36 روش اثبات شده برای افزایش حافظه

36 روش اثبات شده برای افزایش حافظه

36 روش اثبات شده برای افزایش حافظه

 

در این مقاله می خوانید :
افزایش حافظه با غذاهای مناسب
افزایش حافظه با مکمل های مناسب
افزایش حافظه با تمرینات ذهنی
ایجاد حافظه قوی با تمرین های فیزیکی
بهبود حافظه با سبک زندگی سالم
هرگز این تکنیک های عالی تقویت حافظه را فراموش نکنید

 

اگر می خواهید دانش آموز بهتری باشید ، در مسائل کاری بهتر عمل کنید و یا با افزایش سن تیز ذهن باشید ، می توانید از مزایای داشتن یک حافظه بهتر بهره مند شوید . اخیرا اعتقاد بر این بود که وقتی حافظه شروع به از نابود شدن کند شانس کمی برای احیای آن وجود دارد . اما اکنون ثابت شده است که این مساله صحیح نیست .

 

هر روز ، مغز شما برای رشد سلول های جدید و شکل دهی ارتباطات عصبی جدید فرصت دارد . توانایی مغز شما برای رشد و بهبود در طول زندگی نوروپلاستی (انعطاف پذیری عصبی) نامیده می شود . به بیان ساده مغز شما دائما در حال تغییر است .

 

تمام عادت های روزانه شما بر نحوه عملکر مغز و حافظه شما تاثیر می گذارند . در این مطلب موثرترین راه های افزایش حافظه را با توجه به توانایی تغییر مغز گردآوری کرده ایم . تمام این نکات و تکنیک های گردآوری شده بر اساس نتایج آزمایشات علمی است و برای هر نکته ، مثال عملی ذکر شده است .

 

افزایش حافظه با غذاهای مناسب

 

مغز انسان پیچیده ترین موجود شناخته شده در جهان است ، بنابراین مانند یک ماشین قدرتمند با مغز خود رفتار کنید و با کیفیت ترین غذا را در اختیار آن قرار بدهید . خوردن غذاهای مناسب و پرهیز از غذاهای نامناسب سنگ بنای هر استراتژی برای نگهداری از حافظه است .

 

1. یک رژیم غذایی ثابت شده را دنبال کنید .
رژیم غذایی مدیترانه به طور گسترده به عنوان سالم ترین رژیم غذایی جهان شناخته شده است . افرادی که از این رژیم غذایی استفاده می کنند بالاترین رتبه را در طول عمر و سلامتی و پایین رتبه را در ابتلا به بیماری آلزایمر دارند . این رژیم غذایی حافظه و تمرکز را افزایش می دهد و میزان زوال حافظه با افزایش سن را کم می کند .

 

در پایین تصویر یک رژیم غذایی مدیترانه ای را می بینید :

36 روش اثبات شده برای افزایش حافظه

 

رژیم غذایی MIND یک نوع از رژیم غذایی مدیترانه ای است که به طور ویژه برای حفظ قوای ذهنی سالمندان مناسب است . این کلمه مخفف مدیترانه – مداخله برای تاخیر عصبی است . (Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay.)

 

در رژیم غذایی MIND بیش از 1000 سالمند به مدت 8 سال مورد مطالعه قرار گرفتند . هنگامی که شرکت کنندگان رژیم غذایی را به طور دقیق اجرا کردند خطر ابتلا به آلزایمر در آن ها 53 درصد کاهش یافت . محققان فهمیدند حتی کسانی که رژیم غذایی را به طور دقیق اجرا نمی کنند هم از مزایای آن تا حدی بهره مند می شوند . حتی تغییر رژیم غذایی به صورت معتدل خطر ابتلا به آلزایمر را تا 35 درصد کاهش می دهد .

 

تصویر زیر اصول رژیم غذایی MIND را نشان می دهد :

 

 افزایش حافظه

علاوه بر این یک رژیم غذایی با کربوهیدرات بسیار کم یا رژیم غذایی کتوژنیک ( سرشار از چربی های خوب و پروتئین ) می تواند باعث بهبود حافظه شود ، اما اجازه ندهید این مفاهیم رژیم غذایی به ظاهر متناقص شما را گیج و نا امید کنند . بر روی نقطه اشتراک این رژیم های غذایی تمرکز کنید نه تفاوت های آن ها . آن ها تاکید می کنند که غذاهای طبیعی مانند میوه ها و چربی های سالم را بخورید و از شکر و چربی های ترنس پرهیز کنید .

 

مراحل عملی :
– شروع به خوردن یک رژیم غذایی مدیترانه ای یا یک رژیم غذایی دیگر کنید .
– شما می توانید صدها دستور پخت رژیم غذایی مدیترانه ای را در سایت Oldways پیدا کنید . برای این منظور به آدرس زیر مراجعه کنید :
https://oldwayspt.org/recipes

 

2. بر روی مصرف غذاهای شناخته شده برای افزایش حافظه تاکید کنید
یک رژیم غذایی خوب به طور کلی بیشترین تاثیر مثبت را بر روی حافظه دارد ، اما بعضی از غذاها به خاطر منافع بیشترشان با اهمیت تر هستند . این یعنی بعضی از غذاها می توانند باعث افزایش حافظه شوند .

 

با این وجود این نوع غذاها اگر به طور دائم مصرف شوند ، تاثیرات زیر را خواهند داشت :
– تقویت حافظه با بهبود گردش خون به مغز
– فراهم کردن پیش سازهای انتقال دهنده های عصبی (مواد شیمیایی مغز)
– شکل دهی اجزای ساختاری سلول های مغز
– محافظت از سلول های مغز در برابر پیری و آسیب دیدگی

 

در زیر لیست غذاهایی مناسب برای افزایش حافظه و مواد اصلی آن ها را می بینید :
– آوکادو – چربی های اشباع نشده ، تیروزین
– انواع توت ها – آنتوسیانین ها ، رزوراترول
– روغن نارگین – تری گلیسیرید متوسط زنجیره ای
– آب سرد ، ماهی چرب – اسیدهای چرب ضروری امگا 3
– شکلات تلخ – فلاونول ، کافئین
– تخم مرغ – کولین ، اسیدهای چرب ضروری امگا 3
– ترشیجات – پروبیوتیک ها
– سبزیجات – مجموع ویتامین های C ، K ، B و منیزیم
– روغن زیتون – چربی های اشباع نشده ، ویتامین های E و K
– سبزیجات دریایی – ید ، ویتامین B12 و اینوزیتول
– زردچوبه – کورکومین
– گردو – اسیدهای چرب ضروری امگا 3 ، چربی های اشباع نشده و پلی فنل ها

 

مراحل عملی :
این غذاها را به لیست خرید خود اضافه کنید و در رژیم غذایی خود به طور منظم آن ها را مصرف کنید .

 

3. پرهیز از چربی های ترانس ناسالم
چربی های ترنس ، چربی های تقلبی موجود در غذاهای آماده هستند که باعث بیماری های قلبی ، سکته مغزی ، دیابت ها ، چاقی ، سرطان و بیماری های دیگر می شوند . چربی های ترنس از چند جهت باعث آسیب زدن به مغز می شوند . آنها باعث ایجاد التهاب ، افزایش آسیب رادیکال های آزاد ، کاهش یکپارچگی غشای سلولی و ممانعت از تولید اسید های چرب امگا 3 می شوند .

 

مصرف منظم چربی های ترانس نه تنها باعث از بین رفتن حافظه می شوند بلکه خطر افسردگی را تا 50 درصد افزایش می دهد . چربی های ترنس غذاهای ناسالمی هستند که برخی از کشورها آن ها را ممنوع کرده اند و به زودی در ایالت متحده آمریکا هم ممنوع خواهد شد . اداره غذا و داروی آمریکا مجوز داده بود تا از از ماه ژوئن 2018 از تولید غذاهای فراوری شده ، غذاهای پخته ، اسنک ها و فست فود ها توسط تولیدکنندگان مواد غذایی جلوگیری شود اما اخیرا این تاریخ تا ژوئن 2020 تمدید شده است .

 

مراحل عملی :
آشپزخانه خود را از هر گونه غذا که حاوی چربی های ترانس یا چربی های هیدروژن دار است تمیز کنید . در مرحله بعدی از مصرف روغن های گیاهی فرآوری شده مانند روغن سویا و کانولا خودداری کنید . این روغن ها حاوی 4.2 درصد چربی های ترانس هستند که در هنگام فرآوری ایجاد شده اند . اگر برچسب 0 گرم چربی ترانس را روی برچسب محصولاتی که حاوی این مواد هستند ، دیدید ، فریب نخورید ! سازمان غذا و دارو به کارخانجات فراوری غذا اجازه می دهد زمانی که میزان هر چیزی در مواد غذایی کمتر از 0.5 گرم است به عنوان 0 گرم عنوان کنند .

 

4. پرهیز از شکر
شکر سفید یکی از بدترین شبه مواد غذایی برای مغز و حافظه است . با این وجود میانگین مصرف آن در هر سال برای هر آمریکایی 156 پوند (70 کیلوگرم است ) . حافظه ضعیف ، اختلالات یادگیری و افسردگی با خوردن شکر تصفیه شده مرتبط هستند . سطح بالای قند خون باعث کاهش فعالیت در هیپوکامپوس (بخشی از مغز که به شدت با حافظه در ارتباط است) می شود .

گلوکز بیش از حد باعث تاثیر منفی بر میزان توجه ، حافظه کوتاه مدت و ثبات خلق و خو می شود . شکر به عنوان عامل اصلی آلزایمر قابل توجه است و بسیاری از کارشناسان آن را به عنوان دیابت مغز در نظر می گیرند .

 

مراحل عملی :
برچسب غذاها و نوشیدنی هایی که مصرف می کنید را بخوانید و غذاهایی که شکر بالایی دارند را حذف کنید . برای این منظور به کلمه شکر روی برچسب مواد غذایی توجه کنید . اما بیشتر از 60 نام جایگزین برای شکر اضافه شده شامل نام های سالم وجود دارد . ( مانند شکر نیشکر ، شکر خام ، عسل ، شهد آگوا و کنستانتره آب میوه ) . شما می توانید یک لیست کامل از نام های جایگزین در سایت SugarScience پیدا کنید . برای این منظور به آدرس زیر مراجعه کنید :
http://sugarscience.ucsf.edu/hidden-in-plain-sight/#.WcQmTYxSyUk

 

5. پرهیز از مونوسدیم گلوتامات (MSG)
مونوسدیم گلوتامات یک طعم دهنده معروف اما بحث برانگیز است که به بسیاری از غذاهای فرآوری شده اضافه می شود . مونوسدیم گلوتامات در بدن به فرمالدئید و گلوتامیک اسید تجزیه می شود . اسید گلوتامیک یک انتقال دهنده عصبی طبیعی است اما مقدار زیاد آن یک اکسیتوتوکسین قوی می شود که سلول های مغزی را بیش از حد تحریک می کند و گاهی منجر به مرگ می شود .

عوارض جانبی MSG عبارتند از : آسم ، سردرد ، سکته مغزی ، عرق کردن ، اختلالات روانی ، تشنج ، میگرن ، تهوع ، اسهال ، تپش قلب ، نوسانات خلقی ، ضعف عضلات ، بی حسی ، درد قفسه سینه و پشت .

اگر بعد از خوردن غذا در رستوران احساس سرگیجه یا سردرد کردید ، احتمال دارد سندرم رستوران چینی را تجربه کرده باشید . کتابخانه ملی آمریکا علائم سندرم رستوران چینی را که از خفیف تا شدید است فهرست می کند . اما بدانید که می توانید این علائم را بعد از مصرف هر نوع غذا در رستوران به خصوص فست فوت ها تجربه کنید .

 

مراحل عملی :
MSG به طور ویژه در غذاهای فرآوری شده شامل سوپ های کنسرو شده ، اسنک ها ، نودالیت ها و محصولات سویای تصفیه شده وجود دارد . اگر می دانید به شدت به مصرف تصادفی MSG واکنش نشان می دهید بنابراین همیشه این نگرانی وجود دارد اما خوشبختانه مکمل هایی وجود دارند که می توانند در این مورد کمک کنند . اسید آمینه تئورین ، زنجبیل و ویتامین C مغز را از مواد سمی MSG محافظت می کنند و عوارض آن را کاهش می دهند .

 

8. مغزتان را هیدراته نگه دارید
تنها چیزهایی که می خورید بر حافظه شما اثر نمی گذارند بلکه مقدار نوشیدن مایعات هم موثر هستند . آب می تواند بهترین نیرو دهنده برای مغز باشد . 73 درصد مغز شما آب است و تنها با 2 درصد کاهش آب ، حافظه ، تمرکز و بقیه توانایی های مغز کاهش می یابد .

برای درک اینکه چگونه این اتفاق می افتد در نظر داشته باشید که 10 درصد از آب بدن شما بعد از یک تمرین ورزشی شدید کم می شود . دهیدراته ملایم باعث کاهش انقباض مغز می شود که موجب تاثیرات منفی بر روی تمرکز ، هوشیاری و حافظه کوتاه مدت می شود . اثرات دهیدراته شدن مغز مانند اثرات جنون است .

 

چقدر آب باید بنوشید ؟
قانون 8 لیوان آب در روز بیش از حد ساده است . قانون بهتر این است که وزن خود را به پوند بر عدد 2 تقسیم کنید و به میزان عدد بدست آمده هر روز انس آب (هر انس تقریبا 31 گرم) مصرف کنید .

با این حال بهتر است از ماشین حساب هیدراته آنلاین که توسط وب سایت Camelbak.com طراحی شده است استفاده کنید برای این منظور به آدرس زیر مراجعه کنید :
https://www.camelbak.com/en/hydrated/hydration-calculator
این ابزار به شما کمک می کند تا با در نظر گرفتن متغیرهایی مانند سن ، وزن ، جنسیت ، نوع ، شدت و مدت فعالیت تشخیص دهید به چه میزان آب نیاز دارید .

 

مراحلی عملی :
تعیین کنید به چه مقدار آب نیاز دارید ، سپس بنوشید ! همیشه در خارج از منزل یک بطری آب آشامیدنی همراه خود داشته باشید . اگر به طور طبیعی احساس تشنگی نمی کنید یک اپلیکیشن مناسب مانند آب روزانه را بر روی تلفن همراه خود نصب کنید تا نوشیدن آب را یادآوری کند .

 

7. کافئین را به طور استراتژیک بنوشید
کافئین محبوب ترین داروهای تغییر ذهن در جهان است . مردم سراسر جهان به نوشیدنی های کافئینی برای افزایش حافظه ، بهبود خلق و خو ، تمرکز و بهره وری اعتماد می کنند . در حالی که مقدار کمی کافئین می تواند مفید باشد اما مقدار زیاد می تواند باعث کج خلقی ، بی خوابی ، نگرانی و حتی اعتیاد شود .

اکنون کافئین معیارهای یک ماده اعتیاد آور را دارد : افزایش وابستگی ، تحمل و ناتوانی

اخیرا انجمن روانپزشکی آمریکا چهار اختلال روانپزشکی مرتبط با کافئین را شناسایی کرده است . بنابراین بهتر است مصرف کافئین را به منابع طبیعی کافئین مانند قهوه ، انواع چای و چای ماته محدود کنید . این نوشیدنی های سنتی سرشار از آنتی اکسیدان ها ، فلاونوئیدها و سایر ترکیبات مفید هستند . مواد مذکور غذای مغز هستند ، از مغز محافظت کرده و قدرت ذهنی را افزایش می دهند .

 

مراحل عملی :
کافئین را در حد اعتدال مصرف کنید . از منابع طبیعی کافئین استفاده کنید و از نوشیدنی های انرژی زا و سوداها که مملو از قند ، مواد شیمیایی و کافئین مصنوعی هستند و اغلب در آزمایشگاه های چینی ساخته می شوند ، پرهیز کنید .

 

افزایش حافظه با مکمل های مناسب

 

 افزایش حافظه

خوردن یک رژیم غذایی سالم به تنهایی برای دریافت تمام مواد مغذی مورد نیاز برای افزایش حافظه کافی نیست . غذاهای فرآوری شده ، استرس ، آلودگی و داروها تنها برخی از عوامل اجتناب ناپذیر زندگی مدرن هستند که مواد مغذی مغز را از بین می برند . در اینجا برخی مکمل ها معرفی می شوند که می توانند مفید باشند برخی از آن ها فورا اثر می کنند و شما در عرض چند دقیقه متوجه خواهید شد .

 

8. مکمل امگا 3 مصرف کنید
اسید داکوشاکسانوئیک (DHA) یک اسید چرب امگا 3 است که بخش بزرگی از قشر مغز را می سازد . این بخش مسئول حافظه ، زبان ، خلاقیت ، احساسات و توجه است . مصرف مکمل های اسید چرب به ویژه DHA یکی از بهترین کارهایی است که شما می توانید برای حفاظت از سلامت مغز و عملکرد آن انجام دهید .

 

DHA فعالیت انتقال دهنده های عصبی را تسهیل می کند و تعداد گیرنده های عصبی را افزایش می دهد . روغن ماهی یک منبع محبوب DHA باعث افزایش حافظه در جوانان به میزان 23 درصد می شود .

 

مراحل عملی :
– تخمین زده می شود 70 درصد مردم دچار کمبود DHA هستند .
– مکمل های امگا 3 را به شکل DHA (روغن ماهی یا روغن کریل ) مصرف کنید .

 

9. تعادل تغذیه ای را با مکمل های مولتی ویتامین تامین کنید

تقریبا همه ویتامین ها برای کارکرد عالی مغز و حافظه ضروری هستند . مقدار مناسب ویتامین های C ، D ، E ، K و B که در رژیم غذایی یافت می شوند ، به افزایش حافظه مرتبط هستند . همین مساله برای مواد معدنی مانند منیزیم ، آهن ، ید و روی صدق می کند . اما نیاز نیست که مقدار زیادی قرص مصرف کنید . اکثر مردم می توانند کمبودهای رژیم غذایی خود را با یک مکمل معدنی یا مولتی ویتامین با کیفیت برطرف کنند . مطالعات متعدد نشان می دهد مصرف یک مولتی ویتامین به تنهایی می تواند حافظه و کارکرد کلی مغز را افزایش دهد .

 

مراحل عملی :
– اگر قبل از مولتی ویتامین ها یا مکمل های معدنی استفاده نکرده اید اکنون آن ها را امتحان کنید .
– اگر قبلا از آن ها استفاده کرده اید مطمئن شوید که با کیفیت ترین آن ها را مصرف کرده اید .
– بر خلاف اعتقاد مردم سازمان غذا و دارو مکمل ها را تایید نکرده و درجه خلوص و تاثیر آن ها را آزمایش نکرده است .

 

10. یک مکمل حافظه را امتحان کنید
مکمل های حافظه یه یک تجارت بزرگ تبدیل شده است و بسیاری از شرکت ها تلاش می کنند در این بازار رو به رشد پیشرفت کنند . چند مکمل محبوب مغز توسط سازمان غذا و دارو توبیخ شدند یا دادخواست هایی علیه آن ها به خاطر ادعاهای غلط ، گزارش نکردن عوارض جانبی و عدم اجرای دستورالعمل های تولید سالم ارائه شده است . تمام مکمل های مغز حاوی مواد مناسب برای افزایش حافظه نیستند . هنگام انتخاب یک مکمل حافظه توجه کنید که یک یا چند ماده افزایش دهنده حافظه که در زیر لیست شده اند در آن وجود داشته باشد :

acetyl-l-carnitine
alpha-GPC
bacopa (Bacopa monnieri)
citicoline
curcumin
ginkgo (Ginkgo biloba)
American ginseng (Panax quinquefolius)
huperzine A
magnesium l-threonate
phosphatidylserine
Arctic root (Rhodiola rosea)
velvet bean (Mucuna pruriens)
vinpocetine

 

مراحل عملی :
– قبل از مصرف مکمل های حافظه تکالیف مدرسه را انجام بدهید !
– تمام مکمل های بالا برای همه افراد مناسب نیست .
– در نظر داشته باشید هیچ مکمل حافظه ای نمی تواند جایگزین غذای اصلی ، ویتامین ها ، مواد معدنی و چربی های ضروری که مغزتان نیاز دارد ، باشد . – بنابراین پیشنهاد می شود پس از مصرف تمام مواد غذایی مورد نیاز مکمل حافظه را مصرف کنید .

 

11. برای افزایش فوری حافظه از روغن گیاهی استفاده کنید
مقدار کمی روغن گیاهی برای افزایش فوری حافظه مناسب است . دانشمندان یونان باستان تاج گل رزماری را برای افزایش قدرت ذهن به سر می گذاشتند . اکنون علم تایید کرده است که استنشاق روغن گیاهی رزماری می تواند حافظه ، سرعت پردازش ذهن ، هوشیاری و تمرکز را افزایش دهد .
نعناع یکی دیگر از روغن هایی هست که می تواند هوشیاری و تمرکز شما را افزایش دهد . یک مطالعه نشان داد نعناع باعث افزایش موج آلفا ( یک حالت الکتریکی در مغز که به حل مساله و تمرکز مربوط است ) می شود . این روغن های فرار نعناع بسیار شدید هستند به طوری که مصرف چای نعناع یا آبنبات می توانند افزایش فوری در حافظه را به همراه داشته باشد .

 

مراحل عملی :
– روغن رزماری را استشمام کنید . با استفاده از دستگاه پخش کننده آن را استشمام کنید .
– آدامس نعناع یا نعناع بجوید ، چای نعناع بنوشید یا روغن نعناع را برای افزایش فوری حافظه استشمام کنید .

 

افزایش حافظه با تمرینات ذهنی

 

 افزایش حافظه

همانطور که بدن شما از ورزش های فیزیکی سود می برد ، مغز شما هم از تمرینات ذهنی سود خواهد برد . برخی از مزایای تمرینات ذهنی عبارتند از : حافظه و خلق و خوی بهتر ، تفکر سریع تر ، بینایی و شنوایی بهتر ، واکنش سریع تر ، افزایش تمرکز ، خلاقیت و بهره وری . در اینجا فقط بعضی از روش های ثابت شده برای افزایش حافظه با تحریک و تمرین معرفی می شوند .

 

12. GPS را خاموش کنید .
در یک حالت عادی مغز شما تحریک بسیاری کمی را دریافت می کند ، اما استفاده از یک مسیر نا آشنا قشر مغز و هیپوکامپوس را فعال می کند . استفاده از GPS باعث تنبلی ذهن و نابودی مهارت های حیاتی ذهن می شود . بنابراین اجازه ندهید این اتفاق برای شما رخ بدهد .

 

مراحل عملی :
– GPS خود را خاموش کنید .
– به جای تکیه کردن بر روی GPS و نقشه از حافظه خود استفاده کنید تا قدرت حافظه خود را هم افزایش دهید .

 

13. زبان جدید یاد بگیرید .
تعداد کمی از مردم برای افزایش حافظه زبان جدیدی را یاد می گیرند . خوشبختانه نیاز به این همه تلاش نیست ! حتی کمی آموختن از زبان دیگر میتواند قدرت ذهنی شما را افزایش بدهد . اگر شما به دو زبان صحبت می کنید ، در وضعیت خیلی بهتری هستید ، زیرا صحبت کردن به زبان دوم موثرترین راه برای تیز نگه داشتن ذهنتان و محافظت از حافظه تان است . بزرگسالانی که به بیشتر از یک زبان صحبت می کنند احتمالا یک حافظه فعال تر و توانایی بیشتری برای حفظ کردن دارند . برای افزایش حافظه نیازی نیست در یک زبان جدید ماهر شوید . تخمین زده شده است که 100 کلمه رایج هر زبان 50 درصد کلمات مکالمات روزانه و 1000 کلمه برتر 89 درصد متون روزانه را تشکیل می دهند .

 

مراحل عملی :
– در گوگل عبارت learn 100 core words را سرچ کنید تا به مجموعه های آنلاین رایگان که 100 کلمه اصلی زبان های مختلف را آموزش می دهند دسترسی پیدا کنید .
– هر روز 3 کلمه را یاد بگیرید . بنابراین در سه ماه شما 100 کلمه را یاد خواهید گرفت .
– با این شیوه شما 100 کلمه را به طور صحیح و در کمتر از یک سال مطالعه کرده اید .

 

14. یک برنامه تمرینی مغز را امتحان کنید
بحث های زیادی در مورد گسترش صنعت بیلیون دلاری تمرین مغز وجود دارد . کارشناسان هنوز در مورد این سوال که آیا تمرینات مغزی فقط مغز را برای بازی کردن تمرین های مغزی بهبود می بخشد یا اینکه باعث بهبود کلی کارکرد مغز می شود در تردید هستند . اکثر برنامه های تمرینی مغز شامل بازی هایی برای افزایش حافظه هستند ، اما تنها با امتحان کردن می توان از موثر بودن آن ها مطمئن شد .

 

مراحل عملی :
– اگر قبلا بازی های آنلاین را امتحان کردید ، خیلی راحت می توانید یک برنامه تمرین مغز را امتحان کنید .
– در یک برنامه که بازی هایی را برای افزایش حافظه ارائه می دهد ثبت نام کنید و ببینید چه تاثیری بر شما دارد .
– اکثر برنامه ها یک نسخه آزمایشی دارند بنابراین شما می توانید آن ها را به صورت رایگان امتحان کنید .

 

15. تمرینات ذهنی (Neurobics) را انجام دهید .
Neurobics ، تمرینات ذهنی هستند که برای ساخت جریانات عصبی جدید طراحی شده اند . این تمرینات از احساسات به روش نامتعارف استفاده می کنند . برای موثر بودن تمرینات ذهنی نیازی به استفاده از تکنولوژی بالا نیست . دکتر لارنس کاتز برای اولین بار از واژه Neurobics در کتاب خود به نام ” مغز خود را زنده نگه دارید : 83 تمرین Neurobics که از زوال حافظه جلوگیری می کند و توانایی ذهن را افزایش می دهد ” استفاده کرد . این کتاب پدر بزرگ تمرینات ذهنی است که در سال 1998 یعنی زمانی که افراد کمی در مورد تمرینات ذهنی صحبت می کرده اند ، نوشته شده است .

 

برای به رسمیت شناخته شدن به عنوان neurobic یک فعالیت باید جدید ، جالب و چالش برانگیز باشد و تا حد امکان احساسات زیادی را درگیر کند .

 

مراحل عملی :
– برخی از تمرینات neurobic را امتحان کنید .
– شما می توانید تمرینات تجویزی دکتر کاتز را امتحان کنید یا تمرینات مخصوص خودتان را ایجاد کنید .
– نمونه این تمرین ها عبارت اند از : انجام وظایف با دستی که غالبا استفاده نمی شود ، لباس هایتان را با چشمان بسته تا بزنید ، غذا را با چوب غذای چینی ها بخورید و ساعت خود را وارونه به دست کنید .
– یکی از فعالیت های neurobic مورد علاقه دکتر کاتز این است که در فروشگاه محصولات کشاورزی تمام احساسات خود را درگیر کنید . با این تمرین غذاهای تازه مغز را هم به دست می آورید .

 

16. از موزیک استفاده کنید .
موزیک یکی از معدود فعالیت هایی است که به طور همزمان هر دو طرف مغز را درگیر می کند . گوش دادن به موزیک به ویژه موزیک بی کلام تاثیر مثبت بر حافظه ، تمرکز ، مهارت های زبانی و هماهنگی فیزیکی می گذارد . به منظور افزایش حافظه نواختن یکی از آلات موسیقی بهتر از گوش دادن به موسیقی است . کودکانی که یاد می گیرند یکی از آلات موسیقی را بنوازند نسبت به بقیه کودکان حافظه بهتر و هوش بالاتری خواهند داشت .

 

به نظر می رسد افراد سالخورده که مبتلا به اختلالات حافظه هستند با شنیدن موسیقی مورد علاقه شان احساساتشان را به یاد می آورند .

 

مراحل عملی :
– گوش کنید ، بنوازید و بخوانید همه ی این ها برای مغز شما مفید هستند .
– اگر می خواهید از موسیقی به طور ویژه برای افزایش یادگیری و تمرکز استفاده کنید ، از سرویس رایگان موسیقی در سایت زیر استفاده کنید :
https://www.spotify.com/us/
– این سایت یک لیست پخش کامل با موضوع تمرکز را دارد که برای کمک به شما ایجاد شده است .
– یا به طور رایگان در سایت زیر ثبت نام کنید . این سایت کانال های موسیقی افزایش تمرکز را بر اساس تیپ شخصیتی شما رائه می دهد .
https://focusatwill.go2cloud.org/aff_c?offer_id=2&aff_id=1661&aff_sub=line_text
– تحقیقات نشان می دهد گوش دادن به کانال های موسیقی که در سایت بالا پیشنهاد می شود می تواند بهره وری و تمرکز را تا 4 برابر افزایش بدهد .

 

17. مراقبه کنید ( مدیتیشن)
نیمی از مردم در هر روز یک جریان بی وقفه از 50 تا 70 هزار فکر را در مغز دارند . ممکن است مراقبه مانند تمرینات ذهنی دقیق نباشد ، اما آرام کردن دستگاه تفکر می تواند کاری سخت باشد . محققان آزمایشگاه اعصاب دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس مراقبه را مانند ورزش شنای سوئدی برای مغز تصور می کنند . بیش از 1000 مطالعه منتشر شده فواید مراقبه را برای سلامتی تایید می کنند .

 

مزایای ثابت شده برای مراقبه عبارتند از : افزایش حافظه ، کاهش استرس ، بهبود خلق و خو ، افزایش تمرکز و توجه ، عملکرد بهتر در محل کار و رشد هیپوکامپوس .

 

مراحل عملی :
– شروع به تمرین مراقبه کنید .
– حتی 2 دقیقه مراقبه روزانه می تواند مفید واقع شود .

 

18. یک سرگرمی پیدا کنید .
شما می توانید از سرگرمی های ذهنی مانند بازی شطرنج یا برنامه نویسی کامپیوتر برای تمرین دادن مغزتان استفاده کنید . سرگرمی های هنری مانند خیاطی و نجاری هم برای تمرین مغز مناسب هستند .یک مطالعه نشان داده است که هر گونه فعالیت هدفمند از جمله بافندگی ، نقاشی ، عکاسی ، باغبانی و … می تواند شبیه مراقبه باعث افزایش تمرکز شود . ساختن هر نوع سرگرمی از افسردگی جلوگیری می کند ، مغز را از پیری محافظت کرده و باعث افزایش دوپامین ( ماده شیمایی مغز که باعث خلاقیت است ) می شود . سرگرمی ها در حال حاضر می توانند باعث افزایش حافظه شوند و در آینده از کاهش حافظه با افزایش سن جلوگیری کنند .

 

مراحل عملی :
– یک سرگرمی را امتحان کنید .
– اگر نمی دانید از کجا شروع کنید ، به یاد بیاورید در زمان بچگی چه بازی هایی انجام می دادید .
– اگر در پیدا کردن سرگرمی مشکل دارید می توانید یک لیست از 300 ایده سرگرمی را در سایت زیر ببینید :
http://www.notsoboringlife.com/list-of-hobbies/
– علاوه بر این می توانید لیست 100 تایی سرگرمی مخصوص مردان را در آدرس زیر ببینید :
https://wisebeards.com/blog/hobbies-list-men/

 

19. از استعدادهای هنری خود استفاده کنید .
خلق هنر تخیل شما را تحریک می کند ، شما را هوشیارتر می سازد و حافظه شما را افزایش می دهد . هنر درمانی حتی در افرادی که دارای مشکل جدی مغزی هستند می تواند باعث بهبود توانایی های شناختی شود . هنر درمانی می تواند حافظه بیماران آلزایمر را تا 70 درصد افزایش بدهد .

 

مراحل عملی :
– در سرگرمی های خلاقانه شرکت کنید . نیازی نیست نتیجه یک هنر خوب باشد .
– اگر برای شروع به ایده نیاز دارید ، لیست 100 تمرین هنر درمانی را در آدرس زیر مشاهده کنید :
http://intuitivecreativity.typepad.com/expressiveartinspirations/100-art-therapy-exercises.html
– اگر شما یک هنرمند نیستید ، نگران نباشید ! حتی یک طرح Doodle می تواند به افزایش تمرکز کمک کند .
– Doodle هنگام گوش دادن به سخنرانی می تواند حافظه را تا 30 درصد افزایش دهد .
– Doodle Art یا هنر دودل یک طرح غیرقابل تشخیص است که در هنگام توجه به شخص دیگری کشیده شده است.

 

20. هرگز یادگیری را متوقف نکنید .
آلبرت انیشتین می گوید “زمانی که شما یادگیری را متوقف کنید ، مرگ را شروع کرده اید ” در یک مضمون واقعی این مساله برای مغز واقعیت دارد . هنگامی که شما یادگیری را متوقف می کنید ، قسمت هایی از مغز شما که از ارتباطات عصبی استفاده نمی کنند ، شروع به کوچک شدن می کنند . خوشبختانه ما در دوره ای از زمان زندگی می کنیم که می توانیم به طور مادام العمر به یادگیری مشغول باشیم . اینترنت بخش اعظم دانش بشریت را در دسترس شما قرار داده است که اکثریت آن رایگان می باشد .

 

مراحل عملی :
– چیزی را که همیشه می خواستید یاد بگیرید اما هرگز موفق نشدید را به خاطر بیاورید .
– وب سایت هایی که دوره های آموزشی آنلاین برگزار می کنند را بررسی کنید .
– آن ها به اندازه کافی دوره های آموزشی دارند که می توانند شما را یک عمر مشغول نگه دارند .

 

ایجاد حافظه قوی با تمرین های فیزیکی

روش افزایش حافظه

تمرینات فیزیکی به متناسب کردن بدن و مغز شما کمک می کنند . در حقیقت تمرینات فیزیکی بهترین فعالیتی است که برای سالم نگه داشتن مغزتان می توانید انجام دهید . تمرینات فیزیکی حتی از فکر کردن هم مهم تر است !

 

همانطور که تمرینات منظم باعث تقویت ماهیچه ها و قلب می شود ، اندازه مغز را هم افزایش می دهد .

 

ورزش عامل رشد بافت های عصبی را افزایش می دهد . این عامل (BDNF) پروتئینی است که فرم دهی سلول ها و ارتباطات عصبی جدید را تحریک می کند . ورزش به طور ویژه تعداد سلول های موجود در هیپوکامپوس یعنی مرکز مغز را افزایش می دهد . هیپوکامپوس به تدریج با افزایش سن کوچک می شود اما ورزش رشد آن را تحریک می کند .

 

برای متناسب کردن مغز نیازی نیست ورزش های شدید انجام بدهید با ورزش ملایم هم می توانید به هدف خود برسید . بهترین ورزش ها آنهایی هستند که بدون توجه به آمادگی جسمانی برای همه افراد مناسب هستند .

 

21. پیاده روی کنید .
از زمان یونان باستان ، فیلسوفان ارتباط میان راه رفتن و بهتر فکر کردن را بیان کرده اند و اکنون شواهد علمی برای اثبات این مدعا وجود دارد . پیاده روی تنها ذهن شما را تمیز نمی کند بلکه مغزتان را بزرگتر و سریع تر هم می کند .

 

پیاده روی اکسیژن ، سلول های مغزی و اتصال بین سلول های مغزی را افزایش می دهد و انقباض مغز را کاهش می دهد .

 

مراحل عملی :
– یک یا دو مرتبه به مدت 10 دقیقه در روز پیاده روی کنید .
– دو ساعت پیاده روی در هفته می تواند حجم هیپوکامپوس را به میزان قابل توجهی افزایش دهد .
– اگر نیاز به انگیزه دارید می توانید از اپلیکیشن های قدم شمار یا مشابه آن استفاده کنید .

 

22. تمرینات ذهنی بدن .
تمرینات ذهنی مانند یوگا ، تای چی و چی گونگ مزایای ذهنی و بدنی زیادی دارند . فقط یک جلسه 20 دقیقه ای هاتا یوگا تاثیر زیادی بر کارکرد حافظه و افزایش تمرکز دارد . حرکات آرام و کنترل شده تای چی و چی گونگ به نظر ساده است اما با این وجود هر دوی آن ها برای تمرین دادن بدن و مغز بسیار عالی هستند . این تمرینات باستانی همزمان با افزایش حافظه ، حجم مغز را هم افزایش می دهند .

 

مراحل عملی :
– زمانی که از لحاظ ذهنی آرام نیستید ، چند دقیقه یوگا ، تای چی یا چی گونگ را امتحان کنید .
– حالت های یوگا برای تمرکز بهتر شامل حالت عقاب ، درخت و جنگجو 2 است .

 

23. ورزش کردن در طبیعت
ورزش در طبیعت بسیار بیشتر از ورزش کردن در خانه سرزندگی ، اشتیاق ، رضایت و اعتماد به نفس را افزایش داده و تنش ، افسردگی و خستگی را کاهش می دهد . پیاده روی در طبیعت برای مغز و خلق و خو بسیار مفید تر از پیاده روی در معابر شهری است . بعد از سپری کردن یک ساعت در طبیعت کارکرد حافظه و میزان توجه 20 درصد افزایش می یابد . باغبانی یک راه عالی برای دریافت ویتامین N است . باغبانی روزانه خطر ابتلا به زوال عقل را تا 36 درصد کاهش می دهد .

 

مراحل عملی :
– روزانه مقداری از وقت خود را در طبیعت بگذرانید .
– لازم نیست وقت خود را در بیابان سپری کنید . هر باغ یا پارک کوچکی در هر جای جهان می تواند موثر باشد .
– اگر نمی توانید به طبیعت بروید ، نگاه کردن از پنجره به طبیعت یا حتی نگاه کردن به عکس طبیعت می تواند تا حدودی موثر باشد .
– داشتن گیاهان خانگی راه خوبی برای آوردن طبیعت به داخل خانه است .

 

بهبود حافظه با سبک زندگی سالم

 

  36 روش اثبات شده برای افزایش حافظه

در 23 نکته اول به مواد غذایی و تمرینات اشاره کردیم زیرا آن ها بر وضعیت حافظه و رشد عمومی مغز تاثیر می گذارند . شیوه زندگی و عادت ها هم می توانند به طور اساسی در افزایش حافظه موثر باشند .

 

24. 8 ساعت در شبانه روز بخوابید .
بیش از نیمی از بزرگسالان به طور موقتی گرفتار بی خوابی هستند . داشتن خواب کافی زیاده روی نیست ، بلکه برای سلامتی و ذهن شما حیاتی است .

 

در طول خواب مغز شما خاطرات را یکپارچه کرده ، خودش را از مواد سمی و باقیمانده های متابولیک پاکسازی کرده ، خودش را تعمیر و بازسازی می کند و سلول های جدید مغز را رشد می دهد .

 

کمبود خواب باعث اختلال در حافظه ، خلاقیت ، قضاوت و تمرکز می شود . بر اساس تحقیقات انجام شده تنها یک شب بی خوابی می تواند ( مانند مست شدن از نوشیدن الکل ) بر کارکرد ذهن تاثیر منفی بگذارد .

 

مراحل عملی :
– توانایی شما برای خوابیدن تنها به کاری که قبل از خوابیدن انجام داده اید بستگی ندارد .
– انتخاب مواد غذایی ، سطح استرس ، مصرف کافئین ، میزان نور و دیگر عوامل سبک زندگی در خواب شما نقش دارند .

 

25. از دیافراگم خود نفس بکشید .
اگر تا به حال یک بچه یا یک حیوان خانگی را مشاهده کرده باشید متوجه شده اید که هنگام نفس کشیدن به جای قفسه سینه ، معده هایشان تکان می خورد . این مساله به این دلیل است که آن ها از طریق دیافراگم تنفس می کنند . اگر شما مانند اکثر بزرگسالان هستید استرس زندگی مدرن باعث شده است که از طریق قفسه سینه تنفس کنید . تنفس اشتباه مقدار اکسیژن دریافتی مغز را کاهش می دهد .

 

این خبر بدی برای مغز شماست زیرا مغز شما به مقدار نامعینی از اکسیژن استفاده می کند و سلول های مغزی تنها چند دقیقه بدون اکسیژن زنده می مانند .

 

روزانه ده ها هزار بار تنفس می کنید . می توانید مقدار اکسیژن دریافتی را با تمرین تنفس از طریق دیافراگم (شکم ) افزایش دهید .

 

مراحل عملی :
– برای تنفس صحیح ، پیشنهاد می شود که روزانه 5 الی 10 دقیقه تنفس از طریق دیافراگم (شکم ) را تمرین کنید .

 

تمرین تنفس دیافراگم

– راحت بنشینید یا دراز بکشید .
– یک دست خود را روی قفسه سینه و دست دیگر را روی معده بگذارید .
– به آرامی از طریق دهان هوا را به بیرون هدایت کنید
– سپس به آرامی از طریق بینی هوا را به داخل هدایت کنید . بر روی ثابت نگه داشتن قفسه سینه در حالی که معده تان در حال باد شدن است ، تمرکز کنید .

 

26. زمانی را با دوستان صرف کنید .
افرادی که بیشترین فعالیت اجتماعی را دارند آرام ترین نرخ کاهش حافظه را دارند . یک مکالمه ده دقیقه ای با یک دوست می تواند باعث یک افزایش قابل توجه در حافظه شود . اگر در حالی که در کنار دوستانتان هستید بخندید ، هورمون استرس کورتیزول کاهش یافته و باعث افزایش حافظه می شود .

 

مراحل عملی :
– اقداماتی را برای بهبود روابط خود انجام بدهید .
– ارسال پیام و ایمیل مانند یک مکالمه حضوری تاثیر گذار نیست .
– زمانی را برای گذراندن با یک دوست اختصاص دهید . می توانید او را به قهوه ، وعده غذایی ، پیاده روی یا هر فعالیتی که هر دوی شما از آن لذت می برید دعوت کنید .

 

27. از داروهای شناخته شده که باعث از دست دادن حافظه می شوند پرهیز کنید .
بعضی از داروهای تجویزی به دلیل کاهش حافظه بدنام هستند . استاتین های کاهش کلسترول و قرص های تجویزی خواب بدترین آن ها هستند .یک گروه کامل از داروها – داروهای ضد سرطان – باعث کاهش حافظه با مسدود کردن استیل کولین ( انتقال دهنده عصبی حافظه و یادگیری) می شوند .تنها داروهای تجویزی پزشک باعث کاهش حافظه نمی شوند . یک مطالعه بزرگ نشان داد در طرف مقابل آنتی هیستامین ها ، مسکن ها ، قرص های خواب و داروهای رفلکس اسید به طور چشمگیری خطر جنون را افزایش می دهند .

 

مراحل عملی :
– آدرس زیر را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آیا از این گونه داروها مصرف می کنید یا خیر :
https://bebrainfit.com/drugs-memory-loss/
– می توانید با پزشک خود برای تغییر دارو ، کاهش مصرف یا مصرف نکردن داروها مشورت کنید .
– اگر از این گونه داروها استفاده می کنید به دنبال جایگزین های طبیعی برای آن ها باشید .

 

28. سیگار را ترک کنید .
سیگار کشیدن میلیون ها رادیکال آزاد ( مولکول های اکسیژن غیر مجاور ) را آزاد می کند که سلول های مغز را کاهش می دهد و از بین می برد . کشیدن بیشتر از دو پاکت سیگار در روز خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل را به ترتیب 150 و 170 درصد افزایش می دهد .

 

مراحل عملی :
– اگر شما برای ترک سیگار تلاش کرده باشید ممکن است کمبود دوپامین ، انتقال دهنده عصبی را تجربه کرده باشید . این فرآیند باعث می شود ترک کردن سیگار بسیار مشکل شوید .
– بسیاری از افراد که مبتلا به کمبود دوپامین هستند خودشان را با نیکوتین و مواد و فعالیت های معتاد کننده درمان می کنند .

 

29. کاهش وزن
بین چاقی و کاهش حافظه ارتباط شدیدی وجود دارد . افراد چاق بافت های مغزی کمی دارند و بر اساس آزمایشات مغز آنها چند سال مسن تر از افراد با وزن طبیعی است . هر چقدر اضافه وزن بیشتر باشد انقباض مغز بیشتر و کارکرد مغز ضعیف تر می شود .

 

مراحل عملی :
– شاید آگاهی داشتن از اینکه اضافه وزن شما بر کارکرد مغزتان اثر منفی می گذارد تاثیر گذار باشد .
– به صورت شانسی ، بهترین رژیم غذایی برای کاهش وزن و سلامتی برای سلامتی مغز هم مناسب اند .

 

هرگز این تکنیک های عالی تقویت حافظه را فراموش نکنید

 

 36 روش اثبات شده برای افزایش حافظه

تکنیک های حافظه که mnemonics نامیده می شوند ، ابتدا به وسیله معلمان و فیلسوفان یونانی توسعه یافتند . آنها آموختند که داشتن یک حافظه عالی یک مهارت است که می تواند آموزش داده شود یا یاد گرفته شود .

 

در زمان های قبل از انتشار کتاب و ایجاد اینترنت داشتن یک حافظه خوب ضروری بود . برخی از افراد باهوش جهان به راحتی اعتراف می کنند که آن ها هنگام تولد حافظه استثنایی نداشته اند . در عوض ، آنها بهترین تکنیک های حافظه را به کار گرفته اند .

 

از اینکه تکنیک های حافظه مانند عصای زیر دست عمل می کنند و وضعیت حافظه شما را بدتر می کنند ، نگران نباشید . این ترسی بی اساس است . همانطور که قهرمان حافظه Joshua Foer توضیح می دهد : تکنیک های حافظه کار می کنند زیرا آنها شما را مجبور به کار کردن می کنند . آن ها شما را مجبور به پردازش عمیق و توجه می کنند که اکثر افراد به صورت طبیعی این کار را انجام نمی دهند .

 

 

30. برای کلمات مخفف بسازید .
دنیای مدرن از کلمات مخفف پر شده است . یک حرف مخفف نوعی از کوتاه سازی است که حرف اول کلمه ی دیگری را شکل می دهد . مخفف می تواند یک کلمه را بسازد که شما می توانید آن را در دیکشنری پیدا کنید . گاهی آن ها یک اختصار هستند که به عنوان یک کلمه گفته می شوند مانند AARP (American Association of Retired Persons) or NATO (North Atlantic Treaty Organization).

 

اگر در آمریکا بزرگ شده باشید ، ممکن است مخفف SHOME (“Show Me”) را یاد گرفته باشید . این مخفف برای یادآوری نام دریاچه های بزرگ به کار می رود .

  36 روش اثبات شده برای افزایش حافظه

 

مراحل عملی :
– هر زمان که می خواهید یک لیست کوتاه را حفظ کنید یک مخفف بسازید .
– اگر می خواهید از سوپر مارکت شیر ، سیب ، هویج و تخم مرغ بخرید فقط کلمه “شسهت” را به یاد داشته باشید .

 

31. از Acrostic ها استفاده کنید .
یک Acrostic یک توالی از کلمات است که به شما کمک می کند مجموعه ای از کلمات را به ترتیب خاصی به یاد بیاورید . یک Acrostic معروف که سیارات را به ترتیب یادآوری می کند : Mary’s Violet Eyes Made John Stay Up Nights Pining است .

 

کلمه Pining اختیاری است و به اینکه آیا شما سیاره Pluto را به عنوان سیاره در نظر گرفته اید یا نه ، بستگی دارد .

  36 روش اثبات شده برای افزایش حافظه

 

مراحل عملی
– زمانی که نیاز دارید چیزی را به ترتیب خاصی به یاد بیاورید از acrostic استفاده کنید .
– من هرگز نمی توانم به یاد بیاورم که کلمه rhythm چگونه هجی می شود بنابراین من از این acrostic برای یادآوری استفاده می کنم : Rhythm Helps Your Two Hips Move.
– اگر یک acrostic مشهور برای یادآوری چیزی که نیاز دارید وجود ندارد خودتان یکی بسازید .

 

32. اطلاعات را تکه تکه کنید .

به طور میانگین حافظه کوتاه مدت افراد می تواند حدود چهار تکه از اطلاعات را نگهداری کند . عمل تکه کردن اطلاعات ، اطلاعات را به تکه های کوچک تر و بیاد ماندی تر تبدیل می کند . به همین دلیل است که شماره تلفن و کد پستی به گروه های کوچکی از اعداد تقسیم می شوند . به عنوان مثال به یاد آوردن عدد 8034273298 سخت تر از 803-427-3298 است .

 

مراحل عملی :
– برای حفظ کردن شماره تلفن ها ، پسوردها و شماره های با اهمیت از تکه های اطلاعات استفاده کنید .
– تکه های اطلاعات می توانند برای ساختن زیرگروه های کوچک تر برای تسهیل یادآوری استفاده شوند .
– اگر در خواربار فروشی به 10 قلم جنس نیاز دارید ، یادآوری 4 نوع غذای یخی ، 3 نوع محصول زراعی و 3 نوع غذای طبخی راحت تر است تا اینکه 10 قلم جنس نامرتبط را یادآوری کنید .

 

33. از کاخ ذهنی استفاده کند (روش لوسی)
تکنیک کاخ ذهنی که قلعه حافظه یا روش لوسی هم نامیده می شود ، به قدرت مغز شما از تجسم می پردازد . اگر شما از طرفداران شرلوک هولمز هستید به یاد می آورید که او برای بازسازی وقایع به اتاق خواب مغزی می رفت . برای یادآوری یک لیست غذایی ساده از اتاق خواب مغزی خودتان استفاده کنید . در چشم مغزتان اشیا را در مکان هایی قرار بدهید تا بتوانید آن ها را به یاد بیاورید . مثلا سیب ها روی میز قهوه ، هویج ها روی تختخواب و کاهو روی میز . سپس در هنگام خرید برای یادآوری اجناس تصور کنید در منرلتان راه می روید .

 

مراحل عملی :
– دفعه بعدی که قصد خرید از فروشگاه را دارید از قلعه ذهنی برای یادآوری لیست خرید استفاده کنید .
– اگر می خواهید نمایشی در مورد اینکه این روش چقدر موثر است تماشا کنید ویدیو قهرمان حافظه آمریکا Joshua Foer’s در سایت تد مراجعه کنید .
https://www.ted.com/talks/joshua_foer_feats_of_memory_anyone_can_do?language=en
– او شما را راهنمایی می کند تا به راحتی از قلعه ذهنی استفاده کنید .

 

34. از یادآوری ها استفاده کنید .
چندین نوع یادآوری وجود دارند که می توانند باعث راحتی شما در زندگی شوند .
از چک لیست ها استفاده کنید . چک لیست ها برای مشاغل مختلف استفاده می شوند مانند جراحی ها ، خلبان ها و کارهای اورژانسی . اگر مردم با مسئولیت ها و استرس زیاد بر چک لیست ها اعتماد می کنند ، شاید شما هم باید از آن ها استفاده کنید .

 

یادداشت برداری کنید . جالب است بدانید در مقایسه با یادداشت های الکترونیکی ، یادداشت دست نویس ، احتمال یادآوری متن را افزایش می دهد .

 

به نظر می رسد استفاده از جوهر قرمز بهتر از جوهر آبی یا مشکی است .

 

از سرنخ های بصری استفاده کنید که سابقا “نخ دور انگشت ” نامیده می شدند . هم چنین نکته ها برای یادآوری دارای محاسنی هستند .

 

در موقعیت های عادی چیزی را به عنوان سرنخ قرار دهید تا به شما یادآوری کند لازم است چیزی را به خاطر بسپارید .

 

این کار در موقعیت هایی که تصمیم دارید عادت جدیدی ایجاد کنید بسیار کارآمد است .

 

گذاشتن کفش های ورزشی پشت درب یک راه عالی برای اطمینان از انجام پیاده روی روزانه است .

 

نقشه ذهنی بسازید . نقشه ذهنی یک راه غیرنوشتاری برای یادداشت برداری است که به شما برای یادآوری و یادگیری بهتر نسبت به روش معمولی یادداشت برداری کمک می کند .

 

نقشه ذهنی به عنوان یک درخت توصیف می شود که موضوعات با اهمیت تر در شاخه های تنومند و موضوعات کم اهمیت تر در شاخه های کوچک تر نشان داده می شوند .

 36 روش اثبات شده برای افزایش حافظه

تصویر یک نقشه ذهنی اصلی را در بالا می بینید .

 

یک نقشه ذهنی می تواند به اندازه ای که شما نیاز دارید ساده یا پیچیده باشد . شما می توانید نقشه ذهنی را به صورت دستی یا با استفاده از نرم افزار بسازید .

 

مراحل عملی
– یک چک لیست برای کارهایی که همیشه در محل کار یا خانه انجام می دهید بسازید .
– یک یادداشت کوچک یا یادداشت های چسبان در میز ، کیف پول ، ماشین یا هر جایی که ممکن است کاری مهم به ذهنتان خطور کند نگهداری کند .
– اگر تمایل دارید از یک نقشه ذهنی رایگان استفاده کنید می توانید از آدرس زیر یک نمونه دانلود کنید :
https://www.mindomo.com/
– حتی اگر شما در استفاده از نقشه ذهنی تازه کار هستید متوجه می شوید که استفاده از آن بیشتر به صورت غریزی است .

 

35. توجه کنید .
توجه کردن ممکن است قوی ترین راه برای افزایش حافظه باشد اما نادیده گرفته می شود . چرا ؟ چون شما نمی توانید چیزی را به یاد بیاورید که در وهله اول پردازش نکرده اید . اگر از عوامل حواس پرتی اجتناب کنید راحت تر می توانید تمرکز کنید . دو نوع مهم حواس پرتی بی نظمی و چند تکلیفی است . بی نظمی بر توانایی مغز شما در پردازش اطلاعات و تمرکز تاثیر می گذارد . چند تکلیفی یکی از وظایف را منقطع می کند تا بر روی وظیفه دیگر تمرکز شود . این فرآیند حافظه کوتاه مدت (ظرفیت نگهداری قطعات اطلاعات برای دوره های زمانی کوتاه ) را مختل می کند .

 

 

مطالب مرتبط :
افزایش تمرکز با خوردن 19 غذای شگفت انگیز

Leave a reply:

Your email address will not be published.


CAPTCHA Image
Reload Image

Site Footer