چرا مقایسه همسر با دیگران اشتباه است ؟

چرا نباید همسر خود را با دیگران مقایسه کنیم ؟

 

روابط در زندگی مشترک پیچیدگی هایی دارد و هر عمل و گفتار زن و شوهر می تواند به طور مستقیم یا غیر مستقیم بر آن اثر بگذارد . زندگی مشترک از جزئیاتی تشکیل شده است که ممکن است حتی به نظر هم نیاید ، اما در بهتر شدن یا نشدن روابط مشترک موثر واقع شود . بنابراین برای تحکیم روابط در زندگی مشترک سعی کنید همیشه تمرین کنید و هر حرفی را به زبان نیاورید . همیشه قبل از بیان نظرات خود در مورد آن به خوبی فکر کنید بعد آن را بیان کنید .

چرا مقایسه همسر با دیگران اشتباه است ؟

 

وقتی فرد توسط همسرش با دیگران مقایسه می گردد ، این مقایسه نوعی تحقیر و عدم پذیرش تفسیر گشته و دلسردی را به همراه می آورد . فردی که به مقایسه همسر خویش با دیگران مبادرت می نماید ، باید به این نکته اساسی توجه کند که میان انسان ها تفاوت های فردی وجود دارد . باید یادآور شد که خداوند نیز در قرآن به متفاوت بودن انسان ها اشاره کرده است و در آیه 14 سوره نوح می فرماید :
وَقَدْ خَلَقَكُمْ أَطْوَارًا
در حالی که شما را در مراحل و حالاتی گوناگون آفریده ( مواد خاکی ، نبات ، غذا ، نطفه ، علقه ، مضغه ، جنین ، طفل ، جوان و پیر ) .

چرا نباید همسر خود را با دیگران مقایسه کنیم ؟

هر فردی از نظر وراثت و محیط با دیگران تفاوت دارد . یعنی هر شخصی به طور ژنتیکی با دیگران تفاوت دارد و دارای خصوصیاتی است که به طور ارثی به او منتقل شده و خود شخص در این گونه موارد نقشی ندارد . مثلا افراد در رنگ پوست و رنگ چشم خود دخالتی ندارند . باید توجه داشت در مورد امور ظاهری می بایست قبل از ازدواج به آن توجه کرد و بعد از عقد در این موارد ساکت ماند و مقایسه ای نکرد .

 

مردان باید بدانند که در این مورد زنان واقعا حساسند و مقایسه کردن آن ها با زنان دیگر موجب پیدایش دلسردی در آنان می گردد . بنابراین می بایست قبل از ازدواج دو چشم خود را باز نمود و بعد از ازدواج ، یکی از آن ها را بست .

چرا نباید همسر خود را با دیگران مقایسه کنیم ؟

اگر در دوران عقد و به خصوص در اوایل آن مرد همسر خود را با دیگران مقایسه نماید ، احتمال می رود که عقد به ازدواج منجر نگردد ، چون زنان در این مسئله نسبت به مردان بسیار حساس ترند و عده ی زیادی از آن ها چنین مسائلی را هرگز فراموش نمی کنند . این نوع رفتار به قدری خطرناک است که اگر تکرار شود و تداوم پیدا کند می تواند زن را مبتلا به افسردگی نماید .

 

هر چند زنان کمتر از مردان به مقایسه همسر خود با دیگران می پردازند ، اما باید توجه کرد که این امر از جانب زنان هم نباید صورت پذیرد . به طور مثال زنان ممکن است همسر خود را از نظر ظاهر و وضعیت بدنی با دیگر مردان مقایسه کرده و از همسر خود ایراد بگیرند . در این صورت مرد ممکن است نسبت به وفاداری همسر خویش دچار شک شود . بنابراین مقایسه مرد با مردان دیگر از جانب زنان نیز برای زندگی مشترک امری زیان بار است و باعث ایجاد افکار پارنوئیدی در مردان خواهد شد .

 

بنابراین برای جلوگیری از بروز سردی در محیط خانواده و هم چنین ایجاد سوءظن در همسر ، زن و مرد هرگز نباید به مقایسه همسر خود با دیگران بپردازند . اگرچه این مقایسه در تمام دوران زندگی امری نامطلوب است اما در دوران عقد خطرآفرینی بیشتری داشته و می تواند مانعی برای شکل گیری ازدواج شود .

 

برای اصلاح همسر می بایست به تفاوت های فردی توجه نمود و از روش هایی بهره برد که کارایی بهتری داشته باشند . مثلا برای رفع یک رفتار نامطلوب در همسر می توان به جای حمله کردن به رفتار نامطلوب ، رفتارهای خوب و مطلوب همسر را تشویق نمود .

چرا نباید همسر خود را با دیگران مقایسه کنیم ؟

باید توجه داشت از دیدگاه روانشناسی مقایسه کردن موجب تحقیر فرد است و تحقیر باعث می گردد فرد به جبران منفی پناه ببرد . همسری که مورد مقایسه قرار می گیرد ، نسبت به همسر خویش بدبین شده و دچار سوءظن به همسرش می گردد . به علاوه مقایسه شدن موجب دلسردی فرد و کاهش انگیزه وی در ادامه زندگی می گردد . این مقایسه ها می تواند منجر به پرخاشگری در محیط خانه شده و آرامش را از بین ببرد و گاه پیامد مقایسه کردن ، پیدایش ناپایداری و طلاق در خانواده است .

 

 

Leave a reply:

Your email address will not be published.


CAPTCHA Image
Reload Image

Site Footer