم ؟... با توجه به اینکه بوی بد دهان همسر می تواند تاثیر منفی در رابطه زناشویی داشته باشد می بایست برای این مشکل چاره اندیشی کرد . اگر شما نیز با این مساله د...
مشکلات دوران عقد و نامزدی و راه حل های آن... در دوران عقد و نامزدی به خاطر اینکه زوجین به تازگی وارد فاز زندگی مشترک شده اند . ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند که برای آن ها تازگی دارد . در این م...
راههاي خوشحال كردن زنان زن ها در کشف کردن مسائل به همراه جزئیات استاد هستند . آنها به همه چیز توجه می کنند و کوچکترین رفتارهای همسر اگر صمیمانه و متفکرانه انجام شود ، مورد ...
روش معاینه پرده بکارت توسط پزشک و خود شخص... پرده بکارت : پرده بکارت یک غشاء نسبتا نازک و لاستیکی کشش دار است که در بخش خارجی اندام تناسلی زن و در ابتدای دهانه واژن قرار گرفته است . در برخی ...

Leave a reply:

Your email address will not be published.


CAPTCHA Image
Reload Image

Site Footer